• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ozima CRNA ili BIJELA ZOB sjetva-žetva

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ni do 1.11. nebude kasno za sve ozime kulture, ali pošto nam je ovakva krasna godina, budemo sijali i još koji dan kasnije ako se bude dalo, samo da se posije!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dal bi bilo kasno za ozimu crnu zob da se posije do kraja ovog tjedna??

I kako se ponaša ona da ju recimo posijem na zemlju gdje je več dvije godina bila jara bijela zob?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ovo prvo možda još i može, ali ovo zadnje ne bi baš bilo dobro, osim ako nije bila neka zelena gnojidba nakon žetve. Iako je zob poludivlja biljka, ipak nije dobro raditi monokulturu. Ja sam mislio na strniše jare zobi sijati pir, ali su mi svi rekli da nema smisla riskirati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Tak sam nekak i predpostavljal.

Nego zna li netko koja je sjetvena norma?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Po ovim katalozima za sjemensku kažu 150 kg/ha, nekako mi se to čini malo, ali, jbg, zob je lagana. 150 kg je 5 vreća. Svakako treba povećati sjetvenu normu, provjeri klijavost i probaj. Meni je susjeda nudila svoju crnu zob, prva reprodukcija, ali čekat ću proljeće ipak. Kako god se okrene, neće biti dovoljno ovogodišnje, koliko god je rastezali...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja bi isto htio probati tu crnu zob, nisam je sijal još nikad, a na prolječe svakak ide i bijela jara.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Ja sam u petak posijal crnu tavanusu,rekli mi na veterimarskoj da je nema kao sortnog sjemena.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Prvi puta sam sijao ozimu zob. Posijana je 21.10. par sati prije one velike kiše. Do danas nije počela nicati. Zanima me da li je normalno da ona ne niče niti nakon tri tjedna. Sijano je sijačicom i ne vjerujem da je baš sve sjeme istrunulo ili ga voda odnijela. Tamo negdje piše da je optimalna temperatura klijanja oko 20 stupnjeva.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Istina uvek mi je malo kasnije nicala zob, a 3 tjedna se i meni čini malo dugo. Niže su temperature pa valjda ju to malo muči. Inače po stručnjacima ona klije i na +1.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
I ja je planiram zasijati do kraja ovog tjedna isto prvi puta, ne puno, ali svejedno bi volio da uspije.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014.

Sta mislite da li bi se moglo sta crne zobi posijati u 3 mjesecu ili je ona iskljucivo jesenska?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Re: JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014.

ja sam sio crnu zob prije 4g u proljece,,druge nisam mogo nabavit,pa bila dobra i crna,prinos odlican..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Re: JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014.

Sta mislite da li bi se moglo sta crne zobi posijati u 3 mjesecu ili je ona iskljucivo jesenska?

Malo sam se raspitival i sam za sijanje jesenskog žita u proljeće i svi mi kažu da to ide ali ga više nemreš sijati u jesen
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014.

Danas posijana crna zob prva reprodukcija,proljetne zobi ni za lijek.Ni sjemenske niti ovako kod ljudi.Ako ne bude valjala pokosim i baliram.Konji bolje jedu to nego djetelinu.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,293
Imam jedno pitanje.
Uspio sam nabaviti sjeme zobi. Kad ja otvorim vreču, a unutra crna zob. Rijeć je o zobi JOKER.
U dučanu su me uvjerili da se ona sije i u proljeće, al znam da se crna sije na jesen, iako je kolega bogec pričal da se da sijat i kasno u jesen ili rano proljeće kad uvjeti dozvole.
Pa me zanima kakva su iskustva, i da li je netko sijao takvu. prvi put se s tim susrećem sad? Pa ako može pokoji savijet, kolko je minnimum, a kolki maksimum sijanja na hektar????
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ja sam ju sijal naprolječe ,i ništ mi nije bila lošija od sijane v jesen,,o količini nebi znal ,,al posijat ju možeš bez brige !
 

Najnoviji postovi

Na vrh