• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja u vezi drva općenito

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
to ti je samo za potpalu dobro al štete još te mogu bit za šalovanje daj to nekom građevincu a on če ti dat več narezanih na kratko svi ti oni imaju kratkih komada od prikrajanja pačeš imat za potpalu. Za roštilj na kamenu odnosno granitnoj ploči najbolja ti je jelovina sobzirom da mora stalno gorit ispod ploče a riba se super ispeče i ne zagori jer možeš podlit sa uljem naravno može i sve drugo meso :partyman:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
karabaja jel mi dođeš na gemšt i poneseš ms?
zafrkaval sam danas ujutro na kavi lugara da mi da hrastovine al onak ljepih ne čačkalice.

i naravno kaj sam tražil to sam dobil:prayer:
sam mogu ga gledat i niš drugo
evo slika ima još i to debljih
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma to se ni nebu rušalo sam se čisti taj prvi odjel da ti macani ostanu kak ti neki spomen nešto.
a niko to nije htel delat baš zato kaj nema hrasta a frka je da se rasčisti,
a ja ne biram i zato dobim kaj tražim.
al to ti je ono kaj si iskal to si dobil.
dal mi bude ljepih sušaca ima po svakom sigurno 7-8m drva a tak su oko 50-60 u promjeru.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Slusaj jarane, ovi sto ti kazu da si zakasnio ne pricaju ti bezveze vjeruj, tocno je da sve gori i grije ali je pitanje kako i koliko .
Drvo se sjece dok je vegetacija u mirovanju sve sto porusis u vegetaciji do zime ti je na pola trulo i samo si upropastio drvo. Bolje ti je sacekati studeni pa onda narusiti i loziti sirova nego sad rusiti drvo vjeruj mi, koliko sam skuzio da nisi s kontinenta nego primorje ako ostavis drva u istri tek toliko da ostanu na zraku dok prodje jedna bura ona su vec za lozenje !


odlučio sve ostaviti za na jesen da... pa ja mislim da cu jos ovu na naftu kao do sada pa drugu bit spreman i imat suha drva :)
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
odlučio sve ostaviti za na jesen da... pa ja mislim da cu jos ovu na naftu kao do sada pa drugu bit spreman i imat suha drva :)

Pametno , ja sam davno naucio slusati kad stariji nesto kazu ima nesto u tome, ali ako pak ne zelis vjerovati uvjerices se ako urezes jedno deblo kad olista a drugo urezi u studenom pusti ih zajedno da leze u istim uvjetima i vidjeces razliku !
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
karabaja jel mi dođeš na gemšt i poneseš ms?
zafrkaval sam danas ujutro na kavi lugara da mi da hrastovine al onak ljepih ne čačkalice.

i naravno kaj sam tražil to sam dobil:prayer:
sam mogu ga gledat i niš drugo
evo slika ima još i to debljih

pa i nije neki problem, budući da spominješ gemišt pretpostavljam da si from zagorje-ispravi me ako nisam u pravu, ako treba samo srušiti po m3 50kn za takvo drvo
samo za pripremu mi treba 1 rezervar a tek onda pravi posao:supz:
mislim da ti ovaj ima cca min. 7m3 do vrha
spominjem ti novce zato jer ne pijem alkohol a i nađi budalu koja če ti to rušiti:mrgreen: zabadava, a i da ti ga koknem što bih s njime?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
karabaja zafrkancija ne pratiš.
nisam Zagorac več Turopoljac.
takve dobivm đabe,al jednostavno ne vrijede tolko da se ideš patit s njima.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
moraš me upoznati ms tim lugarom pa nek se samnom tak za.ebava:vragek:
mislim da bi za tijedan dana dobio otkaz iz zajebancije:axe:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a čuj bilo je bisera koji su se k*****i i sad ih više nema u šumi.
lugar je ljudina al nemoj ni pomislit ga zahebavat,meni lako s njim poznamo se više 20g.
kod mene nebu došel ak ga ne zovem a kod nekih je svaki dan.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma ja sam lud klinički dokazano pa bih ja njega zviznuo dolje iako je nikakav ali ima masu
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
777
Ne znam jeli netko stručan po tom pitanju, ali imam pitanje..

Na dvorištu imam lipu, staru preko 100 godina.. Moja ljubimica, ne bih je srušio za sve pare svijeta..

Sad je prolistala, listovi su se lijepo razvili, ali na listovima su se pojavile žute fleke.. I na mjestima di su te fleke kao da si ispupčenja na listu.. S donje strane lista di su te fleke postoje kao bijela paučina. Nekakve bijele nakupine..

Jel zna netko kaj je to? Jel to opasno?

Jel ima kakve veze kaj uz deblo raste bršljan? Skroz ju je obavio.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ne znam jeli netko stručan po tom pitanju, ali imam pitanje..

Na dvorištu imam lipu, staru preko 100 godina.. Moja ljubimica, ne bih je srušio za sve pare svijeta..

Sad je prolistala, listovi su se lijepo razvili, ali na listovima su se pojavile žute fleke.. I na mjestima di su te fleke kao da si ispupčenja na listu.. S donje strane lista di su te fleke postoje kao bijela paučina. Nekakve bijele nakupine..

Jel zna netko kaj je to? Jel to opasno?

Jel ima kakve veze kaj uz deblo raste bršljan? Skroz ju je obavio.

Naj jednostavniji nacin da ustanovis o cem se uopce radi je da uberes nekoliko listova i odneses nekom agronomu koji se bavi s tom problematikom da ti da kvalitetan savjet cime tretirati nametnika, a poprilicno sam ubijedjen da se radi upravo o tom ! A sto se brsljana tice to si trebao odavno rijesiiti pogotovo ako ti je stalo do stabla .
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
po onome što je rekao mislim da se radi o nekoj osi listarici. Nek odnese u najbližu šumariju pa će mu reći što je točno. a bršljan treba svakako maknuti.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ne znam jeli netko stručan po tom pitanju, ali imam pitanje..

Na dvorištu imam lipu, staru preko 100 godina.. Moja ljubimica, ne bih je srušio za sve pare svijeta..

Sad je prolistala, listovi su se lijepo razvili, ali na listovima su se pojavile žute fleke.. I na mjestima di su te fleke kao da si ispupčenja na listu.. S donje strane lista di su te fleke postoje kao bijela paučina. Nekakve bijele nakupine..

Jel zna netko kaj je to? Jel to opasno?

Jel ima kakve veze kaj uz deblo raste bršljan? Skroz ju je obavio.

ja sam imao isti slučaj sa svojom lipom na dvorištu
Kod mene su listovi isto bili takvi kako ih opisuješ,i isto je bilo paučine,ali još gora stvar ti tek sljedi.
nakon nekog vremena na mojoj lipi su se pojavile gusjenice i to jako puno njih.
Bilo ih je svuda i jako puno-pošast jedna.
onda sam uzeo neki insekticid i ljepo je pošpricao,a oe grane gdje je bilo puno paučine odsjekao i spalio.
I od onda nemam više problema!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ne znam jeli netko stručan po tom pitanju, ali imam pitanje..

Na dvorištu imam lipu, staru preko 100 godina.. Moja ljubimica, ne bih je srušio za sve pare svijeta..

Sad je prolistala, listovi su se lijepo razvili, ali na listovima su se pojavile žute fleke.. I na mjestima di su te fleke kao da si ispupčenja na listu.. S donje strane lista di su te fleke postoje kao bijela paučina. Nekakve bijele nakupine..

Jel zna netko kaj je to? Jel to opasno?

Jel ima kakve veze kaj uz deblo raste bršljan? Skroz ju je obavio.


ako hoćeš da ti lipa poživi sjeci bršljan što prije ako već nije kasno.
 
Posljednje uređivanje:

lukarak

Novi član
Tu od
1 Tra 2011
Poruka
25
Ne znam gdje pitat, mozda ce ovdje netko znat. Imam (oko karlovca) cca hektar (nesto manje) mlade grabove sume, do prije par desetaka godina bilo je to za napasanje stoke na strmini jednoj. U toj sumi, koja je samonikla, ima, osim graba, i breza, koje su mnogo vislje. Rusio sam ih par na rubu, i cca su visoke 20 metara, kad pokresem gore krosnju do negdje 12-15 cm debljine su oko 17 metara recimo. Takvih drva sam nabrojao u sumi cca 50. E sad me zanima jel je kurio ko brezu za lozenje. Curini se griju (kuca u Zagrebu) na drva koja kupuju. Ja bi to po sumi sve porusio, plus radio proredu graba, a zanima me jel je to uopce ekonomski isplativo da ja nakalam to (ima susjed kalac i vec sam njemu pomagao u sumi, nije problem), i onda joj u prikolici svaki tjedan kad idem tamo dopeljam pol kubika ili koliko vec stane. Koliko su uopce ti materijalni troskovi (dakle benzin za pilu, kalanje, lancol, ovo ono), i koliko je breza losija od bukve i graba za lozenje.

Nesto sam tu citao: http://www.biomasa.zgs.gov.si/index.php?p=izracunaj_enrge i tu se ne cini da je breza toliko losa. Jel to odgovara barem priblizno stvarnosti. Oni potrose cca 12-15 metara u godini, pa ono ako bi im morao dofurat recimo 15-20 metara godisnje ne bi bio problem, al ak moram 50 onda je to vec lose.

Jel se grije netko na ove alternativne vrste drveta koje nabavi negdje?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nesto sam tu citao: http://www.biomasa.zgs.gov.si/index.php?p=izracunaj_enrge i tu se ne cini da je breza toliko losa. Jel to odgovara barem priblizno stvarnosti. Oni potrose cca 12-15 metara u godini, pa ono ako bi im morao dofurat recimo 15-20 metara godisnje ne bi bio problem, al ak moram 50 onda je to vec lose.
Jel se grije netko na ove alternativne vrste drveta koje nabavi negdje?


što se tiče breze, pitao nas profesor na ispitu onako usput, koje je drvo najkaloričnije?
Nas pet lupamo, grab, hrast, bagrem, bukva, klasika, kad on nama breza...
 

lukarak

Novi član
Tu od
1 Tra 2011
Poruka
25
što se tiče breze, pitao nas profesor na ispitu onako usput, koje je drvo najkaloričnije?
Nas pet lupamo, grab, hrast, bagrem, bukva, klasika, kad on nama breza...

Da, po kili :D Nasao sam i to. Grab je tu los, ali je zato po volumenu najbolji. Navodno brezu spasava kora.

Breza 21469 KJ/kg
Bukva 20235 KJ/kg
Hrast 19590 KJ/kg
Grab 18975 KJ/kg
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Zanimljivo...evo baš nedavno smo sa starim primjetili kak breza ima dobru "hicu", al to, onak, više subjektivno, al ovi podaci to onda i potvrđuju....Znam samo da sam gledal jedan dokumentarac kak je ruska gerila proizvodila neku zapaljivu smolu suhom destilacijom brezinog drveta...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Zanimljivo...evo baš nedavno smo sa starim primjetili kak breza ima dobru "hicu", al to, onak, više subjektivno, al ovi podaci to onda i potvrđuju....Znam samo da sam gledal jedan dokumentarac kak je ruska gerila proizvodila neku zapaljivu smolu suhom destilacijom brezinog drveta...

ne znam jesi li vidio da breza ispušta smolu. isto kao četinjače, borovi, smreke. jer ako oguliš onaj bijeli dio što se ljuska, ispod su ti kao nekakve crtice, to su recimo smolne vrećice i onda
suhom destilacijom izvlače smolu.
malo off-a, brezina kora sadrži betulin zbog kojeg je kora bijela.
i derivati tog betulina se koriste u liječenju raka kože, HIV-a, malarije, kod liječanja drugih vrsta karcinoma čuva zdrave stanice jetre od štetnog utjecaja lijeka, jedini nedostatak
breze je što su mnogi alergični na pelud.
 

Najnoviji postovi

Na vrh