• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Papiri za proizvodnju voćnih rakija

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
a jel uopče moguće biti takav proizvođać sa običnim bakrenim kazanom
i kolika bi trebala biti količina rakije da bi se moglo dobro živjeti
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
a jel uopče moguće biti takav proizvođać sa običnim bakrenim kazanom

Naravno da je moguce,nego eto ugl je bitno da proizvod zadovoljava zdravstvene uvijete.

Kolika kolicina,a to je sada relativno...
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Jel uopće rakija proizvedena u običnim bakrenim kotlovima može proći analizu i dobiti odobrenje za legalnu prodaju?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Kolika kolicina,a to je sada relativno...

evo jedan vic na tu temu

Mlađi sin:

- Tata, tata, koja je razlika između 'potencijalno' i 'realno'?

Otac:

- Pojasnit cu ti.

Obrati se svojoj ženi:

- Bi li ti spavala s Robertom Redfordom za milijun dolara?

Žena:

- Naravno, nipošto ne bih propustila takvu priliku!

Onda otac upita svoju kći bi li ona spavala s Bradom Pittom za milijun dolara?

Kći:

- Wow! Da!!! To je moja fantazija!

Tada se otac okrene starijem sinu i upita ga:

- Bi li ti spavao s Tomom Cruiseom za milijun dolara?

Stariji sin:

- Da, zašto ne? Zamisli što se sve može učiniti s milijun dolara!

Sad se otac obrati mlađem sinu i kaže:

- Čuo si sine, 'potencijalno' mi sjedimo na 3 milijuna dolara, ali 'realno' živimo s dvije kurve i jednim pederom.


Šalu na stranu
malo si kalkuliram , ako je realna cijena rakije 30kn, državi moraš trošarine platit oko 25 kn, pa svi ostali troškovi oko proizvodnje, pa troškovi novca, jer trošarinu moraš platiti odmah, pa troškovi za mirovinsko i soc. pa carinsko skladište itd itd,
mislim da cijena teško može biti ispod 100kn/l a od toga tebi ostaje možda 20kn.
ispod 3-5000 l mislim neisplativo, a zatim problemi prodaje i naplate
sve mi se čini da će to proći kao i sl.kulen.skupo a na malo i crno isplativo, a na veće isto skupo ali to više nije domaće već industrijski proizvod
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Nista strasno i neizvedivo.

A to gdje ti stoji kom je sasvim nebitno,jer ipak kom je samo nekakva sirovina.
Jer evo primjer zito stoji na pisti negdje u polju,a onda sutra na stolu kruh,razumijes misao?
a nemogu a da ne repliciram na ovo rečeno
nemogu da se složim, da je kom sirovina u proizvodnji rakije
sirovina je šljiva, i kod nje može biti nebitno jel u polju ili na pisti, ali kad se govori o komu to je več pola procesa proizvodnje

to bi bilo isto kao kad bih ja rekao da je tjesto za kruh sirovina i da ga se mjesi na nekakvoj pisti na betonu i to traktorima (kao silažu) i onda se samo ispeče i evo ga na našem stolu:mad:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
a nemogu a da ne repliciram na ovo rečeno
nemogu da se složim, da je kom sirovina u proizvodnji rakije
sirovina je šljiva, i kod nje može biti nebitno jel u polju ili na pisti, ali kad se govori o komu to je več pola procesa proizvodnje

to bi bilo isto kao kad bih ja rekao da je tjesto za kruh sirovina i da ga se mjesi na nekakvoj pisti na betonu i to traktorima (kao silažu) i onda se samo ispeče i evo ga na našem stolu:mad:


Dobro,necu sada 100% tvrditi da moze biti vani,jer kod mene je unutra ali mislim da bi mogao biti i vani.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Samo bih nadodao da jedna firma koja proizvodi sljivovicu kupuje od koperanata (malih destilerija),sirovu rakiju.
Koperanata je cak 1400.
Rijec je o srbiji,a eto kod nas nema nikavih naznaka da bi to bilo ostvarivo.

Brend od nase sljivovce se sigurno moze napraviti....znanje,volja i novac moze sve,samo tesko je imati sve.

Mozda je off topic,ali eto ima veze sa "rakijom"...
 
K

kresosviz

Guest
Proizvodnja likera

Pozdrav svima!

ima li netko iskustva s papirologijom potrebnom za pokretanje proizvodnje likera, točnije - Carina, Ministrastvo zdravlja i Zavod za umjeravanje?

Poglavito me zanima dio koji se tiče Zavoda za umjeravanje, što je sve potrebno pripremiti prije nego se naruči stručnjaka koji izlazi na teren obaviti mjerenje?

hvala unaprijed!
 
K

kresosviz

Guest
Pozdrav svima,

ispod navodim koji su osnovni koraci i okvirni troškovi za proizvodnju likera, na kraju je informacija za koju još nemam potvrdu.

Činjenica je da se trošarina plaća ovisno o volumenu proizvedenog alkohola, no ukoliko prizvodite liker, naravno da litra likera nema istu trošarinu kao litra rakije jer u sebi sadrži višestruko manje rakije.

Markice vam nisu potrebne ukoliko radite suvenirsko pairanje, do 2dcl.

1. Kupnja spremnika za skladištenje ili mjerenje proizvedenog pića. moja ideja je bila spremnik koristiti isključivo za mjerenje jer bih liker skladištio pakiranog u bocama.
Trošak: oko 800 kn

2. spremnik treba potom nadograditi - promijeniti slavinu jer obično dolaze s plastičnom, a mora biti od inoxa ili sl) te ugraditi volumenometar.
Trošak: 1400 kn + PDV

3. tako pripremljen spremnik potom ide u Zavod za provjeru kvalitete (www.zik.hr) gdje se baždari.
Trošak: 2200-2400 kn + PDV

4. Njihov dokument potom treba dostaviti u Državni ured za mjeriteljstvo (www.dzm.hr). Oni pak izdaju mišljenje na rad ZIK-a iz prethodnog koraka. Mišljenje je jedan od dokumenata koji se predaje na carinu.
Trošak: ne znam, vjerojatno biljeg

5. Potrebno je prijaviti objekt proizvodnje Ministarstvu zdravlja, točnije napraviti registraciju objekta. Primljeno rješenje se dostavlja na carinu. (http://www.zdravlje.hr/ministarstvo/djelokrug/uprava_za_sanitarnu_inspekciju/hrana)
Trošak: biljeg 50kn

6. donijeti proizvod u laboratorij na analizu
Trošak: ne znam jer sam u međuvremenu odustao

7. Ispuniti obrazac prijave proizvodnje alkoholnih pića carini (Obrazac PUR - http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=13 ) te zajedno s ostalom prikupljenom dokumentacijom dostaviti u carinu.
Trošak: nema

nedorečeno: Trošarina. Obzirom da ne proizvodim lozovaču potrebnu za liker koji sam htio proizvoditi, želio sam je kupiti od OPG-a ili tvrtke koja se bavi proizvodnja, a koji su platili trošarinu. Tu postoji jedna ne potvrđena informacija, a ta je da OPG može kupiti samo 10% sirovine, drugim riječima, mora sam proizvesti rakiju.

Na carini su mi rekli da mogu kupiti alkohol, preraditi ga, ali da unatoč prethodno plaćenoj trošarini moram i sam platiti trošarinu. Besmisleno jer se na isto alkoholno piće trošarina ne može plaiti dva puta. Carinik se naravno s time slaže stoga nastavlja - nakon što se plati trošarina, odmah se traži i povrat iste.

lijepi pozdrav svima!

P.S. Apsolutno svi ljudi s kojima sam razgovarao iz poviše navedenih ureda, zavoda, institucija se, blago rečeno, zgražavaju procedurom i smatraju da je besmislena i skupa. Vjerujem da ćete i sami doći do tog zaključka. Osobno se ne mislim upuštati u ovu priču dok neću imati osiguranu prodaju barem 500 pakiranja (2dcl) jer se ispod toga ne može pokriti niti ulaganja.
 
Tu od
18 Svi 2013
Poruka
30
Evo da i ja dam svoja iskustva.

Za potrebe carine od ove godine morati će se imati baždarena posuda za mjerenje količine proizvedenog alkohola. Carinici su mi dali 30 dana da to nabavim pa sam se bacio u potragu.

Našao sam jeftinih spremnika, ali na njih nije moguće ugraditi nivokaz. Našao sam i nekoliko firmi koje ugrađuju nivokaze, te nekoliko firmi koje se bave baždarenjem. Cijene su raznolike. Nivokazi koji mogu proci na baždarenju se kreću do 2800kn+pdv a za baždarenje uopće neću navoditi cijene jer su prestrašne...

Najjeftiniju ponudu dobio sam iz zagreba. Firma izrađuje bačve baš za rakiju sa dihtungom (hermetički zatvorene) i ugrađuje te posebne nivokaze. Bačva od 100L sa dihtungom i nivokazom ispala me 2150kn. Baždarenje me košta oko 450kn u zavodu za mjeriteljstvo u Osijeku. Kolega je za istu bačvu bez dihtunga platio 3200kn i još 2000kn baždarenje kod privatnika, tako da pazite. Ja sam svoje obavio.

Ostavit ću broj od te firme pa ih pitajte ako tko treba. Osobno mislim da je to sve gomila gluposti...

095/878-2560
 

Najnoviji postovi

Na vrh