• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja u vezi drva općenito

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
par pitanja:
kolika je razlika u kaloriji između hrasta crnike i hrasta medunca?
gorimo isključivo crniku, al u blizini imamo teren koji je pun medunca pa bi to sasjekao za loziti dogodine, iako moji tvrde da to drvo ne valja (ne vjerujem njima bas :D )

koliko se kreću cijene raspiljenih i ne raspiljenih drva (metrića) kod vas koji imate hrast crniku?

hvala
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Sta mislite koliko se iz jednog kubika trupaca moze dobiti duznih metara letve 3x5cm?
Trupci su precnika 30-40 cm a duzine 4 metra
 

David79

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
160
Nacrtaj si takav krug. Onda ko na pilani. Skidas okorak sa svake strane na 10-11 cm. Onda skidas trojku. Tu imas svagdje po 2 letve. Onda premjeris trupac i sve ces znat. Obavezbo si dodaj rez pile 5 mm. Ili napravi crte svaki 55mm kao da ide u prorez i mjeri. Sve ces znat.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Ako iz trupca izvučeš kocku 35 x 35 cm onda bi tu izašlo 16 letvica 3 x5 cm.
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Ja izracunao 60 komada, e sad ostaje pitanje koliko bi ukupan premjer trupca trebao biti da bi se dobila kocka, 35x35 cm
Mislio sam ako neko ovako zna iz iskustva koliko se dobije letve od 1m3 trupaca
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da se mučite i ne nagađate, evo u privitku prijedlog razreza prosječnog trupca promjera 34 cm. Crveno su označene letve koje nemaju sva 4 brida oštra, ali su iskoristive.
Ostalo je stvar matematike, a ako se želi dobiti preciznije potrebna je specifikacija trupaca (promjer na tanjoj strani trupca).
 

Prilozi

  • Letve.jpg
    Letve.jpg
    26 KB · Pregleda: 109

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Je, ak je idealno ravan. A rijetko kad je.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Onda ovako ako je kocka 35 x 35, kad se odbije 5 mm reza 6,40 (dode po 5 cm), i 9,83 po 3 cm i kad to pomnozimo dobjemo 62,91 kom letvica 3 x 5.:icon_e_confused

Prije sam racunao jedan red okomito i jedan vodoravno.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Imam pitanje vezano na drvo bagrem ili akacije za ogrijev. Neki pričaju da postoje žuta i bijela akacija.. E da žuta gori lijepo i da je jako dobra za centralno loženje, a da bijela nije tako dobra tj. treba joj jako dugo da se rasplamsa. Ako netko zna šta o tome?

Inače ložimo na bukvu i grab, jednu godinu sam imao bagrem ali to nije nikako gorilo. Sad opet imam nešto akacije, spremam za iduću zimu pa me zanima
 

Najnoviji postovi

Na vrh