• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ma imaju i moje hrane,da vidiš kako papcima kopaju po kamenu.....hehehehhe....ponekad se začudim kako te divne životinje uopće preživljavaju u ovakvim uvjetima....uz malo sijena i drače šta brste daju fantastične rezultate....čudo
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Mogle bi i vaše imati hrane, da se malo bolje organizirate. U Slavoniji će vam sad kukuruz biti po 50 lipa, a sijena ima još od prošle godine. Da ne govorim za sojinu slamu koja je bolja od bilo koje drače i kisele trave. Sjednite za stol, dogovorite se i dođite sa 2-3 šlepera po hranu.
 

Talijan

Novi član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
22
Spominje se sojina slama , pa me zanima kakva su vasa iskustva , posto toga imam u komsiluku koliko hocu , ako nije problem jel bolje rolo bala u najlonu ili cekati da se osusi pa onda balirati .
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
problem je šta većina nas nema di spremit šleper sijena nego onako 200-300 bala...ja sam u fazi gradnje objekta za sijeno i zrno pa ako uspijem do zime eto mene sa šleperom....znat ću za koji dan kako će sve skupa to ić...a onda forumaši koji imaju sijena i voljni su ga prodat eto me!!!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ma sojina slama mora odstajat jedan dan na jesenskom suncu i može se balirat. Nema potrebe omotavat u najlon, možeš u role a možeš i u kockice, kako ti je praktičnije.

Pa 300 bala je pola šlepera, znači još jedan kolega i evo tereta za šleper. Slabo smo povezani, vi kupujete skupu hranu, a mi jeftino prodajemo, kajmak pokupe oni između. Mi sijeno prodajemo na jednu farmu po 50 lp, s tim da ga moramo sami dovest, i novce čekamo po 30 i više dana, čak do 90. Po 50 lp, kockasta bala ispadne 7-8 kn, vrhunska kvaliteta.
Zobi u žetvi možete dobiti po 1,20, šleper sa njive ide ravno k vama na otok, imali bi mlijeka ko u priči.
 

Talijan

Novi član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
22
Hvala na informaciji, ipak cu rolno bale lakse mi je , jos samo jedna informacij ako moze koliko je dobra sojina slama za ovce i hvala za zob ali ju slabo koristim , idem sa 60 kukuruza 20 jecma 10 zobi i 10 heljde ,
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
kako je kod vas sto se tice subvencija i gajenja rasnih i ovaca bez rase? dobijaju li se subvencije za rasne i nerasne ovce ? ceka li se dugo dobijanje pedigrea od maticnih sluzbi ?
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Rasne pasmine ovaca sto se tice tog djela subvencija od drzave izjednacena su kao i ovce nepoznatog podrjekla tako da ako se ste strane gleda onda je to promasaj,a i sto se tice prodaje takvog grla stoke je dodatni problem jer nemoze se postici neka posebna razlika u cjeni i onda se sve fino da na klaonicu i manje vise je isto kao da imam najobicnije ovce.
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
jeste lose za odgajivace rasnih ovaca ali bolje ista nego nista. ovde subvencije dobijaju samo odgajivaci rasnih ovaca ostali nemaju pravo na subvencije.
 

djolebrcko

Novi član
Tu od
26 Lis 2014
Poruka
4
Pozdrav. Imam jedno pitanje. Ovca mi se ojanjila jucer. Dvoje jagnjeta. Jedno sisa ali drugo odbija stalno ga odguruje i tuce ne da mu da pridje uopste. Dok je drzim onda jagnje pridje i jede malo ali kad pustim ovcu nema sanse da bi mu dala da jede. Ima li neko rjesenje. Hvala unaprijed
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
moze se nesto probati, ali uglavnom je to patnja za tebe, za ovcu a i za janje.
najbolje ga je maknuti i hraniti na flasicu ili pokloniti nekome tko ima volje i mogucnosti othraniti ga tako..
vise puta smo doma pokusavali, ali nismo uspjeli da ovca primi natrag janje koje je odbacila.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Pozdrav. Imam jedno pitanje. Ovca mi se ojanjila jucer. Dvoje jagnjeta. Jedno sisa ali drugo odbija stalno ga odguruje i tuce ne da mu da pridje uopste. Dok je drzim onda jagnje pridje i jede malo ali kad pustim ovcu nema sanse da bi mu dala da jede. Ima li neko rjesenje. Hvala unaprijed

ne prepoznaje njegov miris radi toga ga odbacuje....malo štrcni njenog mlika na njega,to je jedan način,ili ako nije previše hladno,janje ispod ovce pa malo vode po njenom runu da se cijedi na janje i onda dobro utrljaj ocijedjenu vodu po janjetu da poprimi mirise....
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Tesko da ce ovca prihvatiti to jagnje, ali kada jagnje ojaca nauci samo da pose sazada dok pose drugo jagnje. Samo sada desetak dana dok ne ojaca treba redovno pridrzavati ovcu da jagnje pose.
A mozda ga na kraju i prihvati
 

djolebrcko

Novi član
Tu od
26 Lis 2014
Poruka
4
Uradio sam ov s mlijekom. I vec je bolje prihvaca ga. Malo je nemirna dok jagnje sisa ali uglavnom ne tuce ga i ne gura od sebe
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
onda ima šanse da ga odgoji....beštije inače prepoznaju po mirisu...tako možeš i tudje janje podvalit nekoj ovci,bitno da se na neki način "izgubi" miris matere a da poprimi miris zamjenske
 

mariosuhor

Novi član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
8
pozzz
kupio sam ovcue i ovna prije tri mj i nista neznam o tome jer sam decko iz grada koji se odlucio baviti stocarstvom na selu
cini mi se da mi je jedna ovca skotna (breja), a kako bi to znao za sigurno
pomoc ako znate :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh