• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
hvala!!!

znaci trebao sam totalno zatrpati rupu od folije ???
je li mogu to kako ispraviti???

Prije svega treba znati u kojoj količini se to pojavljuje pa onda počet razmišljat sta napraviti. Kod mene je to isto bilo ali ja nisam imao foliju bilo je bez folije.
Trebaš provjeriti dali onaj koji je vadio presadnice iz kontenera dali možda slučajno nije malo više stisnuo prste odnosno biljku to je bilo kod mene pa ti sad razmišljaj i prije svega pogledaj na slikama kolike su kod tebe rupe na foliji a kolike su kod drugih pa sam zaključi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Evo jedna slika od prije 3-4 godine gdje se dogodilo na ovim rupama koje su manje da se pekla-kuhala. Događa se još i kad sadim rasad iz kontejnera 170 rupa, a iz 104-tvorke toga nema.


Uploaded with ImageShack.us
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
rasada mi je bila iz 104.

bili su topli dani kada sam sadio a i rasada mi je bila izduzenija i zaljastija pa je vjerojatno od toga.
bojao sam se da nije neka bolest koju nisam prepoznao iz literature, hvala vam svima.
je li vi pustate kakvo gnojivo vec sada???
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
rasada mi je bila iz 104.

bili su topli dani kada sam sadio a i rasada mi je bila izduzenija i zaljastija pa je vjerojatno od toga.
bojao sam se da nije neka bolest koju nisam prepoznao iz literature, hvala vam svima.
je li vi pustate kakvo gnojivo vec sada???

Ti pusti obavezno vodotopivi fosfor u dva navrata razmak 4 dana. Poz
 
M

moj kutak

Guest
zute fleke na listu paprike i neke muhe

evo ovako posto sam nov malo sam radio i dosao pred cvjetanje paprike ali sam vidio promjenu na listu paprike rupice,zute fleke i neke muhice ili komarci sad da li je to biljna vas ili nest drugo molio bih ako moze neko da mi pomogne
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Svaka čast Plevak! Profesionalac! Samo ne samo navodnjavanje, valjalo bi i papice dodati ;) Poz

Ne želim biti nikakva baba roga ali nema veze hranom. Niti ima bilo kakve veze sa vodom moja roga je bila u bazenu sa hranjivom otopinom koja je napravljena po svim propisima i bilo je sve odlično dok je bilo u rokovima čim je paprika prešla rok od 52 dana koliko flanci smiju biti stari list je počeo da se uvrće. I nisu pomogli nikakvi preparati niti prihrana.:scratch

Svi koji traže pomoć trebali bi reći točno sve što, kada i kako su radili ovako ispada da je počeo sa radom neki tarot ili visak ili svašta nešto..... a ni najveći stručnjaci nemogu bez detaljnog objašnjenja reći što bi moglo biti.
Molim bez ljutnje ovo je samo moje mišljenje.:partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ima Siki ima. Uvrću mu se listovi na presađenoj paprici, nema govora o flancima. A tebi su se počeli uvrtati jer ti je vodenaotopina bila bez otopine samo voda :) Ove godine sam radio čuda sa flancima, totalno mi je poznata sva tehnologija proizvodnje flanaca. No kako god ;) Više ne otkrivam niti jednu tajnu, niti analizu sprovedenu u proizvodnji povrća.

Što se Seve tiće bilo je 100% očekivati da će mu se dešavati uvrtanje listova i još neke stvari. Pošto ste ga svi kompletno uvjerili da je imao viška vode u 30 dana pustio 12 l/m sad se uplašio i sad će do kraja proizvodnje paprike brljaviti. No...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da ne bi bilo zabune, ukoliko je doista 12 l/m vode bilo previše za 30 dana, onda još možemo razgovarati o jako lošem priređenom zemljištu prije sadnje. Poz
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Bilo bi dobro da kolega Seva poslika i stavi na forum pa bi onda mogli dati točniju dijagnozu. Ovako to može biti svašta.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da mi je netko pričao...

folija2.jpg

folija.jpg


Ima slučajeva da ne dodiruje foliju i opet se tako sprži. Kako ovo izbjeći? Garantirano da ne dodiruje foliju a sprženo je?? Naravno da od ove biljke nema ništa više...

Eto i mene je to patilo prošle godine, ove ne ili u jako maloj mjeri (manje od jednog kontenjera)
 
J

Joplin

Guest
Eto i mene je to patilo prošle godine, ove ne ili u jako maloj mjeri (manje od jednog kontenjera)

meni su lani mravi (?) oglodali 20 paprika a da su baš oni utvrdija je jedan kolega.I stvarno,kad sam posula okolo s neo pitroidom,nestalo je.

Na ovoj slici mi se čini da se možda ipak dodiruje folije,(puše li tamo išta?) jer ne vidim šta bi drugo bilo,nije štetočina iz zemlje,nije leteća.Ima li kakvih beštija da operiraju po foliji? Kod mene ima gušterica koje jurcaju pod foliju i klizaju se po njoj 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Po foliji operiraju jedino buba švabe, no jadnici se u roku minutu skure i ostanu na leđima ispečeni. Onda dođu divlji golubovi (to su oni sivi preko 3 kg, drastično veći od gradskih) i pojedu to i još ponešto ako nađu živo :) Inaće ispod folije imam sigurno tisuću žaba instaliranih prošle godine :) One održavaju red i balans :) Sve kukce, leptirice i ostale mušice pojedu. Imaju dobar apetit :) A rasada koja je skurena od folije je slabijeg imuniteta stoga... Zamjeni se sa drugom prilikom čišćenja od korova. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Eto i mene je to patilo prošle godine, ove ne ili u jako maloj mjeri (manje od jednog kontenjera)



Uploaded with ImageShack.us
Ovo nije isti slučaj kao kod tebe. Kod tebe na slici je rak korjenovog vrata i te biljke se ne ruše, već ostaju uspravne, venu i na kraju propadaju. To je u biti plamenjaća, rješava se sa propamokarbom.
Na ovoj slici se ipak dogodilo "kuhanje" vručim zrakom u visini razine folije. Rupa je premala i baš na dijelu gdje gdje je ova paprika oštećena dolazi do najviših temperatura.
Nego kak napreduje tvoja proizvodnja? Nema te ni za lijek...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ima Siki ima. Uvrću mu se listovi na presađenoj paprici, nema govora o flancima. A tebi su se počeli uvrtati jer ti je vodenaotopina bila bez otopine samo voda :) Ove godine sam radio čuda sa flancima, totalno mi je poznata sva tehnologija proizvodnje flanaca. No kako god ;) Više ne otkrivam niti jednu tajnu, niti analizu sprovedenu u proizvodnji povrća.

Što se Seve tiće bilo je 100% očekivati da će mu se dešavati uvrtanje listova i još neke stvari. Pošto ste ga svi kompletno uvjerili da je imao viška vode u 30 dana pustio 12 l/m sad se uplašio i sad će do kraja proizvodnje paprike brljaviti. No...

Rekoh ja da je počelo ćiribu ćiriba A odakle ti ovakva teška glupost da je bila samo voda ako ti previkur,kidan i ridomil plus gnojivo 20+20+20 smatraš samo vodom onda se fino okani bilo kakve proizvodnje. Ja znam šta sam stavio a ako ti kažeš da to nije to onda moje isprike ali idemo dalje sa štapićem.
 
J

Joplin

Guest
Po foliji operiraju jedino buba švabe, no jadnici se u roku minutu skure i ostanu na leđima ispečeni. Onda dođu divlji golubovi (to su oni sivi preko 3 kg, drastično veći od gradskih) i pojedu to i još ponešto ako nađu živo :) Inaće ispod folije imam sigurno tisuću žaba instaliranih prošle godine :) One održavaju red i balans :) Sve kukce, leptirice i ostale mušice pojedu. Imaju dobar apetit :) A rasada koja je skurena od folije je slabijeg imuniteta stoga... Zamjeni se sa drugom prilikom čišćenja od korova. Poz

Kakve žabe? :scratch

Kod mene nema divljih golubova (bar ih ja ne vidim) ali ima galebova koji papaju crve i ostalu ekipu samo neznam jeli mi oni smetaju u povrtnjaku ili ne?
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Bilo bi dobro da kolega Seva poslika i stavi na forum pa bi onda mogli dati točniju dijagnozu. Ovako to može biti svašta.
Nema šta....kako su ove kišurine zalile tu moju vanjsku papriku--preporodila se!!
one u plasteniku,što su bile žute,sada su modre i rađaju(čak sam i poneku ubrao) ali ostale su niske i puno mi odbacuju cvjetove.Mislio sam da ih vučem tako bar do 8. mjeseca,pa šta bude..
Možete li mi preporučiti neki dobar herbicid,planiram saditi karfiol na njivu?
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Cabage to je 100% indetičan slučaj kao kod mene prošle godine ;) Fali mu vode i pristupačne papice i neće biti problem. Moja proizvodnja je naišla na jednu slabu kariku a to je venturi cijev. Onaj top što sam ga kupio je bio dobar za veći sustav koji sam projektirao ali pošto sam iznenada ostao bez financiranja morao sam smanjiti apetite. Tako da sada moram skontati kako brizgati pod barima sa klipnom pumpom a da ne proparam magistralni vod sa silinom bara koji mogu biti i do 45. Tako ili naručiti na netu 1" venturi. Kako će to biti na kraju vidit ćemo na filmiću ;)

@siki vidim ja u kristalnoj kugli da ti bacaš novce onako poprilično ;) A koliko ti grama trošiš u toj otopini tjedno?

@joplin plivale žabe u laguni, bilo jajašaca, punoglavaca svega, naravno pumpa to usisala i protjerala kroz kap na kap cijelom njivom. Pošto je mraz bio blag, prije su žabe otišle se sakriti u zemlju nego što je vanjska paprika smrznula. Dalje je išlo vađenje folije oranje... Došlo proljeće, postavila se folija, i gle žaba ispod folije :)
 
J

Joplin

Guest
@joplin plivale žabe u laguni, bilo jajašaca, punoglavaca svega, naravno pumpa to usisala i protjerala kroz kap na kap cijelom njivom. Pošto je mraz bio blag, prije su žabe otišle se sakriti u zemlju nego što je vanjska paprika smrznula. Dalje je išlo vađenje folije oranje... Došlo proljeće, postavila se folija, i gle žaba ispod folije :)

haha,fora :supz:

Ima i kod mene žaba u jaruzi,neznam kako vi to zovete,jarak kroz polje,pa ću pribaciti pumpu da usrče malo punoglavaca :axe:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
@joplin plivale žabe u laguni, bilo jajašaca, punoglavaca svega, naravno pumpa to usisala i protjerala kroz kap na kap cijelom njivom. Pošto je mraz bio blag, prije su žabe otišle se sakriti u zemlju nego što je vanjska paprika smrznula. Dalje je išlo vađenje folije oranje... Došlo proljeće, postavila se folija, i gle žaba ispod folije :)

:scratch A kako su jaja i punoglavci uspjeli proči kroz rupice na dripovima:scratch:scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh