• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kako stoji situacija izgleda da ova paprika koja je stara 20 dana neće stići do berbe, biće pojedena od tripsa. Sobzirom da je takvo stanje ja sam se već pomirio sa sudbinom da je više nemam, i zbog toga je ušla u eksperiment svakodnevnog prskanja da vidim dali će trips nestati. Juče je bio peti dan uzastopnog prskanja sa raznim insekticidima koje sam našao na našem tržištu ali trips i dalje opstaje. Pošto je paprika mala tako se dobro pokriva biljka, zemljište i folija. Ako ova varijanta ne skine trips to će dokazati da je hemija postala fušeraj ili je trips postao otporan na insekticide koji se godinama koriste na jednoj površini.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Probaj neem ulje par dana za redom. Pa da vidimo jel biološki insekticid djeluje..
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Probao sam prošle godine, nije mogao riješiti ni lisnu vaš a kamoli trips. Predatori su dobro riješenje, ali se tu mora raditi i sa predatorima za smrdibubu i lisnu vaš. Ima ovde na forumu ljudi koji rade sa predatorima ali ne pišu o tome, nisu kao ja koji na pijaci ispričam sve što znam o paprikama.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Da te utješim ovako mi izgleda list rajčice i što je najgore trips ide na sve tako da nemoj ni pomišljati saditi recimo jagode pa čak ni salatu putericu. Jer ćeš loše proći kao što sam i ja.
IMG_20240611_095804.jpg
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Sad mi stručnjak preporučuje prebacivanje tih plastenika na drugu lokaciju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Probaj neem ulje par dana za redom. Pa da vidimo jel biološki insekticid djeluje..
meni to ulje sve više izgleda kao prevara...ove godine niš nije riješilo, uši se kote ko lude...
Sad mi stručnjak preporučuje prebacivanje tih plastenika na drugu lokaciju.
a je stručnjak...pa to nije riješenje.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Što se tiče tripsa i ja mislim da nije riješenje, bio sam 2020 g na parceli gdje nije nikad bilo povrće i paprika ide do augusta, u augustu katastrofa, nemožeš je prodati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
rješenje u tvom slučaju je (iz mog kuta gledanja i iskustava nekih davnih godina) zaboraviti prodaju svježe paprike, i pokrenuti preradu u ajvar...situacija s tripsom bude jedne godine bolja, druge lošija, na to ne možemo jako utjecati.
...lova ista, imaš cijelu godinu vremena prodavati svoj proizvod, međutim treba papirologija...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
@DARIJUS kod mene situacija obrnuta. Ove godine još je mogu reći ništa. Ali zadnjih par godina mi je rješavao i lisne uši i šljivinog savijača.

Ove godine ga nisam koristio jer su šljive na 100% roda pa sam ipak kemijom sve rješavao.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Neće pomoći premještanje plastenika jer tripsa ima i vani i to u ogromnim količinama. Radi probleme i u mekšim sortama kupusa a kamoli ostalom.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Znači došlo vrijeme da se paprika u plasteniku nemože više raditi, na otvorenom kažu da nije problem trips.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ja je radim i pod mrežom protiv tuče, puno solidnija je nego čisto na otvorenom...mreža joj isforsira lisnu masu, pa je to štiti od sunca...možda da probaš najlon zamijenit mrežom?
 
Posljednje uređivanje:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
možeš mi molim te reći kako ih uzgajaš? ideš na dvije grane i na svakoj grani onda jedan vrh ili neki drugi način?
ja sam ove godine prvi puta probao tako.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Niš im ne delam, nemam vremena za takve eskapade, žena i ja smo gotovo sami na uzgoju, berbi i prodaji...kaj naraste poberemo, bolju papriku prodamo frišku, lošiju u ajvar.
 
Na vrh