• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pelet

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hehe, možda si ti tek nedavno čuo što su peleti, no na ovom forunme se već puno pisalo o njima.....:butthead:
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Može bit da u tvom selu ne znaju što su peleti ali večina ovdje sigurno zna, davno smo komentirali na tu temu.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Pazi nemoj krivo shvatiti kolegu 21yes i mene, al na ovom forumu se prate sva "nova" riješenja iz nauke i tehnike:D, jel tak momci...ništa nam ne može promaknuti:idea:
A tebi svaka čast na volji i trudu:partyman:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Pa eto, neka se zna, da ako se netko grije na to da je naš proizvod povoljan, ja nisam toliko dugo na ovom forumu da bi vidio šta ste vi komentirali i sve to, ali eto, neka se zna za nas :D
 
V

vedo

Guest
Ne kontam neke stvari...

1.Kako to da peć sama sebi uzima iz palete koliko joj treba??

2.Kuda ide sav taj pepeo,jer si gore naveo da se ne moram mučiti sa pepelom??

3.Kolika je cijena te jedne peći(u KM-ovima ili eurićima)??
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
1. Ne uzima iz palete, imaš pored peći "sanduk" kao bunker u kombajna :D ( primjer :)) samo je puno manje, i ti u to uspiješ peleta, i onda skroz dolje ima cjev u kojoj je kao onaj valjak, nezz kako se zove, al to ima kombajn na adapteru, ono sto se vrti u krug :D i sa time nosi, ima različitih peći, a u ove peći kod susjeda taj pelet dolazi odozdol, i on onaj pepeo što je izgorio gura gore, i on se rasipa na strane, a dolje ima kao posuda što kupi taj pelet, tako da kada to gori, odozdol dolazi novi pelet a ovaj što je izgorio se razbacuje na strane, i u 2-3 dana se tek napuni pepela.
3. te peći su do 3000 €

A šta me kod peleta zadivilo najviše je to, što je plamen visok možda 20-30 CM, a plamen, dolje, gori u plavo, pa vi ako se razumijete u te plamenove, plamen kada gori plavo kako je to kvalitetno i ostalo :D

Ako ima još pitanja slobodno recite :)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
1. Ne uzima iz palete, imaš pored peći "sanduk" kao bunker u kombajna :D ( primjer :)) samo je puno manje, i ti u to uspiješ peleta, i onda skroz dolje ima cjev u kojoj je kao onaj valjak, nezz kako se zove, al to ima kombajn na adapteru, ono sto se vrti u krug :D i sa time nosi, ima različitih peći, a u ove peći kod susjeda taj pelet dolazi odozdol, i on onaj pepeo što je izgorio gura gore, i on se rasipa na strane, a dolje ima kao posuda što kupi taj pelet, tako da kada to gori, odozdol dolazi novi pelet a ovaj što je izgorio se razbacuje na strane, i u 2-3 dana se tek napuni pepela.
3. te peći su do 3000 €

A šta me kod peleta zadivilo najviše je to, što je plamen visok možda 20-30 CM, a plamen, dolje, gori u plavo, pa vi ako se razumijete u te plamenove, plamen kada gori plavo kako je to kvalitetno i ostalo :D

Ako ima još pitanja slobodno recite :)
Daj koju sliku od peletirke i cijelog pogona.Mi smo pravili pelete od slame ali zagušuje klasične plamenike,trebalo bi prepravki.Drveni pelet skoro da uopće nema pepela dok od slame ne izgara potpuno i obični plamenici ih ne mogu koristiti.Btw,kod nas je drveni pelet od 1-1,2kn/kg
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
neznam cjene kilograma, kod nas...
Slika nemamo, tek smo počeli, ove godine tek ćemo naručivat mašine i to sve :D
Mi cemo mjesat vise tih slama, i sijena i piljevine dodavat, tako da ce to biti taman :D
 
V

vedo

Guest
Ako joj je cijena 3000 € :shock:,neće ona skoro u moju kuću
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
najskuplje su do 3000 €
Ima i jeftinijih. ali ovaj način grijanja će se jako brzo uvest, vidjet ćete sami :)
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
može objašnjenje u praksi iliti u novcima
pretpostavka:meni za zimu(od 10mj do skoro početka 4 mj)treba oko 6 klaftri drva(peč Viadrus,centralno grijanje cijele kuče),a to je cirka 6500 kn.
kolko mi treba uz tvoj proizvod(naravno financije)?
i još jedna jako bitna stvar!!!
oni koji se griju na plin,kod njih je toplo,a kod mene na drva je vruče i to po cijeloj kuči!Kak je od tog peleta?toplo ili vruče?
kada mi budeš radio izračun uzmi u obzir da ja volim VRUČINU,hvala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
To ti je moderna novotarija koja je jeftinija od plina , lože i struje ali daleko najeftinije je na drva (zasada dok ne dođu regule o kontroli , distribuciji i transportu drva ) .
Pruža određenu komociju kod loženja i relativno je čisti transport .
Kad se izregulira kontrola i sječa drvi onda (možda) bude jeftinije jer se pelet može napraviti gotovo od svega ..ostaci poljo kultura , drvenasti otpad ( uvjetno rečeno otpad) pa do suhe ambrozije .
Tu treba uračunati državne šape, kojekakve licence , skupo ulaganje u prizvodnju ..uglavnom - zabadav nebu :blackeye
Na kraju uvjek je postoja određeni balas cijene , komocije i početnog ulaganja .
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
naravno propisi:madmana:
dobro,al kaj se i drva tiče i tu su več zakoni,naravno ko ih se drži i zove lugara:rolleyess:
još jedno pitanje,kolko to zauzima mjesta?
svi znamo kolko je 6 klaftri drva,al kolko je to toga?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
naravno propisi:madmana:
dobro,al kaj se i drva tiče i tu su več zakoni,naravno ko ih se drži i zove lugara:rolleyess:
još jedno pitanje,kolko to zauzima mjesta?
svi znamo kolko je 6 klaftri drva,al kolko je to toga?
tebi baš smrdi googlati

Pelet je prešani drvni ostatak vlažnosti manje od 10 % što mu daje visoku energetsku učinkovitost. Energetska vrijednost peleta je oko 18 MJ/kg peleta (5 kW/h). 2 kg peleta ≈ 1 lit ulja za loženje
1,85 kg peleta ≈ 1 m3 zemnog plina
650 kg peleta zauzima 1 m3 prostora
3 m3 peleta ≈ 1000 lit ulja za loženje
Potrošnja peleta 1 kg/h ≈ 5 kW snage
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
npr. ja svake godine pokosim 5h njiva i ostavim tako a kad bi to pretvorio u pelete vjerujem da bih sigurno dva mjeseca lagano se grijao sa tim
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
npr. ja svake godine pokosim 5h njiva i ostavim tako a kad bi to pretvorio u pelete vjerujem da bih sigurno dva mjeseca lagano se grijao sa tim
Postoje i peči u koje stane cijela bala ..slame , sjena , ostaci kuruze itd.....
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
ma sve je u redu s tim izračunima,al sam se nadao da to netko i koristi pa da mi može reći nešto iz iskustva,no ipak hvala na pojašnjenju
i opet ono moje,kolko se stvarno ja mogu GRIJAT kraj toga,dal je toplo il vruče
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
i opet ono moje,kolko se stvarno ja mogu GRIJAT kraj toga,dal je toplo il vruče
To je jako površno i pašalno , naravno da svaki oblik pogonskog goriva može zagrijati prostor stana ili biločega ...
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Što se tiče jačine grijanja na pelet, to možeš sam podesit, ima nešto na peći, i tamo se utipka koliku oćeš temperaturu u kući itd itd, nisam baš upoznan sa pećima, ali eto :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh