• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Picek

P

Picek

Guest
nisam vidio ovakav topic na forumu ali nadam se da se nitko neče ljutiti što ču se ja i osobno predstaviti..
ja sam Adam Dominkovič, zaposlenik Poljoopskrbe Međunarodne trgovine (PMT), zastupnika Valtra traktora, Bauer opreme za navodnjavanje i opreme za manipulaciju sa stajnjakom (pumpe, gnojnice, separatori itd.), SESVanderHave sjemena šečerne repe itd.
inače iz Županje/Å titara, ali od '89. u Zagrebu..
znam da trgovce poljoprivrednici uglavnom ne vole ali netko i to mora raditi pa nemojte zamjeriti..
za sva pitanja stojim na raspolaganju..

eto ukratko.
pozdrav,
Picek
 
R

Ratarko

Guest
Bok Picek , dobro došao :D

Zašto misliš da poljoprivrednici ne vole trgovce ?
Budite makar malo fer prema nama kupcima i sve 5 .

Eto daj mi svoje mišljenje o ovom mojem problemu .

Kupio sam MF traktor od ORO I. firme .
Odvezao sam ga sam iz Gudovca sa sajma iako je bilo dogovorena isporuka kuči .
Od onda me nitko nije posjetio iako sam ih zvao makar da mi daju tih par sati obuke što mi je obečano.
Traktor mi je došao 120 dana nakon naruđbe iako je bilo dogovoreno i potpisana isporuka u 60 dana .

Å to da ja mislim o njima kao trgovcima poljo opremom ?

Imam ja i dobre primjere o trgovcima ali se ne radi o ORO trgovcima nego jednima drugima .
O poljoopskrbi kao trgovini imam pozitivno mišljenje .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Bok i dobrodošao Picek - PMT!

Meni su Valtra traktori jako zanimljivi, zanima koliko ih je do sada prodano u Hrvatskoj, kako sada stojite s prodajom?
 
P

Picek

Guest
Ratarko kaže:
Bok Picek , dobro došao :D

Zašto misliš da poljoprivrednici ne vole trgovce ?
Budite makar malo fer prema nama kupcima i sve 5 .
zbog raznoraznih razloga,:zbog malih rabata najviše, kašnjenja sa isporukom, lošeg servisa i kasnije nebrige za kupca itd...
naravno nismo svi jednaki ali da svatko ima poneku mušicu ili muhetinu, ima...
no to je drugi par opanaka..

Eto daj mi svoje mišljenje o ovom mojem problemu .

Ratarko kaže:
Kupio sam MF traktor od ORO I. firme .
Odvezao sam ga sam iz Gudovca sa sajma iako je bilo dogovorena isporuka kuči .
Od onda me nitko nije posjetio iako sam ih zvao makar da mi daju tih par sati obuke što mi je obečano.
Traktor mi je došao 120 dana nakon naruđbe iako je bilo dogovoreno i potpisana isporuka u 60 dana .

Å to da ja mislim o njima kao trgovcima poljo opremom ?

Imam ja i dobre primjere o trgovcima ali se ne radi o ORO trgovcima nego jednima drugima .
O poljoopskrbi kao trgovini imam pozitivno mišljenje .
nemoj me krivo shvatiti ali ne bih komentirao konkurenciju..
čisto da ne ispadne da svatko svog konja hvali tako što pljuje po drugima..
tako da bih se ovako javno suzdržao komentara oko naših zastupnika..
što se tiče samog MF, taj traktor u Europi nije više ni sjena onoga što je nekada bio..
sa svim problemima u zadnjih 10-15 godina izgubili su dosta na reputaciji u cijeloj Europi osim valjda u Hrvatskoj gdje i dalje drže ogroman dio tržišta..
to je kod nas jednostavno stvar tradicije bez obzira na sve probleme sa kvalitetom ili sa zastupnikom..
recimo mogu dati primjer, MF serija 4400 je ustvari Valtrina A serija..
neki to i znaju..
taj MF traktor se slaže u Valtrinoj tvornici u Finskoj, sa Valtrinim sisudiesel motorom i svom ostalom tehnologijom. jedino se oblik poklopca motora radi u drugoj boji i drugačijeg oblika..
takav traktor u startu ima cca 2000 eura manju cijenu nego što ima ista takva Valtra sa istom takvom opremom...
kada pitaš Amera zašto, dobiješ odgovor da je Valtra u Europi cjenjeniji traktor i da joj ne žele rušiti cijenu..
glup odgovor ali je tako i onda se dogodi da trgovac MF-om uspije prodati 10-15-20 takvih traktora a trgovac Valtrom u Hrvatskoj svega par komada u principu istog traktora dok je na zapadu drugačije..

nije uvijek sve do trgovaca po pitanju isporuke, kad dolazi do večeg kašnjenja onda tu i tvornica ima svoje prste ali je trgovac taj na kojeg se svali krivica jer je on taj koji obeča jedan rok kojeg zna i sam da ne može ispuniti na vrijeme ali onda bi se u principu trebao ponuditi barem zamjenski traktor ako je traktor uplačen a kasni..
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Bok i dobrodošao Picek - PMT!

Meni su Valtra traktori jako zanimljivi, zanima koliko ih je do sada prodano u Hrvatskoj, kako sada stojite s prodajom?
s prodajom Valtra traktora smo počeli 98. u Hrvatskoj, do tada nije bilo zastupstva u Hrvatskoj..
trenutno ih pod našim nadzorom radi cca 60 komada koji su uvezeni preko nas..
ima slučajeva da ljudi neznajuči da postoji zastupnik Valtre u Hrvatskoj odu van i kupe polovnu Valtru sa nešto sitno radnih sati po cijeni 20 000 eura večoj nego što je cijena nove Valtre..
ali to je poseban slučaj jednog gospodina iz okolice Zagreba koji nije poljoprivrednik nego građevinac..
plan za ovu godinu je prodati 20-ak komada, trenutno smo na 10...
ali s obzirom kakva je godina u poljoprivredi čisto sumnjam da če se do kraja godine ta brojka od 20 komada ostvariti..
naš traktor je skup traktor, tu se nema što kriti to je jednostavno tako i kao takav se ne može uspoređivati sa talijanima (New Holland, Landini, Same) ili wannabe talijanima Deutzevime a da ne govorim o usporedbi sa istočnim traktorima, Zetorima odnosno Belarusima..
to bi bilo kao uspoređivanje BMW-a sa fičom..
a s obzirom da je stanje u našoj poljoprivredi takvo kakvo je seljak če uvijek gledati proči jeftinije pa čak i ako se radi o nekvalitnijem traktoru što objektivno jesu..
dovraga, nije to samo stvar do seljaka nego i do države.. Hrvatskim šumama smo recimo početkom godine isporučili 6 IMT 560 traktora..
zato jer su oni tražili baš takve traktore za svoje šumarije..
o stanju tih traktora več na isporuci bolje da ne pričam..
a tu je onda i stvar tradicije, John Deere je na ovim prostorima prisutan preko 40 godina, MF također slično..
fama o takvim traktorima kao nešto što svatko sanja i želi imati jednog dana je ogromna dok se za Valtru ne zna ili zna jako malo.. tako da i ta tradicija na našim prostorima ima ogromnu ulogu bez obzira na kvalitetu traktora..

inače, Valtra je u Europi izuzetno cijenjena i prodajni rezultati su iz godine u godinu sve bolji..
svrstavaju je odmah do Fendta..
u rangu sa Johhnyem recimo.. iako Johnny više nije što je bio..
odnosno ovaj europski i nema prevelike veze s američkim..
cjenovno smo tu negdje sa Johnnyem..
recimo u Finskoj Valtra drži 50% tržišta novih traktora sa oko 2500 komada godišnje, to je i normalno jer se tamo i proizvode..
no 2006. je bila prva godina da se u nekoj drugoj europskoj zemlji prodalo više traktora nego na domačem tržištu..
konkretno u Francuskoj je prošle godine prodano više Valtra traktora nego što je prodano u Finskoj..
u Njemačkoj je dobivao i raznorazne nagrade stručnih časopisa, 2005. je proglašen najboljim traktorom...
u Austriji su neki modeli cjenovno čak i iznad nekih Fendtovih modela u tom rangu..
što se tiče same game proizvoda..
u principu što je traktor veči-jači to je i cijenom isplativiji..
mi u Hrvatskoj prodajemo tri serije, A serija koja je u rasponu od 74-98 KS i koja je i najskuplji naš traktor s obzirom na snagu i na konkurenciju koja je i do 5-6 tisuča eura jeftinija..
N serija su traktori od 101 - 152 KS..
i T serija koja je ustvari najisplativija su traktori od 133-211 KS..
što je traktor jači to je u principu i jeftiniji s obzirom na snagu i opremu itd.
tu je još i S serija, to su traktori od 280 KS ali njih nemamo u Hrvatskoj..
proizvodnja tog traktora je ručna, proizvodna traka relativno mala a narudžbi iz velikih tržišta puno..
proizvodnja tog traktora se ukida ove godine i onda se vjerojatno prelazi i na traktore iznad 300 KS..
Valtra je jedina koja radi po principu a la carte, dakle da je kupac taj koji određuje što želi na traktoru i onda se kod narudžbe takav traktor i slaže..
to su oni uveli, neki su slijedili neki i nisu..
dakle ne može se dogoditi da traktor s opremom za ovo tržište bude nekvalitetniji u usporedbi s traktorom za recimo Njemačko tržište..
jedino što nije Finsko na traktoru je prednja osovina koja se radi u Italiji u tvornici kod Bologne..
motor je SisuDiesel, finski motor sa dugom tradicijom koji se trenutno ugrađuje i u neke modele MF-a, Challengere i Steyrove. sisudiesel proizvodi i motore za mornaricu odnosno brodarstvo te velike namjenske strojeve..
kabina i sve ostalo je također finsko, odnosno Valtrino..
prednji utovarivač im rade šveđani...

uh.. malo odužih..
isprika :oops:
 
R

Ratarko

Guest
Evo ja sam sve pročitao i ono upučeno meni i mariu .

Nebih se ničega previše dotaknio jer je dobro napisano .
Dobro je da si rekao da nečeš previše govoriti o konkurenciji jel bi ti to u konačnici samo negativne poene donijelo ( po mojem mišljenju , jer konkurencije ima puno pa ju ne možeš svu ocrniti iako bi malo trebalo :wink:... ) ali da svog konja znaš hvaliti i to stoji , sigurno si dobar trgovac :D

Več vidim kako mario naručuje jednu Valtru :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Å to mislite dali se može original njemački Deutz Fahr (ne talijanski) mjeriti s Valtrom?
 
P

paor

Guest
zašto je onaj babogredac vratio novu valtru jesenas, po birtijama priča da nije imao opremu koju je naručio, poznam tog muljaroša pa mu baš ne vjerujem, ali glas je puko'...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Picek kada več spominješ Poljoopskrbu i PMT viđao sam na sajmu u Bizovcu modele Valtrinih traktora 1:32 nisu bili za prodaju nego dar za kupce pravih traktora.može li se nekako to nabaviti
drugo vezano za servis Vi ste bili ovlašteni za traktore Ursus zar ne, Slučaj traktor ursus 5314 kupljen u Županji ( ne znam ime tvrtke ali imali su i traktore Valmet ) i u svim papirima je bilo da ste vi ovlašteni za servis, jednom prilikom traktor je bio u garanciji nešto je bilo sa filterom od hidraulike. kada je nazvana vaša tvrtka i kada je na upit o kojem tipu traktora se radi jednostavno nisu znali šta da kažu. Za to vrijeme traktor je bio u ovlaštenoj radioni za traktore Ursus ( preko Poljoopskrbe) bivšeg PIK-a Đakovo ( oni su ih u svom voznom parku imali dosta ) zbog toga maloga kvara bio je skoro mjesec dana. Kako to objasniti. Malo je falilo da zbog garancije se traži novi traktor
 
P

Picek

Guest
paor kaže:
zašto je onaj babogredac vratio novu valtru jesenas, po birtijama priča da nije imao opremu koju je naručio, poznam tog muljaroša pa mu baš ne vjerujem, ali glas je puko'...
nečemo o imenima ali znamo obojica o kome se radi..
traktor je imao problem s mijenjanjem brzina..
kod svakog mijenjanja brzina traktor bi cuknio relativno jako..
razlog zašto je tome tako jest zato što je traktor naručen u "hibridnoj" opremi za kakvu su nam iz tvornice rekli da nije najbolje riješenje i kakvu oni u principu na drugim tržištima i ne prodaju ali se drži kao mogučnost narudžbe ali kako je kupac tražio da traktor bude što jeftiniji to je naručeno i isporučeno..
nakon što je traktor isporučen (neplačen od strane kupca) kupac se naravno požalio na to i traktor je odvežen u našu radionicu u Bizovac gdje je uz pomoč servisera iz Finske jer su finci priznali reklamaciju stvar riješena odnosno taj prijelaz prilikom mijenjanja brzina je sada normalan..
no kupac je inače kredit prenamijenio i utrošio na nabavu junica ako se ne varam (tako nam je barem rekao) i kasnije više nije mogao dobiti novi kredit niti u jednoj poslovnoj banci niti od HBOR-a čak niti uz našu pomoč..
traktor je i u isporuci kasnio zbog naše pogreške odnosno zbog greške kolege koji vodi program Valtra no kupcu je u periodu čekanja na korištenje bio dan novi-zamjenski Valtra traktor kako bi imao s čime obavljati radove..
ukratko to je ta priča..
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Picek PMT, zašto je vani Valtra skuplja?
pod skuplja misliš skuplja u odnosu na valtra modele kod nas? ili skuplja u odnosu na druge proizvođače?
ako je ovo prvo, recimo grčki zastupnik Valtre zastupa Valtru u Grčkoj od 50-ih godina i po traktoru ima maržu od po 15-20 000 eura..
dakle čista zarada na traktorima od 100 pa na više konja mu je i do 20 000 eura..
kada sam ga pitao zašto tako, dobih odgovor da on ima svoj određeni broj kupaca koji od njega godinama kupuju traktor, koji su s traktorom zadovoljni i bez obzira na cijenu žele nastaviti s tim traktorom ali i da to radi tako da bi cijenu manjih traktora (A serija) onda mogao spustiti na razinu jeftinije talijanske konkurencije..
dobro, tu veliku ulogu igra i činjenica što grcima država i EU financiraju dobar dio nabave nove poljoprivredne mehanizacije..
zastunik Valtre za bugarsku mi pak reče da se več par ljudi iz Grčke kod njega raspitivalo za nabavku Valtre upravo zbog visoke cijene u Grčkoj ali zbog politike koju vodi Valtra on njima ne smije prodati traktor i tako raditi konkurenciju grčkom zastupniku..
e sad zamisli da mi u hrvatskoj lupimo maržu od 20 000 eura i da traktor od ajmo reči 100 konja košta 70 000 eura? tko bi to kupio?
iovako muku mučimo sa prodajom traktora :?
još jedna stvar je ta što EU putem svojih programa (sapard npr.) dosta subvencionira nabavku poljoprivredne mehanizacije na zapadnim tržištima (pa čak i na nekim istočnim, Bugarska nr.) odnosno na tržištu EU gdje je to puno bolje uređeno nego kod nas pa samim time trgovci mogu ponuditi i veče cijene traktora..
u velikoj večini zemalja članica EU postoje posebne firme koje se bave samo osiguravanjem kredita preko saparda.. dakle firme koje ustvari rade sav onaj posao koji kod nas mora napraviti sam kupac i koji onda na kraju ne dobije kredit..
i još jedna stvar je da mi kao relativno novo i malo tržište od proizvođača dobijamo nešto veči rabat iako je o tome besmisleno govoriti jer naravno da ti nitko neče reči koliki rabat stvarno dobija..
 
P

Picek

Guest
Ratarko kaže:
Evo ja sam sve pročitao i ono upučeno meni i mariu .

Nebih se ničega previše dotaknio jer je dobro napisano .
Dobro je da si rekao da nečeš previše govoriti o konkurenciji jel bi ti to u konačnici samo negativne poene donijelo ( po mojem mišljenju , jer konkurencije ima puno pa ju ne možeš svu ocrniti iako bi malo trebalo :wink:... ) ali da svog konja znaš hvaliti i to stoji , sigurno si dobar trgovac :D

Več vidim kako mario naručuje jednu Valtru :D
konkurenciju najviše peče nezadovoljan kupac..
uostalom isto kao i nas..
ne može konkurencija tebe ocrniti onoliko koliko te može ocrniti slučaj nezadovoljnog kupca..
mi smo mala zemlja, takve stvari se brzo pročuju..
što se tiče mene kao trgovca, hvala na komplimentu ali ja sam još uvijek novajlija i vezano za poljoprivredu još moram puno učiti..
na kraju krajeva zato se i jesam registrirao na forum, ne da bih ja vama nešto prodavao nego da bih nešto naučio..
na ekonomskom faksu se baš i ne uči puno o poljoprivrednoj mehanizaciji i poljoprivredi opčenito..
više o tome mogu naučiti upravo od onih koji sa strojevima svakodnevno rade..
 
P

Picek

Guest
zvona kaže:
Picek kada več spominješ Poljoopskrbu i PMT viđao sam na sajmu u Bizovcu modele Valtrinih traktora 1:32 nisu bili za prodaju nego dar za kupce pravih traktora.može li se nekako to nabaviti
u principu to ne prodajemo, to su više pokloni za kupce kao što si sam rekao, za potencijalne kupce i poslovne partnere..
inače su modeli dosta skupi, 35€ dođe jedan..
možda se i možemo dogovoriti ali o tome na PM..

zvona kaže:
drugo vezano za servis Vi ste bili ovlašteni za traktore Ursus zar ne, Slučaj traktor ursus 5314 kupljen u Županji ( ne znam ime tvrtke ali imali su i traktore Valmet ) i u svim papirima je bilo da ste vi ovlašteni za servis, jednom prilikom traktor je bio u garanciji nešto je bilo sa filterom od hidraulike. kada je nazvana vaša tvrtka i kada je na upit o kojem tipu traktora se radi jednostavno nisu znali šta da kažu. Za to vrijeme traktor je bio u ovlaštenoj radioni za traktore Ursus ( preko Poljoopskrbe) bivšeg PIK-a Đakovo ( oni su ih u svom voznom parku imali dosta ) zbog toga maloga kvara bio je skoro mjesec dana. Kako to objasniti. Malo je falilo da zbog garancije se traži novi traktor
tako je mi smo prodavali ursuse..
prodajemo ih još uvijek, odnosno ne prodajemo jer su preskupi..
ali o ovome slučaju ti ne znam previše reči, ja sam prekratko u firmi tako da za to ne znam ali mogu provjeriti sa kolegama samo bih molio da mi daš točnije podatke na PM o čemu odnosno kome se radi..
i moje kolege u komercijali pa i ja možemo zeznuti stvar ali odgovorno tvrdim da je naš glavni serviser Željko Strgar po tom pitanju bez greške..
ali kao što rekoh stvarno ti ne znam o tome ništa reči

:oops:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Picek to je bilo prije nekih 9 godina to je sada odavno prošlo ali samo sam pitao i nije sada više bitno
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Picek - PMT

Da li možda znaš s koliko posto sufinancira Grčka kod kupnje traktora?

Valtrina T serija je dosta jeftina u odnosu na druge marke!

Ono što sam pitao zašto je vani skuplja Valtra jer si rekao da je jedan čovjek iz Hr kupio Valtru /rabljenu) vani za 20 000 veču cijenu nego je nova!

Dali znaš možda potrošnju od bilo kojeg modela od T serije?
kakva je po kvaliteti T serija?
 
P

Picek

Guest
Ratarko kaže:
Picek da li Valtra serije T ima šasiju ?
da, sve tri serije Valtra traktora koje uvozimo na naše tržište imaju šasiju..
jedna Valtra 8550 (prethodnik T serije) u Hrvatskim šumama radi sa par tona teškom sitnilicom bez ikakvih problema..
do kraja godine bi im trebali isporučiti još dvije T serije ukoliko se natječaj opet ne poništi..
isto tako sa Rasco kosilicima radi par komada itd. itd.
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Picek - PMT

Da li možda znaš s koliko posto sufinancira Grčka kod kupnje traktora?
ne bih znao, ali na Grčkim otocima subvencija je ogromna..
recimo 70-ak % vrijednosti traktora..
ali to je sve ovako samo iz razgovora, ne bih znao točnu brojku..
i to oni imaju subvenciju preko EU-a..

mario kaže:
Valtrina T serija je dosta jeftina u odnosu na druge marke!

Ono što sam pitao zašto je vani skuplja Valtra jer si rekao da je jedan čovjek iz Hr kupio Valtru /rabljenu) vani za 20 000 veču cijenu nego je nova![/quote]da, ta Valtra je imala 50-100 radnih sati.. čovjek je izdvojio 15 000 € veču cifru nego da je kupio novu kod nas..
doduše njemu je trebao traktor u roku dva tjedna, ali nije niti znao da u Hrvatskoj ima zastupnik Valtra traktora nego je kontaktirao treču stranu u Njemačkoj..
dakle ne zastupnika za Valtru u Njemačkoj nego je kupio preko treče firme..
zašto su cijene veče? ne znam, kod njih su cijene sve mehanizacije i traktora veče nego kod nas..



mario kaže:
Dali znaš možda potrošnju od bilo kojeg modela od T serije?
kakva je po kvaliteti T serija?
T serija, recimo T 120, dakle šest cilindraš 120 KS potrošnja mu je cca 20-25 litara za pravi sat rada, recimo za tanjuranje, oranje i slično.
 
R

Ratarko

Guest
Picek - PMT kaže:
Ratarko kaže:
Picek da li Valtra serije T ima šasiju ?
da, sve tri serije Valtra traktora koje uvozimo na naše tržište imaju šasiju..
jedna Valtra 8550 (prethodnik T serije) u Hrvatskim šumama radi sa par tona teškom sitnilicom bez ikakvih problema..
do kraja godine bi im trebali isporučiti još dvije T serije ukoliko se natječaj opet ne poništi..
isto tako sa Rasco kosilicima radi par komada itd. itd.

Da li mi onda možeš reči koliko košta Valtra T191 ?
Recimo neka full oprema , prednji hidraulik sa kardanom , prednja ugibljena osovina , ogibljena kabina sa komfor opremom , aut. klima , grijani sic , ISO Bus ...

Bez GPS-a , prednjeg utovarivača i TwinTrac opcije.

Još me zanima koje ulje vi stavljate u te SISU motore .
Pogotovo u ovaj moj SISU 6.6 litara , 190 KS, Cammon Rail motor što je u Massey Fergusonu ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh