• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moji povrčari, gledam malo ovu dugoročnu proognozu, i da nam odmah entuzijzam vjere da će se nešto bitnijega promijeniti, moram reći da je pratim od desetog mjeseca prošle godine i da je do sada pogađala između sedamdeset i osamdeset posto.

I šta reći, šta da radimo - ili, šta ćemo napraviti i kako ako bude tako ko što meteorolozi kažu? I plasteničari i vanjski proizvođači.

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjImeG0hKDLAhVLnXIKHY1aAoQQFgghMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.mojkvart.hr%2FCakovec%2Fvremenska-prognoza&usg=AFQjCNEDoV1Iq83BUSw9atkVG3_FIu5plw&sig2=cwu1CngM21BdTAoRKPLVTQ
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Plevak, nebitno dok se uvaženi ne javi.

Što se tiče vremena mislim da neće odstupati previše, osim što će biti toplije.

Lucky, imam ja nešto ljubovog dlana ili vam mogu uzeti vrećicu pa poslati, 5g je pakovanje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bila bi katastrofa ako ne bude.
Noćne su i više nego preniske.

Veći mi je problem plastenik pun presadnica za prodaju. Tko će na takve noćne temperature kupovati flance. To će do prodaje narasti toliko da ćemo ih prodavati na metar a ne na komad. Pitanje hoće li se što prodati prije prvoga maja..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Sve te prognoze dolaze sa istih portala,kao što su npr. AccuWeather ili Yr.No.
A ja sam pratio nekoliko godina sve te prognoze dok nisam došao do zaključka da ih je bolje ne pratiti,pogotovo dugoročne.
Ove godine se već tri puta promijenila dugoročna prognoza za proljeće,a i u ovo doba nas počne hvatati nervoza jer vrijeme nikad nije dovoljno lijepo,poslovi se gomilaju,ali nekak bu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pametno si ti mlado stvorenjce.:biggrin:
Imaš pravo - kako bude, bude. prilagoditi ćemo se nekako.,
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Bila bi katastrofa ako ne bude.
Noćne su i više nego preniske.

Veći mi je problem plastenik pun presadnica za prodaju. Tko će na takve noćne temperature kupovati flance. To će do prodaje narasti toliko da ćemo ih prodavati na metar a ne na komad. Pitanje hoće li se što prodati prije prvoga maja..

Johabice nisi me shvatila, mislio sam da neće odstupati od prosjeka prijasnjih godina. Po meni flanci nek krenu zadnji tjedan četvrtog i do početka petog sam gotov.

Što se tiče stranica, accuweather je najgori. Najpouzdaniji je foreca i ne pruža dugoročne prognoze jer su one nemoguće.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kod nas je uobičajeno prije.
Kod mene je prejaka konkurencija da bi se moglo sve prodati u petnaestak dana.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Sve te prognoze dolaze sa istih portala,kao što su npr. AccuWeather ili Yr.No.
A ja sam pratio nekoliko godina sve te prognoze dok nisam došao do zaključka da ih je bolje ne pratiti,pogotovo dugoročne.
Ove godine se već tri puta promijenila dugoročna prognoza za proljeće,a i u ovo doba nas počne hvatati nervoza jer vrijeme nikad nije dovoljno lijepo,poslovi se gomilaju,ali nekak bu.

Evo ako nekoga zanima ono gdje ja pratim , znači na padajući izbornik KLIMA pa PREDIKCIJE.
http://www.weather.levak.net
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Što se tiče stranica, accuweather je najgori. Najpouzdaniji je foreca i ne pruža dugoročne prognoze jer su one nemoguće.

Slušao sam jedno jutro one tete iz Lokvi što prate vrijeme ,kažu da bi ovakvo vrijeme potrajalo do 10 ožujka,i onda bi trebalo biti sunčano i bez padalina do kraja mjeseca.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Kod mene tko je htjeo je zatvorio zimsku brazdu jer se moglo, peršin, pastrnjak posijano itd. Ali takva je zemlja, jedan dan pada kiša drugi dan se već bijeli...

Mene više brinu najloni i vjetar. Ove godine sam 4 već promijenio, izgleda budem svih 10.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264



Ovo je posijana paprika od kolege laca, temperatura je stabilna 27- 28 stepeni pa će mo vidjeti kakvo je nicanje.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Pa način na koji je niknulo sjeme, nejednako i dosta zakržljalog. Znam da se laca hvalio sa klijavosti od 99.9%, a ovo je u rangu 80

E sad za lacinu papriku sve pet, njemu je ona vjerovatno naj bolja ja osobno mislim da to nije ništa posebno nego jedan veliki mačak. Ovaj tjedan sam dobio (kupio) pola kg kurtovske kapije za 500 kn direktno sa instituta u Smederevskoj Palanci i naručio još pola kg palanačkog čuda za 700 kn, osobno mislim da je to sigurnije a i financiski je povoljnije nego što on prodaje ali svaka roba ima svog kupca.
Pozdrav.
Ovo je samo moje mišljenje i neka se nitko ne nađe uvređen.

@hunter15
Desavalo se da i to bude lose seme, i to kompletna serija.
Znam nekoliko osoba koje rade seme za institut ima tu muljanja koliko hoces.
Pre par godina je covek radio seme Strizanke za njih.Imao je fenomenalnu papriku...vrh.
njegovo seme je odmah po predaji odvajano i otislo je za Grcku.
Ljudi koji rade za njih vecinu dobre paprike prodaju, a seme se vadi i iz one najmanje sto neko baca po njivi.Institut placa seme ne vise od 25 evra za kg.

Pa ako ti je ova mađarska dobra, a Lacina ne, a uvjeti su bili isti onda možda ne treba pridodati veliku pažnju i vjerovanje nečijoj hvali!!



Daj i ostavi desetak sjemenki, dojdem koji dan po to!

Prijatelju slažem se sa tobom i sve to stoji ali institut je institut lane na otkupu sam vidio rogu sa smederevskog instuta fantastično uz dobru hranu i vodu ona daje očekivano a u današnje vrijeme jedna loša godina i nema te više na tržištu.
Pozdrav.

Nisam hteo nista da komentarisem jer je rano mi pocinjemo setvu tek posle 10.03 .
Samo ti nastavi da zalivas i da grejes izbice svaka semenka,necu nista da komentarisem ali ne znam kakvo ti je grejanje i ostalo a i ne uporedjuje se porast rasada bele i crvene paprike jer nije isti.Ja sam od novembra radio test klijavosti svakih mesec dana naklijavao po 100 semenki i iz svake ali bukvalno svake je izbila klica ali to sam radio u zatvorenom gde temparatura ne pada ispod 20c.
Videcemo kada svi poseju.

Da li je macak ili nije videcemo kada krene prodaja.
Slazem se sa hunter 15 da je povoljnije kupiti kurtovsku kapiju,palanacko cudo itd ali takodje treba reci da najbolji primerci kurtovske kapije ili palanackog cuda nisu u rangu druge ili trece klase nase paprike(krupnoca ,tezina izgled itd) i to je paprika koja ce uskoro prestati da se proizvodi za neku vecu proizvodnju vec samo za licnu upotrebu i hobiste.


Ko je pratio moje postove procitao je da sam i ja takodje samo prosle godine radio preko 10.000 komada Ljubovog dlana,preko 10.000 Slonovog uha,nekoliko hiljada Palanackog cuda,nekoliko hiljada Kurtovske kapije,nekoliko hiljada Misine,nekoliko hiljada Kraljice,nekoliko hiljada kaptura F1 itd ali ta paprika ne zadovoljava nase kupce koji hoce samo krupnu papriku.Ja ne kazem da sve ove paprike nisu rodne ali su im plodovi mnogo sitniji nego od paprike od naseg domaceg semena.Kod nas ko nema krupnu papriku tesko moze da je proda po standardnoj ceni.
I da jos nesto jako vazno svo ovo seme sam kupovao direktno od instituta ne u nekim apotekama vec direktno od Superiora,Agro unije Cacak,Semenisa itd znaci ni jedno seme nisam kupio u apoteci vec sve direktno od proizvodjaca.


Vec sam objasnjavao razliku kako ja ostavljam seme a kako to rade na institutu velika vecina to i sama zna.Ja samo od najboljih i najpravilnijih paprika koje stoje par dana posle branja da naliju seme,vadim seme koje perem u pet voda i bacam sve sto ne potone na dno nakon toga susim na tacnama na prozracnom mestu zasticenom od direktnog sunca supruga pincetom odstranjuje sve sto smatra da nije dobro.Ja ostavljam seme od polovine avgusta do kraja oktobra.Instituti rade parcele koje su namenjene za za semensku robu,rade redji sklop hemijom nasteluju da imaju samo dva branja pocetkom septembra i vade seme bukvalno iz svake paprike cak i iz onih koje su losije od onih koje mi bacamo nista se ne odvaja sve ide u peci za susenje da se seme zapece,sto smanjuje klijavost i drasticno usporava klijavost.

Sto se Ljubovog dlana tice vec sam vam objasnio da je covek koji je napravio Ljubov dlan prevaren od strane Agro unije Cacak i sada se sude i da ovo sto sada prodaju pod imenom Ljubov dlan nema veze sa izvornim semenom od pre 5-6 godina.Ko hoce neka proba ja sam probao prosle godine i nikada vise.

Isti covek koji je napravio Ljubov dlan meni i Kumu je objasnio razliku izmedju paprike od naseg semena i semena sa instituta i hibrida.Seme sa instituta ima veci rodni potencijal sto znaci da vise cveta i pravi mnogo vise paprika po biljci od nase paprike ali su te paprike mnogo sitnije i mnogo vise opterecuju biljku i velika vecina ne stigne da naraste za prodaju.Biljke od naseg semena daju manji broj plodova vece krupnoce i tezine koji se lakse plasiraju na trziste.

Ja sam pre par dana posejao jedan kontejner od 209 i jedan od 104 rupe pa cemo za par dana videti klijavost.Jedna kolica govedjeg stajnjaka sam istresao u plastenik pokrio sa malo zemlje i na to stavio kontejnere taj stajnjak je sve sto ti kontejneri imaju od grejanja.Kada nikne slikacu i objavicu slike.


Veliki pozdrav svima.
 

hobivocar

Novi član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
4
Visoke sorte paprike babure

Poštovani,
zbog ograničenog vrta zanima me da li postoji visoka sorta babure?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: Visoke sorte paprike babure

. Većina paprika su visoke, samo se treba potruditi da narastu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Prosle godine sam radio Dukat napolju.Nije bila neka paprika, lose nikla slab rod.Nisam radio nesto mnogo i dosta stvari sam propustio da uradim i na kraju nisam ni nesto mnogo brinuo o tome.Danas me zovu iz apoteke gde sam kupio to seme da dodjem do njih.Odem i dobijem seme Dukat paprike besplatno, kolicinu koju sam kupio prosle godine uz izvinjenje i uveravanje da je sada ona prava.Svi koji su kupili prosle godine su dobili isto tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh