• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
Nadam se da sa moj rumus dopao uzgojivačima romanovske ovce
Ovih dana bila je izližba u Češkoj...kojoj sam prisustvovala, romanovski ovnovi..ovce sa potomkom..bilo je lijepo ...a i ponegdje smiješno i loše.....ali..ima ljudi koji vole romanovske ovce..koji svoj život posvečuju romanovskoj ovci...
Dakle...trudim se izmješati krv ćeških i hrvatskih stada romanovskih..i dobiti linije bez ukrvljenja u rasi u 4 generacije ..tj..da su sve čiste u 4-5 generacija, a da im plodnost ne pada...mislim da će moj rad i trud biti koristan...a možda i neće??
pozdrav ovčarima i uzgojivačima romanovske ovce!

željela bih otvoriti novu temu...romanovske ovce...nadam se da je to moguće?
zahvaljujem adminu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Pozdrav koleginice,mozete nam nesto vise reci od toj izlozbi u ceskoj,i ima li koja fotografija,inace ovan je super.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Nadam se da sa moj rumus dopao uzgojivačima romanovske ovce
Ovih dana bila je izližba u Češkoj...kojoj sam prisustvovala, romanovski ovnovi..ovce sa potomkom..bilo je lijepo ...a i ponegdje smiješno i loše.....ali..ima ljudi koji vole romanovske ovce..koji svoj život posvečuju romanovskoj ovci...
Dakle...trudim se izmješati krv ćeških i hrvatskih stada romanovskih..i dobiti linije bez ukrvljenja u rasi u 4 generacije ..tj..da su sve čiste u 4-5 generacija, a da im plodnost ne pada...mislim da će moj rad i trud biti koristan...a možda i neće??
pozdrav ovčarima i uzgojivačima romanovske ovce!

željela bih otvoriti novu temu...romanovske ovce...nadam se da je to moguće?
zahvaljujem adminu


Naravno da je moguće,dapače poželjno jer time dobivamo na kvaliteti foruma.Drago mi je da se otvori i tema koja ima neke veze s poljoprivredom,jer se piše sve i svašta,a mi ne smijemo brisati. No, da ne idem u offtopic.

Jednostavno odeš na newthread kad otvoriš podforum Stočarstvo i mislim da ne bi trebalo bit problema.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Auuuuuu.. Pa šta onda jedu na tom strnu?Samo slamu? Ima li kakve prihrane zrnom?
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Kolega Vojvođan prelijepa slika a i ovce!
Što se tiče šta ima na strnjaku uz navedeno ima i pšenice što ostane u tragovima od traktora(prskanja i bacanje gnojiva) tako da podržavam ovaj način paše a i same ovce su zadovoljnije kad se kreću a ne da su zatvorene.:gitarist:
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Pozdrav forumaši...
pratim vaš forum već neko vrijeme...imam par pitanja.
Mislim nabaviti par ovaca i ovna (7+1). Koje ovce nabaviti (pretežno janjci za meso), dal nabaviti mlade ovce koje su još janjad, ima li ikakve računice (mislim da nisam u gubitku)??
Imam doma kukuruza, ječma, sijena i djeteline. Ovce bi bile na paši, samo bi trebao ograditi žicom jedno staro dvorište i malo renovirati staru štalu i klijet. Sijeno i djetelinu bih posušio i izbalirao, ak bi mi sfalilo za zimu kupim ostatak.
Ima li jako puno posla? Radim od 8-16, tak da bi ih navečer obilazio i hranio, a kroz dan mogu skočiti moji starci koji su doma. Inače to dvorište i štala sa klijeti je odmah iza moje kuće, tak da je blizu.
Dvorište je nekad bio voćnjak, sad ima par voćki (stare jabuke) i trebalo bi ga detaljno očistiti (na jednom dijelu ima kupinja). Dal voćnjak preorati i posijati travu ili ostaviti tu neku "starinsku i miješanu" travu? Dal ostaviti neku voćku radi hlada?
Možda su pitanja suvišna i glupa, al netko nek nakaj napiše ak ima volje.

OVČICA - imate prekrasne ovce, a za staju i opremu je suvišno pričati...moje ne bi imale takav luksuz. Ak se definitivno odlučim za ovce, možda skočim do vas (zelina mi nije tak daleko) pa da vidim kak to sve izgleda. Naravno ako se vi složite!? Al otom-potom...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
posla imas nesto vise prilikom janjenja kada treba malo pripaziti,zatim sisanje i rezanje papaka, cijepljenje.
inace samo hranjenje i ako je sve u redu nemas sta radit oko njih. naravno, obici i vidjeti jel sve u redu ali to se ne smatra poslom.
krcit nemoras nista. samo ogradi, pusti ovce i one ce ocistiti prostor. eventualno kasnije sta ne pojedu to iskrcis..

sto se tice rase, pogledaj kakvih rasa ima u okolici i sta se najbolje prodaje.
zapravo nemozes pogrijesiti. uzmi rasu koja se tebi svidja i to je to :D

kod kupovine odrastlih grla ti se moze desiti da kupis stare ovce koje su vec za otpis. godine, problemi sa vimenom.
kod janjaca ces pak duze cekat dok odrastu i pocnu se kotit.
mozda najbolje uzeti ovce s janjcima tako da barem vidis kako janjci izgledaju, kako napreduju te dali je vime u redu..
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Hvala, tibor...e imam još nekih 100 pitanja...ipak nije mala stvar upustiti se u nekaj o čemu baš i nemaš pojma. Iako doma vrlo uspješno uzgajam kuniće, moji imaju kravu i svinje, tak da mislim da ni ovce ne bi bile neka nauka, ali ipak...
Ovako:
1. Sad sam obišao prostor gdje bi bile ovce (od susjeda stara domovina koju bi mi iznajmio (badava) da mu ne raste kupinje i šikara), ima stara štala od nekih 60-70 m2, od toga je pola otvoreno (ima krov). Meni se čini kao idealno za ovce, uz malo restauracije. E sad na podu je zemlja - šta staviti? Beton?

2. Okućnice (starog voćnjaka) ima nekih 2000-2500 m2. To mi je dosta za nekih 8 ovaca? Iako imam na okolnim njivama lucerne, pa im nakosim i dopeljam kad bude manje paše.

3. Stare voćke da porušim ili da ostavim par grana na voćkama radi hlada? Bojim se da ovce ne pojedu nezrele plodove (većina jabuka) koji padaju prije vremena (ipak su to stare voćke)?!

4. Mislim da ću kupit mlade ovce (janjce) romanovske pasmine. Kaj mislite? One su navodno najplodnije, iako janjcima treba duže da dobiju kilažu za klanje.

5. Kakvog ovana nabaviti? Romanovca ili nekaj za pojačat mesnatost janjaca? I kad ga nabaviti, odmah s ovcama (janjcima)? Može biti iste starosti kao ženke (janjci)?

6. Kokko čega trebam po jednoj ovci na godišnjoj bazi:
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
eh nešto sam zeznuo...nastavljam...
6. Kolko čega trebam na godišnoj bazi:
- ječma i kukuruza (imam doma pa te žitarice mislim koristiti u ishrani)
- sijena - kolko kockastih bala po jednoj ovci godišnje
- kolko me dođe cijepljenje
- vitamini, soli...
Ak znate u grubo, možete fulat 15-20%.

7. Kako miješati žitarice(u kojem omjeru), kako ih davati ljeti (kad ima paše), a kako zimi?

Ah sigurno sam nekaj zaboravio, pa se javim još...možda sam malo preopširan, al ko ima volj i vremena nek na nešto odgovori kaj zna!
Unaprijed hvala,
pozdrav
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
ljudi jel znate mozda nekog da ima sto frizijskih ovaca ili mozda nekih drugih mlijecnih sorti za prodati? Ako ima slobodno mi javite ovdje ili porukom hvala..
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
baš puno pitanja...Trebali bi posjetiti nekoliko ovčara..pričati..i donjeti sam svoj zaključak
Lucerna je izvrsna u prehrani..najbolja..kao sjenaža..a također i sušena. Možete imati i više ovaca..jer romanovke uz kvalitetnu prehranu mogu biti i u štalskom uzgoju.Prostor od 2500 m će imati nešto paše i dovoljno mjesta da se ovčice prošetaju.
Ja bih išla na čistu rasu..i romanovke ovčice i ovan.
Voćke bih ostavila...moje jedu stalno te jabuke i obožavaju i zelene i zrele...a o hladu da ne govorimo kako uživaju ležeti ispod krošnje stare jabuke.
Kao početnik dobro je kupiti par starijih ovaca..(pa makar i lošijih) i nešto mladih šiljezica dobrih osobina..sa dobrim rodovnikom i obavezno kupiti dobrog ovna..kažemo da je ovan nosioc stada. Početniku je jako teško početi uzgoj romanovske ovce sa samo mladim šiljezicama..(prvorotke se trebaju više paziti kod uzgoja i kasnije kod janjenja...potrebno je neko iskustvo pa kasnije ide sve ok)..I još..početnik ovčar se ne može načekati mladi janjčića...pa dok kupite ovćicu 3-4-5mj starosti, pa ju na parenje stavite sa 7-8mj starosti..pa 5 mj dok se ojanji..hehehehe...a mi čekamo male...
Ja imam sada 40 mladih šiljezica..30 ih je na parenju..i malo me je strah..moram planirati više vremena da ih u vrijeme janjenja pratim..da sam prisutna..I ovcama je to novo iskustvo..Iako su romanovke jako brižne mame, postoji mogučnost odbijanja janjeta..pa da ne posisa taj prvi kolestrum..i dr...
Ima puno toga za pisati..najbolje da pričate sa ljudima koji se bave uzgojem romanovske..naravno sa onima koji to žele..kod mene možete doći..farma mi je u okolici Čazme..a sjedište OPG u Zelini
Pozdrav
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Ovčiće moras kod Mate Mlinarića da vidiš kako se uzgajaju romanovke:))))))


Si se što srela sa frizijskim? Imam 3 frizijske a još 4 mlade sliježnice....Ostale su slovenke kojih se lagano riješavam pa umjesto njih uizmam frizijske pa za godinu dana idem lagano na mlijeko ...
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Tihomire jel to onaj mato što je postao poznat po zavidnim "rezultatima" sa Todorićevim cigajama?:madmana::madmana::toimonster:
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
Ovčiće moras kod Mate Mlinarića da vidiš kako se uzgajaju romanovke:))))))


Si se što srela sa frizijskim? Imam 3 frizijske a još 4 mlade sliježnice....Ostale su slovenke kojih se lagano riješavam pa umjesto njih uizmam frizijske pa za godinu dana idem lagano na mlijeko ...

Ne znam tog gospodina, ali bila sam na više farmi po našoj Hrvatskoj., u Češkoj..u BiH..i to samo u stadima romanovskih ovaca
Ja ne planiram ovce za proizvodnju mlijeka...nema tko to raditi..
 
B

blacky8

Guest
Pozdrav ljudi, već dugo nisam pisao ovdje al sad imam novi problem pa bi trebao HITNO odgovor...

Naime jedan mali, tj sad je star oko 5 mjeseci otprilike, njemu je mama umrla pa smo ga othranili na dudu i sve ok bilo sve do večeras... Ne može se dić i brzo diše, probali smo ga dić na noge al teško se držao na zadnjima i onda sam legao nazad...
Nije strgao nijednu, a ništa nismo mjenjali u prehrani, prije sat vremena smo im svima dali jest i normalno trčao i jeo i sad odjednom sam leži i brzo diše. Pa kaj je moguće da se napuhnul?? Šteta mi ga je da mu se neš dogodi pa ako može neka pomoć...
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Pa verovatno se prejeo,a sobzirom da se ne plasi od vas jel ste ga odhranili na cuclu,mrsko mu je da ustaje i bezi.
Jel mu je veliki i tvrd stomak?
 
B

blacky8

Guest
Pa verovatno se prejeo,a sobzirom da se ne plasi od vas jel ste ga odhranili na cuclu,mrsko mu je da ustaje i bezi.
Jel mu je veliki i tvrd stomak?

E čini se da ipak nije se napuhnul, krivo smo mislili... Ne može na zadnje noge, dignemo ga al par sec se drži i to je to, zadnji kraj pada na zemlju... A kad pokuša hodat, digne se na prve i zadnji kraj vuče koliko može, nije mi jasno kak se to dogodilo :(
Trenutno neće ništa jesti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh