• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Znači oko 250 komada posađeno je prošle godine u proljeće i sad ulaze u drugu godinu (ok mogu se nazvati i jednogodišnje), te iste su čepovane ovo proljeće, pa su potjerale, pa ih je skuril mraz, pa su opet potjerale tome ima sad neka 3 tjedna i to je rast u protekla 3 tjedna.

Kroz prošla dva tjedna dodano je još dva reda, nekih 50 komada, to su ove skroz male na slici, znači prema tome nulagodišnje :icon_biggrin:
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pa toko reci nulta godina se ne računa nego od čepovanja.Sad su ti u prvoj godini raste.
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
A dobro to je sve stvar kak se gleda, najkorektnije bi bilo 1+1.

Kak recimo onda ako ne radiš čepovanje? Ili ako ti se pomrzne nakon 2 godine poslje čepovanja pa ih opet režeš tj čepuješ?

Ja brojim od kad ih posadim i to je meni mjerodavno, moglo bi se reći recimo starost korijena je 2 godine. Ali to su sve detalji, bitno da smo se sporazmeli i da paulovnije rastu :D
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Evo par slika kak napreduje moj nasad paulovnije. Veće su čepovane na proljeće a ove manje su posađene tijekom 5. i 6.mjeseca.















Ove na ovim slikama, pol reda gdje se vidi friško obrađeni dio su paulovnije koje su pustile korijen iz pelcera koje sam optrgal nakon čepovanja. Znači ostavil sam najjači izdanak a ostale sam optrgal i popikal u zemlju. U početku sam imal nekih 50 komada od kojih je barem 30 potjeralo korijen i te su tu posađene već, a kak svako malo potjera neki novi izdanak iz korijena njega također zapiknem u neki teglić ili čašu i recimo u prosijeku od 10 komada 7-8 potjera korijen. Tak da ih sad još imam nekih 50 komada u teglima od tih pelcera koji su se već ukorijenili.



 

ms660

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
27
Re: Paulownia elongata

Dobro jutro,danas otišao do svog nasada paulovnija i vidim sve veće štete od gusjenica do prije par dana tu i tamo nešto pogrickano,ali sad već prešlo granicu grickaju ko lude,molio bih vas za pomoć kako da ih se rješim postoji kakav insekticid?
b53025ee9dd0294d70c1a9ac5aa7c9ac.jpg
4b862335909059377b3b69f64cc24945.jpg


Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ms660 Avaunt ec ili rogor 40 ali pod hitno jel ovo je već malo veći problem kod tebe inaće prska se čim se pojave i di su zanemarive štete ali tu baš jedu kao da je švedski stol ;)
 

ms660

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
27
Danas poprskao sa boxerom neki novi preparat 50ml,70kn valjda nešto i vrijedi za taj novac,lišće je kao da biljka vene vjerujem da rade problem..vidjet ću sad što bude..

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hvala Dillinger..[emoji6]

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Valjda bude ok bitno da ih potamani.Ako imaš volje uzmi si slavola pa ih poprskaj malo
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Čekaj malo,svi su govorili da jePaulownia otporna na sve i svašta,raste ko luda itd.Sad mi se po pričama čini da je otporna ko paradajz,smeta joj sve živo,a sa njom ima posla za poludit.Onda je bolje posadit bagrem pa nek raste.
 

ms660

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
27
Re: Paulownia elongata

Posadio sam je isključivo za svoje potrebe grijanja,nema te kulture ili bilo čega što ne zahtjeva brigu i pažnju..[emoji6]

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Ma sve uredu,demokracija je pa neka sadi tko što hoće.Samo kažem da to ipak nije tako otporno i neznam šta koliko se pričalo ispočetka,barem mi se čini po pričama.Po mojoj procjeni da neće na kraju biti baš prevelike "vajde" od "drva budućnosti".To je barem moje viđenje.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Gusjenice idu na mlado lišće samo u nultoj godini (tako je bar kod mene bilo) da ima posla oko paulownie ima.Tko tvrdi drugačije taj laže.Vajde maksimalno 1000kn po m3 ali ja se vodim prosjekom 100eura za m3,pokazatelji su sada da za 8-10 godina ima 1m3.Drugo ništa se ne može očekivati.A one priče o 9.000kn to su puste priče (mislim mahagonij je 9.000kn m3 obrađenog drveta):drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Larix

Novi član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
6
Šumarska struka je jako protiv nje jer nije domaća vrsta drveća, jer se još ne zna točno kako će utjecati na okoliš. Treba znati da ima drugo najmekše drvo od svega drveća koje postoji. Kad nešto raste jako brzo, može imati samo mekano drvo. Jako tvrdo drvo imaju hrast, trešnja, orah koji svi rastu polako.
Šumarije neće saditi paulovniju i odmahuju rukom na nju.
Ima jako puno upitnika oko nje i ja se ne bi upuštao u veliku proizvodnju. Koje stablo ok, ali posaditi puno je veliki rizik i puno nepoznanica.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Larix ma nije šumarska struka protiv nje ,znaju šumari kakvo je to drvo jako dobro iz razloga što raste kod nas u šumama već desetlječima.Dok HR šume budu imale korist od nje po pitanju love onda će je na sva usta hvaliti.
Ipak dobivaju konkurenciju u biomasi
Upitnika nema jako puno i to je već završena stvar.Sve se zna jako dobro.
 

Larix

Novi član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
6
Dilinger, a gdje to paulownia raste jako dugo kod nas? Nisam čuo za to. Da bar se proizvodi više biomase. Tu imamo veliki potencijal, a jako slabu iskorištenost. Da se bar stvari pokrenu po tom pitanju!
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Larix u Papuku raste.

Godine 1914. i 1918. vršeno je florističko istraživanje autohtona i alohtona dendroflora šire okoline Vukovara.Te 1945-1950.god.
Kako se u to vrijeme Vukovar razvijao u jedan od največih prometnih-vodenih puteva uz desnu obalu Dunava.U to vrijeme naseljavanjem novih žitelja bilo je potrebe i za uređenjem parkova i drvoreda,tada su postojali većinom feudalni i crkveni privatni posjedi,(parkovi,šume blizu posjedaitd.)
Javlja se potreba za podizanjem što većeg broja zelenih površina ,parkova,drvoreda,park-šumica.
Da ne duljimo sa pisanjem ,jel mogli bi pisati u nedogled ,a ono što je nama zanimljivo je to što se je sadila Paulownia tomentosa,najviše na području Iloka.Takozvane šume sa specijalnom namjerom.Objavljeno u šumarskom listu 1969.godine.

Mađarska,Austrija,Slovačka,Belgija ,Nizozemska,Njemačka,UK,Češka i Francuska.
Najstariji primjerci imaju 95,86 i 66 godina.Te su iste zakonom zaštičene i zabranjeno ih je rušiti.

Onda ima jedan dokument pod nazivom Zelena knjiga.

STRUČNE PODLOGE ZA
IZRADU STRATEGIJE
NISKOUGLJIČNOG RAZVOJA
REPUBLIKE HRVATSKE
ZA RAZDOBLJE DO 2030.
S POGLEDOM NA 2050. GODINU
Zelena knjiga-214 stranica.pdf.Listopad 2015.(37 suradnika prof.dr.sc,
dr.sc. , doc.dr.sc. ,dipl. oec. ,mr.sc.)
Izdvojeno iz Zelene knjige.
"Izrada analize troškova i koristi pošumljavanja na novim površinama i biološke obnove šuma kao mjere povećanja odliva u LULUCF sektoru.
Korištenje biomase ne smije ugroziti principe održivog gospodarenja šumom."
"U sektoru šumarstva potrebno je osigurati povećanje proizvodnje biomase, povećanje drvne zalihe pošumljavanjem i sadnjom brzorastućih kultura, te održavanje zalihe ugljika na postojećim šumama na razinama koje će omogućiti Hrvatskoj obračun odliva ugljika (odliv veći od referentne vrijednosti iz dodatka Kyoto protokolu)."
" Analize su pokazale da Hrvatska može imati poteškoća u ostvarenju cilja smanjenja emisija od 80% u 2050. godini, u odnosu na 1990. godinu bez LULUCF sektora - što podrazumijeva povećanje površina šuma i drvne zalihe postojećih šuma. To je izvjesna specifičnost, s obzirom da je cilj EU-a za sada postavljen bez obračunavanja LULUCF sektora."
"Potrebno je napomenuti da je upravo LULUCF sektor jedini sektor izvješćivanja u kojemu su odlivi stakleničkih plinova značajno veći od emisija, kako u većini zemalja, tako i u Hrvatskoj. Gledajući povijesne podatke iz Inventara stakleničkih plinova NIR 2014 [Lit 3.9-2], najveće smanjenje razine zbirnih emisija/povećanja odliva CO2 nalazi se u šumama, upravo zbog značajke šumskih ekosustava da preuzimaju ugljik iz zraka, te svojstava šumskog drveća da isti ugrađuju u drvnu tvar. Iz toga razloga se najznačajniji odlivi bilježe u kategoriji šumskog zemljišta (oko 90% ukupnih odliva), zatim u pohraništu drvnih proizvoda, a manjim dijelom u kategoriji travnjaka. Emisije stakleničkih plinova su prisutne u preostalim kategorijama i potkategorijama zemljišta, što uključuje zemljišta usjeva i višegodišnjih nasada, močvarna područja i naselja"
Land Use, Land-Use Change and Forestry (LULUCF)
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
I onda imamo s jedne strane ljude koji su povezani s šumarskim fakultetima u HR i koji sade paulowniu ima čak i profesora s druge strane imamo kod Siska 30tak zasađene paulownie ove godine gdje je tržište već osiguranu jel je pračeno u podizanju nasada i tako par nas pojedinaca koji sadimo itd.itd. A da će uvijek biti netko protiv nečega to će uvijek biti.
 

Larix

Novi član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
6
Vrijeme će pokazati. Nemam ništa protiv da priča s paulownijom uspije. Još se ne zna kako će to ispasti. Hvala na podacima, nisam znao da se sadila prije. Služi i kao parkovna vrsta, tu se vjerojatno sadi u malim količinama i ne sječe se dok god je živa i zdrava.
 

ms660

Novi član
Tu od
11 Ožu 2016
Poruka
27
Re: Paulownia elongata

Imam pitanje u vezi paulovnije,iz drveta kojeg sam posadio prošle godine tjeraju nova stabla paulovnije,većina je već prerasla matično drvo,šta da radim,dali ostavim najjače grane a ostalo potrgam i posadim?,prvotna stabla nisu bila čepirana jer su bila u nultoj godini i narasla su svega 35cm..
0ca3784999a9beeca04c10163481f6a9.jpg
3a62aa1d70adae0a7b13d41c90b3c909.jpg
0570fa5b63c835c9d35c326537ac5492.jpg


Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 
Na vrh