• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ozima CRNA ili BIJELA ZOB sjetva-žetva

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Od prošle godine se ne može kupiti certificirano sjeme crne zobi. Koliko ja znam bila je samo jedna sorta crne ozime zobi Joker (istekao/ukinuli certifikat), sad možeš nabaviti samo bijelu.

Zob vam nije kao pšenica ili ječam i možete ju tako dugo sijati kao farmerovo sjeme dok je zdrava. Pusti se kroz selektor da odstrani slamu, pusto zrnje i korov i to je to.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam uspio lani nabaviti Jokera 1. reprodukciju, došlo iz Srbije, tak da sad imam odlično sjeme za naredne godine.
Ako će netko trebati sjemena za iduću godinu budem vjerojatno imao, posijat ćemo je oko 5 kj ove godine.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo slika iz sjetve crne zobi.

ouvaOTd.jpg


3d4qVVT.jpg


81AKaFz.jpg


hHtHexd.jpg
 
Posljednje uređivanje:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ima crna zob kod bublica za kupit.
Ja sijao susjedu sad cu vidit jel cemu pa ja nagodinu sijat.
kakva su iskustva s njom u ishrani
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja je meljem i mješam u smjesu i za bikove, krave i svinje, telad ju pogotovo voli u smjesi.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Probat cu nagodinu nisam ni znao za nju ja sam tritikal posijao.
Sad ce susjeda imat sjeme.
Ali to je došlo u običnim bijelim vrecama nije s ničim tretirana čini mi se.


 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,362
Šanana, šta veli Same na kombinaciju rd i sijačice? Jel dugo siješ tom kombinacijom?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nikaj ne veli :)
Ma to smo ti mi tek ove godine uspjeli pokupovat, ujak je kupio RD u rano proljeće, a ja sam sijačicu zamjenio lani u studenom. Prodao sam staru Hassiu 2,25cm i uzeo ovu noviju Hassiu od 2,5m da bi mogli sastavit kombinaciju za sjetvu.

Napred smo stavili 500 kg utega i mogu ti reći da ide Same iznenađujuće dobro, nosi odlično kad je sijačica spuštena sa 250 kg sjemena u njoj, nemogu ga propeti baš samo tako.

Opčenito smo zadovoljni sad sa brzinom sjetve, prijašnjih godina je to išlo dosta sporo kod nas, oralo se, pa tanjuralo, pa sa sjetvospremačem, pa sjetva sa malom sijačicom i nikad kraja, a vrijeme prolazi...ovo je sad več posao, malo se borimo sa štelanjem sijačice, ali uspjeli smo ju naštelat dosta dobro za svaku vrstu žita.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ko mi ukro Hassiu :)
Kombinacija je super, Glavno da se SAME može borit s njom. Matija koji ti je razmak dolje između prihvata lifta na branu, imam u ponudi jedan takav lift.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nemoj mi reći da imaš isti takvu Hassiu??
Ja se borim sa štelanjem, a ti možda več imaš upisano neke normative :)

Same ide odlično sa tim svim skupa, ja prezadovoljan.
Kaj se pak tiće lifta, nezna točno koliki je razak dole, moram izmjeriti, a trenutno je kombinacija kod ujaka u susjednom selu, tamo smo odkopčali pa kad mi naleti izmjerim.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne vidim ovaj privitaj...piše da je pogrešan.

Uglavnom, moja je DU 100 2,5m, ali 21 red.
Do sad kaj sam isprobao, drugačije sam štelao od tebe.

Imaš kakvu šemu za kalibraciju svakog sjemena, ono s okretanjem kotača pa vaganjem onog koliko izbaci?
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Ne vidim ovaj privitaj...piše da je pogrešan.

Uglavnom, moja je DU 100 2,5m, ali 21 red.
Do sad kaj sam isprobao, drugačije sam štelao od tebe.

Imaš kakvu šemu za kalibraciju svakog sjemena, ono s okretanjem kotača pa vaganjem onog koliko izbaci?

19,5 okretaja kotaca, vagnes i to x100 i dobijes sjetvenu normu na hektar...
3 minute posla i tocna je u gram
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Nemam ja ništa nego samo to. Imaš tri reda više i ne možeš po ovom sijat onda. Manje otvaraš i koliko?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Danas u ktc Karlovac marta mislim crna zov 80 kn vreća ako sam dobro zapamtio.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
19,5 okretaja kotaca, vagnes i to x100 i dobijes sjetvenu normu na hektar...
3 minute posla i tocna je u gram

Kak pak sad 19,5 okretaja kotača???
Jel to 100% provjerena informacija??


Jel ja sam dobil naputak sa 23,5 okretaja kotača i to onda puta 100 za hektar.

Jbg, ja sad više ni sam neznam onda.
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Kolega 10000% i provjereno vise puta..
Sijao sa svojom ove godine i tritikal,jecam i "domaci" i kupljeni, psenicu isto tako u razlicitim normama i sve sa ovih 19,5 okretaja i posije tocno kako je i po matematici kad stavim na papir utrosak sjemena.
A do 19,5 dodes ovako:
Opseg kotaca 5.0-15 = 209
Opseg x sirina sijacice= 5,25
100:5,25= 19,5
Odvrtis 19,5, vagnes, x 100 i dobijes kg / h
 

Najnoviji postovi

Na vrh