• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

OrtakMladen

Novi član
Tu od
14 Tra 2014
Poruka
7
Pozdrav ekipi sa foruma.

Uzeo sa ovcu ovna i dva janjica, slovenke. Nov sam u tome i ucim iz ovog foruma i procitao nesto o ovcama tj uzgoju itd. Zakljucio sam da je janje podmetnuto i vidljivo je slabije nego drugo te mislim da je to zbog male kolicine mlijeka. Stari su po prici gospođ. Od koje sa kupio 2 mj. Na ispasi sam s njima neko vrijeme, svi pasu pa i janjici te im dam sijena i otave, malo kukuruza u zrnu i jednom tjedno mozda kruha. Ugl zanima me dali mogu sa zamjenicom hranit janje te dobi i dali moze bit za telad ako ne nadem za janjad te dali ce bit pomaka?? I zanima me dali mogu bik i ovce bit u istoj prostoriji, odvojeni, prozracno po potrebi??
Hvala na odgovorima te savjetu :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Mogu biti svi skupa.. Janjcima nemoj davat zamjenicu osim one za janjce. Najbolje je da im daješ sirovo krave mlijeko, može i svježe mlijeko iz dućana, ali stavi u njega kiselog vrhnja 2 žlice na pola litre da bude jače...

Ali ako su već dva mjeseca trebali bi imat bar 15 kg i njima vise ne mozes pomoc sa mlijekom. Samo nek oni papaju sijeno i travu i bit ce sve ok.
 

OrtakMladen

Novi član
Tu od
14 Tra 2014
Poruka
7
Onda se bojim da nisu dva mjeseca nego mj dana. Iskreno uvijek me mici procjena kilze oko a nemam di vagnu. Kad ih dignem do 10 kg. Mogu sutra slikat pa stavit :) znaci ne drzi vodu prica da ovca ima bakteriju koja ubija govedo? Nazalost nemam kravljeg mlijeka samo bikica starog 1 god.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ima istine, jer su ovce izvor zaraze za zarazni rinotraheitis goveda, međutim, na nemalom broju gospodarstava sam vidio da se drze i ovce i krave i nema problema... ma probaj sa svjezimmlijekom, a sirovog imas na mljekomatima, samo ono uvijek mora biti svjeze.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ako nadjes zamjenicu stavljaj čistu da. Ali samo za janjce, nemoj ništa drugo kupovat.

Nemaš šta hvalit.
 

OrtakMladen

Novi član
Tu od
14 Tra 2014
Poruka
7
A koje sredstvo da koristim za denzifekciju stale? Dali je dovoljno premazat sve sa zivim vapnom ili postoji nekaj bolje??
 

ante87

Novi član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
5
Kakve su posljedice ako se krizaju ovce i ovan koji su u krvnom srodstvu, jer vidim da se o tome kod nas u hercegovini malo vodi racuna
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Za štalu je najbolje sa Sebacilom, košta doza za 8 litara 15-ak kn. Ima i raznih drugih pripravaka, svaki je dobar. Tek nakon toga ides sa vapnom, ali sa živim vapnom i nećeš imat problema.

A ovo za tretiranje closamectinom, nije trajno rješenje. Ako u stadu ima šuge, mora se sve sustavno raditi, znači i potkožno, i kupanje ovaca. Ali i tretman nastambe. Kod krpelja closamectin ne mora nužno djelovat, znači da je kratkoročnog efekta. Krpelja treba sprječiti da dođe na ovce, ili ovce naprašiti insekticidom(Neopitroid) koji će dulje vremena ostat u runu.
Šuga dolazi od drugih ovaca, i od neurednog držanja. Čišćenje štale 2x godišnje sa dezinfekcijom i karantena pri uvođenju ovnova i ne smije biti problema. Sličan princip kao kod preventive šepavosti.
 

OrtakMladen

Novi član
Tu od
14 Tra 2014
Poruka
7
Ok znaci ciscenje prasine, paucine pa sebacilom te zivo vapno. A ovce mi je dosta samo sa neopitroidom posipat i to je to kaj se tice krpelja?
Sugu hvala bogu nisam jos primjetio kao i krpelje ali janjad ima malo crvene usi jel to zbog toga kaj nemajuu jos dlake po njima iliod sisanja pa se malo trljaju uz ovcu?? Nadam sr da nije neka bolest. I u kojem smislu mislis karantena pri uvodenju ovna? To sad mislis na postojeceg ili novog ako cu uzimat?
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Preventiva pajdo,u stado ubacivat samo zdrave zivotinje.

Predlog moj je za pocetnike da se predplatite na Ovcarski list i dobit ce te sva izdanja na cd-u i imat cete osjecaj da ste opet u skoli.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Evo rekao ti je kolega Željko, to je preventiva pri uvođenju novih životinja u stado, pa ih staviš u karantenu i promatraš bar 2 tjedna. Nerijetko se događa da životinje uslijed stresa zbog transporta i promjene stada ispolje bolest za koju do tad nije bilo simptoma.
Ako je ta životinja u karanteni u biti nemaš problema sa ostatkom stada i straha da će se bolest prenijeti, ako je karantena postavljena kako treba.

Kad kupuješ nove životinje, obavezno pazi na šugu i ako ikoja ovca šepa, zaobiđi to stado i idi dalje.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Ante sto se tice srodstva e to je problem koji moze i nemora imati posljedice,u pravilu bi morali to izbjegavati al evo i sam sam se uvjerio da moze biti sve ok.
Jedino takvo potomstvo neostavljat za daljni rasplod.
Proslo je ok a nije moralo i to na 50kom
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Uh, ovo nije zdravo napisati, Željac, bez uvrede, ti si profi ovčar, i znaš što radiš. Ali ima ljudi koji jedva čekaju da ovo netko kaže i onda se toga uhvate ko pijan plota.

Jučer sam čuo priču kako je u jednom stadu ovan bio 7 godina isti i jedini. Tek kad su se počeli janjiti deformirani i avitalni janjci onda se gazda zapitao gdje je problem.

I ja imam sad ovna u stadu koji je skočio na nekoliko svojih kćeri, ali to ne ostaje za rasplod.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Moram obrazlozit taj dio teorije,da me nebi shvatili ozbiljno.
Sirio sam stado a nisam uspeo naci ovna u RH koji mi odgovara pa sam morao svoje zadrzat da bi dobio jos jedan podmladak.
Sad kada sam broj postigao naravno da su odvojeni i drugi u stadu.
Kada bi sada ostavio zenske i pustio ovnove garantiram da bi pola bilo bogalja jer krv srodstva prelazi 75% sa ovnovima.

Za nekog je rasplodno grlo grlo iz drugog stada,a za mene je prije svega zdravo i poznatog porjekla,zato nisam bilo sta htio ubacivati.
Kao sto kaze Abrkili,moramo znati sta radimo.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Volio bih znati kako taj problem rješavaju u zatvorenim populacijama, kao što su otočke pasmine ovaca. Čini mi se da je to nemoguće odradit bez pomoći struke, tj HPA koja radi izračune srodstva.

Nama za populaciju crne slavonske svinje su to radili, i stvarno je to jako dobra stvar, jer onda 'bi trebao' znati od kud ćeš uzeti rasplodnjaka.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
Molim pomoc,janje staro cetiri mjeseca ima proljev ,vererinar bio cijepio prije dva dana ,danas opet vidim proljev,jel postoji nekakva alternativa neki domaci ljek,hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh