• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Reci babi odmah da buš ti plačal porez koji buju njoj razrezali zato kaj (po njihovom) ima prihod od iznajmljenog. Mislim da više nije moguće izbjeći taj porez (čak ni među srodnicima), iako je u ugovoru najam bez naknade.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
za otvaranje OPG-a potrebno je imati vlastite zemlje hektar ili može i u najmu komad?
imam svoje obradive površine 0.75ha, uzeo bih komad od rali kao u najam od babe, ako bi to išlo tako..


Ne treba toliko zemlje, dovoljno je oko 500m² bilo svoje ili najma, tako je meni rekao u savjetodavnoj kad sam otvarao prije manje od dvije godine. Ja nemam ništa svoje...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Dali se na opg-u može prodavat proizvod drugog opg-a?

Možeš nelegalno,a legalno moraš imat fiskalnu kasu(trgovina).
Opg isključivo prodaje vlastite proizvode..
Tako minje rečeno u poreznoj.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Reci babi odmah da buš ti plačal porez koji buju njoj razrezali zato kaj (po njihovom) ima prihod od iznajmljenog. Mislim da više nije moguće izbjeći taj porez (čak ni među srodnicima), iako je u ugovoru najam bez naknade.
ma babi je teško objasnit išta, a i nema potrebe...

Ne treba toliko zemlje, dovoljno je oko 500m² bilo svoje ili najma, tako je meni rekao u savjetodavnoj kad sam otvarao prije manje od dvije godine. Ja nemam ništa svoje...

kod kolege je bila kontrola prošli tjedan, i taman sam naletio dok je ovaj sjedao u auto... na brzinu sam ga pitao šta treba, rekao je najmanje hektar zemlje... ovo drugo ga nisam stigao pitat kad je žurio..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Za potpore je bilo najmanje hektar oranica ili 0,5 ha voćnjaka (vinograda). Za registraciju OPG-a bez traženja potpora je vjerojatno manje, ali nisam upućen koliko.
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Da pitam i ovdje sad vidim da ima teme!

Molim vas da li se naknada za bolovanje ili poridiljni zbraja u prihod kod opg-a koji nije u sustavu. Znaci imam poticaje i tu naknadu i djecji. Da li to ide u pruhod do 80500? I da li su povecali prag za ulazak sa 80500?
 

new1234

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
72
Pozz
Nedavno sam otvorio opg, nisam u sustavu pdv-a niti planiram ulaziti..pa me zanima sta sve od papira moram voditi..jel dosta samo evidencija o prodaji ili jos treba sta.
Hvala
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Avam da li porodiljni sjeda na žiro račun? Ukoliko si samo u opgu tj nisi drugdje zaposlena onda se sve gleda..ali najbolje provjeri u poreznoj,ne grizu,bez brige.nazovi i pitaj,ima ih i ljubaznih tamo.85000kn je prag ulaza ako se ne varam po novome.

New1234 opg koji nije u nekakvom poreznom sustavu dužan je voditi evidenciju prodanih proizvoda,račune ne izdaješ nego kupiš otkupni blok u knjižari i to daješ uz prodanu robu(ne navodiš pdv ni cijenu sa pdvom jer nisi u pdvu) i to je sva mudrost.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Dali zna tko reći koliki je taj porez za novo upisanu zemlju po hektaru ?
Uzimal bi nešta još u najam ali koga god da pitam niko ništa točno ne kaže.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Zato što to očito nije točno definirano nego je stvar procjene porezne uprave. Nije isto je li zemlja u Slavoniji ili Dalmaciji a iz mog iskustva nije isto ni ako je parcela u različitom dijelu istog polja. Otprilike 500kn po hektru plaćam poreza za "dobru" zemlju, (u biti ne dođe to meni nego najmodavcu ali brzo mi oni to proslijede :) )...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Kako to plaćate mi niš nismo plaćali .
A imamo zemlje u zakupu
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Imam u zakupu .
Ali još nisam niš dobio .
Inače na ugovoru stavljam da mi preuzimamo teret tog poreza .
Ako dođe do njega ali nije nijednom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Mislim da od 2018 je stupilo to oporezivanje zemlje u najmu,samo stavite 200-300kn po ha cijenu i porez bude par kn mjesečno..
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Da li ima koja mama da ima opg koji nije u sustavu i placa si doprinose onih 600 kn i da je na porodiljnom? Zanima me kolika je porodiljna naknada?
 

Najnoviji postovi

Na vrh