• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja u vezi drva općenito

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kod nas je i nema baš, osim tu i tamo netko u dvorištu za ukras...jetru čuva, veliš...hm...ajmo je svi saditi:D, a jel skida i uroke?..:weedman:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ako i ne skida uroke, smislite ćemo neki obred, pa ćemo i uroke skidat.
recimo da se vitlo ne zapetlja, ili da kad ti motorka najbolje radi ne ostane bez goriva...
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Kod nas je i nema baš, osim tu i tamo netko u dvorištu za ukras...jetru čuva, veliš...hm...ajmo je svi saditi:D, a jel skida i uroke?..:weedman:

Za brezu neznam dali skida uroke , ali tista je poznata u nekim religijama kao drvo koje cuva od uroka !
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Kod nas je i nema baš, osim tu i tamo netko u dvorištu za ukras...jetru čuva, veliš...hm...ajmo je svi saditi:D, a jel skida i uroke?..:weedman:

pa nije valjda da svi pijemo puno tableta u večim količinama na dan:mrgreen:
kao što je netko naveo-breza je dobra za ugrijat vodu ali nema ništa osim toga a ako ste i preko zime u šumi, kao npr. ja, i hočete zakuriti vatru pa da ne trošite benzin ili ulje samo se skine malo brezove kore i da vidiš plamena
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Zna li netko kaj znače tri crvene -paralelne linije na drvetu .Izmežu njih nema bjele ni drugih boja , dakle samo su tri paralelne crvene crte. I dali se to drvo smije rušit.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
granica između državne i privatne šume?
ima li kakvo slovo ili broj još iznad crta?
rušiti obavezno..:vragek:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Zna li netko kaj znače tri crvene -paralelne linije na drvetu .Izmežu njih nema bjele ni drugih boja , dakle samo su tri paralelne crvene crte. I dali se to drvo smije rušit.

Našao si samo na jednom mjestu ili na još kojem?
Ako imaš tri crte to ti je granica gospodarske jedinice.
Ako imaš dvije crte to ti je granica između odjela unutar gosp. jed.
Ako imaš jednu crtu to je granica odsjeka unutar odjela.
Ako je ova boja svježa i u blizini je državna šuma ili je to državna šuma, vjerojatno su uređivači u označavanju granica naznačili mjesto gdje će se stavljati bijela tabla s oznakama.
Tri crvene linije nisu doznačeno stablo. Točkama se doznačuje stablo koje se smije rušiti.
Ili je možda netko označio granicu da ne pogriješi ako su privatne šume.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
zar nije crta skup točaka?
dakle, ako ima tri crte, doznačeno je prekonekoliko puta...:finga:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ne znam jesi li vidio da breza ispušta smolu. isto kao četinjače, borovi, smreke. jer ako oguliš onaj bijeli dio što se ljuska, ispod su ti kao nekakve crtice, to su recimo smolne vrećice i onda
suhom destilacijom izvlače smolu.
malo off-a, brezina kora sadrži betulin zbog kojeg je kora bijela.
i derivati tog betulina se koriste u liječenju raka kože, HIV-a, malarije, kod liječanja drugih vrsta karcinoma čuva zdrave stanice jetre od štetnog utjecaja lijeka, jedini nedostatak
breze je što su mnogi alergični na pelud.

Ako ima lovaca nek vele s čime rješavaju potpalu vatre kad su u šumi.

Po priči brezovu koru može bit i mokra možeš upalit upaljačem kao da pališ kocke za loženje...
 

blackdragonstory

Novi član
Tu od
15 Lis 2017
Poruka
11
Slusaj jarane, ovi sto ti kazu da si zakasnio ne pricaju ti bezveze vjeruj, tocno je da sve gori i grije ali je pitanje kako i koliko .
Drvo se sjece dok je vegetacija u mirovanju sve sto porusis u vegetaciji do zime ti je na pola trulo i samo si upropastio drvo. Bolje ti je sacekati studeni pa onda narusiti i loziti sirova nego sad rusiti drvo vjeruj mi, koliko sam skuzio da nisi s kontinenta nego primorje ako ostavis drva u istri tek toliko da ostanu na zraku dok prodje jedna bura ona su vec za lozenje !

Bok,vidim da je stara tema,no imam pitanje pošto vidim da se razumiješ.
Ako imamo trenutno suhih drva za srušit smije li se i hoće li biti dobra za ovu zimu?
Iz istre sam.
Isto tako pomoglo bi bi ako znaš možda nekoga da prodaje suha drva jer nezz točno koliko metara drva bi uopće uspio izvući sa tim suhim drvima.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Kad ih pusičeš i složiš na kup, unda ćeš znat kuliko ih je.:(giggle):

Ja, ma nnake se nisi preženta!

Imaš temu "Predstavite se", i tamo napišeš nekoliko rečenica o sebi i pročitaš malo "pravila o pisanju na forumu".
 
Posljednje uređivanje:

blackdragonstory

Novi član
Tu od
15 Lis 2017
Poruka
11
Ma znam nego pretpostavljam da ih ne bude dovoljno pa se raspitujem.
Nisam se predstavio jer mi treba informacija hitno.
Ovih par dana dok je još lijepo vrijeme da ih srušimo i spremimo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Larix

Novi član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
6
Stabla ne bi trebalo sječi početkom proljeća u travnju jer je stablo u mezgi, puno sokova i posječeno drvo lako pocrni, dobije suk pa mu se jako smanji vrijednost. Posebno su osjetljivi bukva i grab, koji su i najbolji za ogrjev.
Kažu da bagrem gori i kad je mokar pa ga neki sijeku i usred zime kad im ponestane drva.
Četinjače-bor, smreka, jela imaju smolu pa nisu preporučljivi za peć, ali su odlični za potpalu. Makar u Skandinaviji, Rusiji koriste četinjače za ogrjev jer nemaju nešto bolje. Mi imamo bolje vrste: grab, bukva, bagrem, hrast pa je bolje time ložiti.

Stara stabla u šumi-sušci uglavnom su već suha pa ne treba puno čekati da se lože. Kod njih postoji puno veća opasnost kod rušenja jer su možda trula, oštećena, može pasti suha grana pa treba biti jako oprezan i iskusan. Takva drva imaju manju kalorijsku vrijednost i nisu za ložiti kad je jako hladno.
U skoro svakoj šumariji ima sušaca u šumi. Moguće je kontaktirati lugara i on će vam reći gdje ima i kad se mogu dobiti. Ali vjerojatno ćete morati sami sječi, raditi i voziti drva. Ta drva su puno jeftnija od zdravih jer je druga klasa.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Ljudi zapamtite samo ne gore ona drva kojih nema kod kuce, a sva koja su kod kuce gore.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Samo ih još treba staviti u peć ili šparet pa potpaliti. :)
 

fila55

Član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
82
Za moj pojam za šumu nikad nije kasno, pogotovo kad ti zahladi haha
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Neznam da li je pitanje u pravoj temi,ako nije ispravite me.
Pitanje je kolika je cijena ogrijevnog drveta bukva-hrast u metricama kod vas?
Kod mene je do nedavno bilo 270 kn sad je 330-350 kn kako ko prodaje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh