• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Kak to misliš upisati tuđu zemlju bez ugovora ? Kod tebe je sve nešto posebno pa i ljudi u agenciji. Znam da se je to jedno vrijeme moglo tak upisivati ali više ne može.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Može se ono da poslikaš parcelu sa uključenim geolokacijama,ali sve si možeš mislit kad ti ruknu porez..ili vlasnicima..možda im je to i cilj...
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,705
Upisat cu bez ugovora i gotovo ne plaćam niš i neću.
A neka sami kopaju pa neka vide kako je to.
Nisam još do sad nijedne parcele platio niti to ima isplativost.
Sve parcelu su oko 3000 maks 5000 m2 najgore i to ćeš plaćat.
Jedva se pokriješ

A kaj buš to upisal,Ak nemaš ugovor o najmu kolko ja znam nemreš ni dobit poticaj, osim ak se nije kaj promijenilo!? Ja radim oko desetak hektara tuđe zemlje i nemam problema sa porezom nit bum imal:icon_e_biggrin:
@komer čital sam nešto o tome i pital al meni u zg-u nisu dali kad sam pital samo ugovor
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Može se bez ugovora upisati slika se čestica .
A izgleda da vi nemate pojma .
Bio sam i u Karlovcu i Rijeki i tako mi rekli u agenciji.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Možda i možeš ali to, barem meni, dođe kao da si mi došao u moje dvorište i uzmeš bilo šta bez pitanja. Neznam kako tko ali kod mene nebi se dobro proveo. Meni ti izgleda kao krađa a u privatno vlasništvo se ne dira bilo zaraslo u šipražje ili bilo održavano. Ti radi kako želiš.:icon_thumright:
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Meni su dali parcele i da radim što hoču s njom .
I tako ju upišem na poticaj ako nemože neću ni radit.
Nema onda logike i isplativosti
A potucaj je od onoga šta obrađuje a ne od onoga čije su parcele.
Danas ljudi svakavih iznajmi njive i bere poticaj
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Mali ti uvjek kontra od sviju. Pa znaci svi placaju taj porez jedino si ti pametan pa nećeš. Mene konkretno izađe 115 kn po ha. Znači nije tako puno.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ne plaćam ni ja nikakav porez ali ro su sve stari ugovori koji su već i istekli. Nisam ih obnavljao jer kažu da netreba ali bumo vidjeli očeli me oderati. Za nove ugovore ide porez pa nemreš sad ljude nagovoriti. Najgore šta tu zemlju obrađujem par godina. Prvo nisu imali nikad vremena sad opet ovo. :mad:: Žao mi samo što nije prošao zakon o oporezivanju neobradivih površina. Onda bi bilo veselo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
... Žao mi samo što nije prošao zakon o oporezivanju neobradivih površina. Onda bi bilo veselo.
A zakaj? Svatko ima pravo sa svojom imovinom raspolagati na način koji želi, pa bila to ine obrada iste.

Umjesto da država potiče korištenje zemlje, još ju idestimulira porezom i potpuno je razumljivo zakaj ljudi ne žele iznajmljivati.
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Ima netko neki sazetak oko.novih obaveza OPG-a, vodjenje evidencije o proizvodnji i sl...

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Može se bez ugovora upisati slika se čestica .
A izgleda da vi nemate pojma .
Bio sam i u Karlovcu i Rijeki i tako mi rekli u agenciji.

Mali nemozes dobiti poticaj bez ugovora o najmu .
Uostalom 2015 je bila referentna i nista nema upisa
do 2020.Izuzetak su parcele koje su upisane u arkod
,a zakupoprimac odustao.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ili ako si mladi poljoprivrednik i upisuješ površinu koja je u državnom vlasništvu i nije bila nikada upisana u sustav poticaja i u natura 2000 području si..
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Mali nemozes dobiti poticaj bez ugovora o najmu .
Uostalom 2015 je bila referentna i nista nema upisa
do 2020.Izuzetak su parcele koje su upisane u arkod
,a zakupoprimac odustao.

Ja govorim obo što su meni u agenciji rekli .
Upiše se i sve normalno.
A za državne daju upisat ali odmah pošalju za platit najam.
Pa nije dobro državno upisat.
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Moze se upisat ja bila neki dsn i prosle godine isto sam tako upisala i dobila poticaj
 

nisamja

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2018
Poruka
245
da li netko zna,jel smije na OPG glasiti samo jedno vozilo ili može biti više?mislim na kedi,pick up i sl?
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Pozdrav svima

Htio bih za ne ko vrijeme napraviti proizvodnju preradjevina od povrca i voca (zimnice i djemovi/marmelade). Kornisoni, ajvar mozda, paradajz sos...Tako nesto. Da li se to registrira kao dodatnu djelatnost opg-a i kako saznati sto mi sa zakonske strane treba za proizvodni pogon? Da li postoje kao neki minimalni tehnicki uvjeti, ako da, gdje ih saznati? Na pocetku bi to bilo nesto jako malo, ali ipak bih htio napraviti kako treba, pa onda povecavati kapacitet ako bude potraznje. Ima li ko iskustva s time?
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Ma pogledao sam ja to i prije, tako da mi je jasno kako registrirati dodatnu djelatnost. Problem mi je kako znati i gdje to pise, kako opremiti pogon za preradu a da bude u skladu sa zakonom. I koje inspekcije trebaju doci u nadzor?
Sanitarna i jos neka?
Htio bih odmah napraviti kako treba, i kad dodje nadzor da samo izdaju rjesenje i to je to. Ne bih htio ponovo prepravljati, kupovati drugu opremu... Zbog toga pitam. Prije desetak godina sam imao manji restoran i za njega su trebali atesti za nekoliko stvari i trebao si zadovoljiti minimalne tehnicke uvjete koji su povezani sa prostorom i opremom. Spisak tih min. teh. uvjeta se je mogao dobiti u uredu za gospodarstvo. I dolazila je inspekcija to provjeriti i onda bi izdali rjesenje da je sve ok i da mozes poceti raditi.
Moje pitanje je gdje se to moze naci za pogon za preradu na opg-u.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Zovi ove stručnjake iz savjetodavne.
isto moj tast htio otvorit opg ima nešto zemlje.
I ajd ja i on raspitat se problem jer radi u Njemačkoj.
Idemo pitat za plaćanja jer niko nezna mi u poreznu oni nas u drugu sobu.
Iz te druge sobe u drugu i svi pitaju ko nas je poslao majko mila.
Na kraju neznaju ništa i pošalju na mirovinsko.
Niš mi na mirovinsko jedan šalter šalje na drugi.
Niš ta na drugom govori da porezna treba to znati oni naplaćuju.
I tako niš odustao je .
Mi smo došli na dno dna s ovakvim stvarima.
Ova na mirovinskom je rekla da bi mogao dobit porez iz Njemačke jer tamo radi
 
Na vrh