• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Radio sam ja na hranjivoj otopini, nisam baš bio oduševljen pa smo se vratili na klasično zalijevanje od gore. Bio sam u jednom većem rasadniku gdje rade sličan princip, samo što oni po potrebi puštaju vodu u bazene i čim se supstrat natopi opet je ispuštaju. Jedino što ne rade u stiroporu nego u kocki, no princip je sličan.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
A u čemu bi bila greška po tvome?

Pa način na koji je niknulo sjeme, nejednako i dosta zakržljalog. Znam da se laca hvalio sa klijavosti od 99.9%, a ovo je u rangu 80
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Moguće...Keškemet,ogledno polje od Rijk Zwaana na 10-tak hektara,a ovo im je sestrinska firma Grow Palanta i proizvode presadnice na cca 2 ha...
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
E sad za lacinu papriku sve pet, njemu je ona vjerovatno naj bolja ja osobno mislim da to nije ništa posebno nego jedan veliki mačak. Ovaj tjedan sam dobio (kupio) pola kg kurtovske kapije za 500 kn direktno sa instituta u Smederevskoj Palanci i naručio još pola kg palanačkog čuda za 700 kn, osobno mislim da je to sigurnije a i financiski je povoljnije nego što on prodaje ali svaka roba ima svog kupca.
Pozdrav.
Ovo je samo moje mišljenje i neka se nitko ne nađe uvređen.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Moguće...Keškemet,ogledno polje od Rijk Zwaana na 10-tak hektara,a ovo im je sestrinska firma Grow Palanta i proizvode presadnice na cca 2 ha...

Ja sam bio 2008. godine. Mislim da su rekli da ima 4 hektara presadnica i cca 82 miliona komada godišnje.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja ne znam koje sam godine bio,ali nas nisu pustili da vidimo plastenike sa paprikom i paradajzima,jer su bili puni bijelih mušica...:redface:valjda im je bilo neugodno...
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
@hunter15
Desavalo se da i to bude lose seme, i to kompletna serija.
Znam nekoliko osoba koje rade seme za institut ima tu muljanja koliko hoces.
Pre par godina je covek radio seme Strizanke za njih.Imao je fenomenalnu papriku...vrh.
njegovo seme je odmah po predaji odvajano i otislo je za Grcku.
Ljudi koji rade za njih vecinu dobre paprike prodaju, a seme se vadi i iz one najmanje sto neko baca po njivi.Institut placa seme ne vise od 25 evra za kg.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Koliko znam, @laca je bio danas na forumu ali nije iskomentirao nicanje svoje paprike.

Pričekati ćemo da se javi i očituje, a i rezultate drugih koji su uzeli sjeme od njega. A i ja ću nešto staviti za probu, ali to će biti u kasnijem terminu, z jedno dva - tri tjedna.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pa način na koji je niknulo sjeme, nejednako i dosta zakržljalog. Znam da se laca hvalio sa klijavosti od 99.9%, a ovo je u rangu 80

Pa ako ti je ova mađarska dobra, a Lacina ne, a uvjeti su bili isti onda možda ne treba pridodati veliku pažnju i vjerovanje nečijoj hvali!!

Koliko znam, @laca je bio danas na forumu ali nije iskomentirao nicanje svoje paprike.

Pričekati ćemo da se javi i očituje, a i rezultate drugih koji su uzeli sjeme od njega. A i ja ću nešto staviti za probu, ali to će biti u kasnijem terminu, z jedno dva - tri tjedna.

Daj i ostavi desetak sjemenki, dojdem koji dan po to!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ok, sjemenke, flance, nema veze.

I onda ako nam bude svima dobra, navaliti ćemo na njega za slijedeću sezonu.

Ne treba prerano donositi zaključke, ako nema brzi porast ne mora značiti da neće dobro roditi.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Pa ako ti je ova mađarska dobra, a Lacina ne, a uvjeti su bili isti onda možda ne treba pridodati veliku pažnju i vjerovanje nečijoj hvali!!

Možda nije ok od tebe pošto želim pomoći ljudima i uvijek sam tako nastrojen.

Mene rast toliko ne zabrinjava jer ima i hibrida koji tako rastu ali riječ je riječ.
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
@hunter15
Desavalo se da i to bude lose seme, i to kompletna serija.
Znam nekoliko osoba koje rade seme za institut ima tu muljanja koliko hoces.
Pre par godina je covek radio seme Strizanke za njih.Imao je fenomenalnu papriku...vrh.
njegovo seme je odmah po predaji odvajano i otislo je za Grcku.
Ljudi koji rade za njih vecinu dobre paprike prodaju, a seme se vadi i iz one najmanje sto neko baca po njivi.Institut placa seme ne vise od 25 evra za kg.

Prijatelju slažem se sa tobom i sve to stoji ali institut je institut lane na otkupu sam vidio rogu sa smederevskog instuta fantastično uz dobru hranu i vodu ona daje očekivano a u današnje vrijeme jedna loša godina i nema te više na tržištu.
Pozdrav.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Možda nije ok od tebe pošto želim pomoći ljudima i uvijek sam tako nastrojen.

Mene rast toliko ne zabrinjava jer ima i hibrida koji tako rastu ali riječ je riječ.

Hm, čitam više puta ali mi nije jasno što hoćeš reći da nije OK od mene, a ja sam napisao samo svoje mišljenje zašto je jedna paprika bolja a druga nije??? Sve se odnosilo na porijeklo sjemena...možda me nisi shvatio...na "nečiju hvalu" sam mislio na Lacine riječi i ne znam kako je to tebe pogodilo....poz
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Prošle godine sam sadio Kaptur na otvorenom, na foliji, dvoredo, 40 x 40 cm, i moram biti iskren, nisam bio nešto specijalno zadovoljan na kraju sezone ali nebi o tom.
Lagano se zagrijavam - planiram za ovu godinu a planiram saditi Lacinu papriku. Pročitao sam sve što je ovdje napisano i opet mi dosta tog nije jasno. Da skratim, namjeravam saditi na foliju, dvoredo s tim da bi to napravio u malo gušćem sklopu tj. 20 cm razmak u redu a pitanje je koliki razmak između redova na jednoj traci - foliji. Ako idem do 30 cm mislim da navodnjavanje mogu riješiti sa jednim crijevom između, jeli to dovoljno ili da idem na 40 cm sa dva crijeva.
Između traka mogu ostavljati veći razmak jer zemlje imam i više nego dovoljno.
Ko misli da može pomoći savjetom neka raspali po tipkovnici :(talk):
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
@lucky69
To sa jednim crevom ja radim vec par godina i zadovoljan sam.
Zadovoljan u smislu da se moze zaliti i sa samo jednim crevom dvored.Koristim creva od 10,5l.Tokom sadnje se mora dugo zalivati, problem moze biti ako imas grudve u njivi ali nista strasno.Ja obavezno ponovim zalivanje i dan nakon sadnje da se voda u zemlji bolje rasiri i obicno to bude dovoljno.Kasnije paprika rasiri koren i nema problema.Sadim 5 bijlaka po metruu jednom redu.Razmak u dvoredu je max 30 cm.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Prošle godine sam sadio Kaptur na otvorenom, na foliji, dvoredo, 40 x 40 cm, i moram biti iskren, nisam bio nešto specijalno zadovoljan na kraju sezone ali nebi o tom.
Lagano se zagrijavam - planiram za ovu godinu a planiram saditi Lacinu papriku. Pročitao sam sve što je ovdje napisano i opet mi dosta tog nije jasno. Da skratim, namjeravam saditi na foliju, dvoredo s tim da bi to napravio u malo gušćem sklopu tj. 20 cm razmak u redu a pitanje je koliki razmak između redova na jednoj traci - foliji. Ako idem do 30 cm mislim da navodnjavanje mogu riješiti sa jednim crijevom između, jeli to dovoljno ili da idem na 40 cm sa dva crijeva.
Između traka mogu ostavljati veći razmak jer zemlje imam i više nego dovoljno.
Ko misli da može pomoći savjetom neka raspali po tipkovnici :(talk):

Evo ja ti sadim na foliji dvored razmak između redova 40cm , razmak u redu sorta 20, a hibrid 32 cm - nekad sam sadio i na 40cm, i natapam samo sa jednom cijevi po sredini razmak kapaljki 10cm. Zemlja mora biti fino obrađena, znači frezom i jedna cijev je dovoljna. Nekad kad nisam imao freze nego sam radio samo tanjuračom isto isto je išla samo jedna cijev ali je na startu trebalo malo više zalijevati. Kao što je rečeno taktika zalijevanja dva dana za redom kako bi se vlaga između zalijevanja bolje raširila je dobra i ja je također koristim.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Ja radim dvored 40 cm, u redu razmak 28, jedno crijevo s razmakom rupa 20 ili čak 30 na tvrđoj zemlji. Uvijek dobro zalije, samo ne treba dozvoliti da kad su vrućine nema navodnjavanja 3-4 dana, treba svaki dan-dva zaliti po 3-4 sata i meni je to dovoljno. Znam ljude koji na golom pijesku stavljaju i 2 crijeva pa im ne pomaže, paprika se samo pali, bez obzira na intenzitet navodnjavanja.
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Zahvaljujem na odgovorima, dok dođe vrijeme sadnje i ja ću se odlučiti ali svakako će biti jedan od predloženih sklopova i jedno crijevo. Ako bude međuredni razmak 30 cm ide folija od 100 cm, a ako bude 40 cm onda folija 120.

U zadnje vrijeme nisam vidio da se piše o onom famoznom "ljubovom dlanu", jeli to znak da je isproban i nije zadovljio? Gdje se može nabaviti sjemena da probam, ko ga distribuira ? Ovo po oglasima sam vidio to me ne interesira :^):
 

Najnoviji postovi

Na vrh