• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Stjepane nadam se da če sve proći dobro ali znam kad je prijatelju ovca 2 dana imala takve simptome da se to nije dobro završilo za janjce ojanjila se oba mrtva.
Javi nam kako je prošlo
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Treba je stalno motriti da se nebi pojavio prljavi i smrdljivi vaginalni iscjedak.To bi bio znak da je plod uginuo, tada treba prisilno janjenje i jaki antibiotik. Isto tako, treba pratiti da se ne smanji otečenost i crvenilo stidnice, u tom slučaju isto treba potaknuti janjenje.
Uglavnom, kod prveskinja to može potrajati koji dan bez ikakvih posljedica.
Treba je staviti na sijeno i vodu da se lakše ojanji.
Sretno.
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Ovcu redovno nadgledam i sve je isto na meni je samo cekanje i pazenje , puno hvala na savjetima!
 

letuceleaf

Novi član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
12
Ojanjila se ovca prveskinja uredu, bila je u posljenjih mjesec dana dva put prokrvarila, al eto sve je ok. Lijepo janje sisa. S drugom ovcom imam problema, ojanjila se pred dva tjedna, ne preziva 3 dana, bili vet dva dana, dobila hrpu injekcija, a jos ne preziva, tuzna je i slabo jede.
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Pozdrav svima ima li ko slike od jasli za ovce gdje se hrane da postavi ovdje ili da mi posalje na mail sindrom.sindromski@gmail.com da vidim kako to izgleda koje dimezije i tako ocu da pravim prekosutra ili sutra ne znam pa mi trebaju neke slike makar iz blizine da vidim sta sve ide i kako ove po netu su sve daleko i ne mogu da vidim sve detalje. ako ima neko slike nek postavlja sto prije lp
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Evo upravo se vratio iz ovčinjaka rješavajući gotovo identičnu situaciju kakvu je imao kolega Stjepan.Sinoć su započeli trudovi, no kako baš i nije bila puno otvorena nisam forsirao janjenje. Jutros došao, ovca još uvijek leži, a stidnica čak nešto manje crvena nego sinoć. Zasučem rukave i napipam sklupčano janje . Nikako ga nisam uspio okrenuti, niti napipati bar jednu nogu. Jedva uspijem izvući druga dva janjeta, pa tek onda okrenem ovo i izvučem u nazad. Dvoje odličnih, a ovaj što je bio sklupčan ne može na zadnje noge. Dadoh ga komšijama da ga hrane mlijekom, ako preživi.
 

tv730

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
30
Narode u zadnje vreme imam problem sa ovcama tj.ovca jednostavno padne i prednje noge joj se "oduzmu".Postanu zgrcene i nepomicne.Sem toga mema nikakvih drugih simptoma.Ovca normalno jede i preziva klececi ili pak lezeci cak i tako doji jagnje.To traje nekih dan -dva,kod nekih cak prodje i preko noci,i ovca ustane i ponasa se kao da nista nije bilo.Kod jedne sam samo primjetio da stenje kao kad se bjeni.
Ako je neko imao slicne probleme molio bih ga da mi odgovori i da savjet.
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Daj nam malo više podataka, koja je rasa, koliko su teške, što jedu, koliko se kreću??
 

tv730

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
30
Imam sve domace pramenke.Posto sam u dalmaciji skoro preko cijele godine su vani na ispasi jedino kad je vrijeme tako da se nemoze ici u pasu su u kuci I tad dobijaju sijeno I dijetelinu.Sto se tice tezine mogu reci da su pazene I mazene tako da stoje "sire nego duze"sve su se ojagnjile I na njima nemozes primjetiti da imaju jagnje.Redovno su cijepljene,upisane u registar I sve po PS.Komsija kaze da su pojele neku travu sto im me odgovara medjutim vec godinama se krecu istim stazama i bogazama
 

tv730

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
30
E jos nesto da Vas pitam kad sam se vec raspisa ,dali neko o vas ima iskustva sa sudanskom travom tj.moze li se preko zime koristiti za ovce u obliku sijena.imam malu parcelu koja nije obradjivana pa bi napravio pokus da vidim kako to funkcionise.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
sušio sam sudansku travu od nje je sijeno odlično i ovce su lude za njim . Samo kaj je neisplativo teško se suši i skupo sjeme sad sijem crvenu djetelinu i engleski ljulj . Odlične kvalitete sijeno i imaš više otkosa
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Imam sve domace pramenke.Posto sam u dalmaciji skoro preko cijele godine su vani na ispasi jedino kad je vrijeme tako da se nemoze ici u pasu su u kuci I tad dobijaju sijeno I dijetelinu.Sto se tice tezine mogu reci da su pazene I mazene tako da stoje "sire nego duze"sve su se ojagnjile I na njima nemozes primjetiti da imaju jagnje.Redovno su cijepljene,upisane u registar I sve po PS.Komsija kaze da su pojele neku travu sto im me odgovara medjutim vec godinama se krecu istim stazama i bogazama

Kod vas u Dalmaciji nema šepavosti, no moglo bi biti artritis. Jesi li dobro pogledao da zglobovi nisu natečeni?Ne vjerujem baš u trovanje travom jer bi onda jednako bile oduzete i zadnje noge.
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Pozdrav kolege nisam dugo bio aktivan, ona ovca mi je ojanjila mrtvo janje a ona se oporavlja , evo jos par slika , jucer je moje mlado stado markirano , imam jedno pitanje potrosio sam svu psenicu pa sam kupio lom suncokreta e sad ja sam dobio savjete da stavljam 30 % suncokreta i 70 % kukuruza jel je to dobra mjera i imate mozda koji savjet oko ishrane?
 

Prilozi

  • 20170311_171529.jpg
    20170311_171529.jpg
    29.2 KB · Pregleda: 60
  • 20170311_165359.jpg
    20170311_165359.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 61
  • 20170311_165337.jpg
    20170311_165337.jpg
    26.7 KB · Pregleda: 61
  • 20170311_165341.jpg
    20170311_165341.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 58

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
972
Jbg kolega nazalost i toga ima u nasem poslu da se tako ojanji...Ja trenutno pravim 50kg kukuruza,15kg zobi,15kg jecma i 20kg sincokretove sacme te na tih 100kg stavim 15kg koncetrata za mljecnost muznih krava i dobro mi se pokazalo
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Hvala kolega , mozes mi reci kolko dajes od prilike po ovci , ja dajem 30 dkg po ovci za jedan obrok a dobivaju ujutro jedan i navecer jedan obrok i naravno sijena po volji
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
972
Dok su bili zatvorene davao sam pola kg ujutro pola navece po ovci plus sijeno,,,Ove koje su zatvorene sa janjadima dobiju 1kg ujutro 1kg navece..i sijeno..Sada ih pustam u pasnjak jer je pomalo krenula trava dobiju ujutro pola kg te smjese i onda idu na pasu,,kad se vrate ceka ih sijeno..
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Imam jedan problem 2 ovce su mi se ojanjile i normalno sam ih prvo odvojio i do prije par dana sve odlicno,i prije 3 dana ja vidim ne jedu zobanje,jel mozda to neka crijevna bolest ili sta
 

Najnoviji postovi

Na vrh