• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ozima CRNA ili BIJELA ZOB sjetva-žetva

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
danas sam kombajniral uslužno zob , na 1,5 kj puna 8 tonka , ozima žuta zob , super je to ,čak mi se ta ozima bolej dopada od jare , i najverojatnije več nebudewm jaru sijal nek samo ozimu...

[YT]v=JgJWiOBeNJk[/YT]

a evo i koja slika , sve nabrzinu


 
U

UNIVERZAL 445

Guest
Bok novi sam na forumu želim se malo pohvaliti da sam i ja prije par dana iskombajnirao svoju zob i prinos mi nije neki ali et imao sam 1.2t po jutru
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Ja danas iskombajnirao zob, prinos je bio dosta veći od očekivanog..
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
što se tiče ovoga "jara i ozima zob" . Jel to ista zob sijana u proljeće ili jesen, ili postoji dvije vrste (posebno ozima a posebno jara). ja sam uvijek sijao u proljeće, a vidim da ljudi siju i u jesen, pa zato pitam
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Nije ista zob, mi smo prije uvjek sijali jaru zob do prije 4 godine kada smo probali ozimu bjelu zob i ozima ima veći prinos i nekako mi bolje zrno, punije i od onda samo ozimu sijemo! I ove godine sam primjetio da je lema napala sve jare zobi u mome kraju, ljudi su prskali i po 2 puta(možda i 3 neki) da se riješe leme, dok ove ozime što su u mome kraju nije niti jednu napala..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
jucer ovrsena crna zob,na 1,4 ha,ili ti ga na 2,5 kj ,ovrseno 10 tona(vagano) 2 pune 4 tonke i jedna puna 8 tonka!!! :cool2: :icon_fU: :(rofl):
pre pre zadovoljan sam sa ovom crnom zobi,na jesen idem na 8 ha sa njom!
e9im.jpg

nppw.jpg

iztz.jpg

6y0h.jpg

o9aj.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
susjed je jučer prodao direkt iz polja u kamion,cijena prava 90 lipa,sramota ali kako je krenulo ove godine čistima ratarima bude debela pušiona:icon_madu:,nabavio sam si za ovu jesen ozimu bijelu pa ćemo vidjeti dogodine prinos,jara se ne bude najvjerojatnije sijala
 
K

KWSBOY

Guest
Može li mi netko odgovoriti dali se moze sijati crna zob u proljeće i kad?
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Evo onda i moje ozime zobi ili kako mi to ovde kažemo - ovas. U pitanju je sorta NS Jadar.



Nemam pojma da li je crna ili bela. Nisam čak nikada ni čuo za tu podelu. Ovde kod mene ozima zob je nešto što nije bilo nikada naročito popularno. Ovde se seju u glavnom jare sorte, mada sve ređe se ljudi opredeljuju za setvu ovsa u opšte.
Neki moji kompanjoni su ga takođe jesenas posejali čim sam im rekao da planiram da uvedem ovu novinu u svoj setveni plan.:icon_mrgreen:
Dižem ruke od jarih strnina, nije im više naklonjena lokalna mikroklima.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
danas skinuta crna zob sa pologom od 99.5% sa jutra skinuto 1600kg razočarenje bilo bi je 2 puta više da nije skroz ležala na zemlji
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Danas šogor kombajniro crnu zob na 2 jutra puna prikolica od 7 tona i u manjoj prikolici bilo cca 800kg,kaže da mu do sad nije tak jako nikad sipao ko ove godine.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Ja sam kombajnirao bijelu prije cca 2 tjedna i prinos isto iznenađujuće dobar..
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Da li neko može da mi objasni razliku između crne i bele zobi? Mene ovde mnogi sa čuđenjem gledaju kada pričam u opšte o zobi kao ozimoj kulturi. Nemam ja to ovde koga da pitam.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Pre sedam dana ovršena ozima zob. Tačan prinos nepoznat. Na pola jutra sam dobio pola prikolice "Kikinđanke", odnosno dve pune džambo vreće.
Juče smo doneli i slamu sa te njive. Ispalo je tačno 80 bala.
Prilično visoko raste taj NS Jadar, valjda je i to doprinelo masovnom poleganju na kraju vegetacije, pored obilnih padavina i bogatog osnovnog đubrenja. Bacio sam u jesen posle krompira oko 300 kg okamenjene golubije balege i još 50 kg UREA u rano proleće. Posejan je po isteku optimalnog roka, ali ipak je bio veoma bujan, verovatno zbog blage zime, pa sam morao preventivno da izvršim jedan tretman protiv lisne rđe. Herbicidni tretman je izostao jer za njim nije bilo potrebe. Usev je bio čist od prvog do poslednjeg dana vegetacije.
Mislim da ću i ubuduće sejati ozimu zob umesto jare. Više mi se sviđa zrno, čini mi se da je krupnije, punije i teže. I kombajner ga je hvalio.
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Danas požeta crna zob. Prvi put sam ju sijao i ispalo je dobro. Bilo bi je i više da nije malo iscurila. Kad onaj gore neda kak mi očemo nego kako on kaže.
 

Najnoviji postovi

Na vrh