• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Imam pitanje u vezi za opg, nemam ga i bas se ne razumijem u to.
Da li kad se uzima neki novi poljoprivredni stroj vi dobijete nazad pdv?
Interesiram se u kupnju novog quada koji se registira ko traktor i mislio sam pitat nekog od poznanika da uzmem na njihov opg ako je to moguce i nije komplicirano?
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Ako je u sustavu pdv-a onda dobije nazad,njemu ide u dugotrajnu imovinu znači glasi na njega i sve vezano uz taj quad ide preko njega a ti ga samo točiš i voziš
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Znaci opg nista ne gubi s tim? nema nikakvih ogranicenja kolko smije godisnje potrosit novca a da dobiju povrat pdva?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ma kakav povrat, ako opg posluje u plusu na kraju godine ce platit toliko manje pdv-a koliko ga je potrosio kupovinom quada. Nije problem njemu ni podic novac i tebi vratit ali toliko ce onda imati vise dobiti na koju ce opet platit porez.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Pri kupovini daj mu keša u vrijednosti cijene bez PDV-a, a on plati PDV i poslije ga prebije.
 

matrix005

Novi član
Tu od
1 Pro 2019
Poruka
18
Poštovanje,

Zanima me koje su po novom zakonu obveze OPG-a, znači kolika bi bila davanja mjesečna za zdravstveno i mirovinsko, ako bi jedna osoba bila samo zaposlena u OPG-u. Znači nositelj bi bio i jedini zaposleni i OPG nebi bio u sustavu PDV-a, a ekonomska vrijednost OPG-a neprelazi onih 3000 eur?

Hvala,

Lp
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se ne varam, sva davanja se uplaćuju prema rješenju porezne. Najbolje da ih nazoveš.
 

matrix005

Novi član
Tu od
1 Pro 2019
Poruka
18
Po onome što nalazim na internetu ako je ekonomska veličina gospodarstva ispod 3000 eura samo se plaća doprinos za mirovinsko nekih 300-injak kuna, a ako je ekonomska veličina gospodarstva preko 3000 eura onda se plaća na opg kao što je bilo i prije ako nisi u sustavu PDV-a nekih 600-injak kuna mirovinsko, zdravstveno, ozljede na radu...ako sam ja to dobro shvatio. Kod Opg-a možeš uz nositelja imati i zaposlene članove a u prvom slučaju kad imaš malo gospodarstvo po tim njihovim mjerilima nemožeš imati zaposlene članove na gospodarstvu...Jesam u pravu, zna li itko?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
72
Pozdrav, ne bi bilo loše da se otvori nova tema gdje bi se komentiralo o prijedlogu zakona o državnom poljoprivrednom zemljištu, naravno ako ima zainteresiranih?
 

ive437

Novi član
Tu od
26 Pro 2020
Poruka
7
Pozdrav,
unutar mojega sela mnoštvo je OPG-ova koji nemaju vlastitu proizvodnju nego preprodaju robu. Kako i na koji način se obratiti institucijama koji se bave za sprječavanje takvih OPG-ova?

Hvala Ivica
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
A zašto?
Pa ti ko proizvođač možeš biti jeftinij od njih.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Kolega ZJ, u deset riječi si opisao elementarno nepoznavanje situacije (kao i 99% ostalog stanovništva u RH).
Naime, novi mali OPG ne uspijeva na tržištu cijenom, nego kvalitetom i stalnim mušterijama. Proizvodnja malih se ne može uspoređivati s proizvodnjom velikih, i odgovorno tvrdim da je takva proizvodnja čak i skuplja od masovne.
Problem od @ive437 je problem svakog malog poštenog proizvođača.
Sve se odradi, pripremi za tržište i onda kvrc...nemaš kome prodat.
Osim prekupcu.
Zbog jednostavnog razloga, jer prekupci su od pamtivjeka na tržištu, lažu kupce da prodaju svoju robu i guše nekog tko više vremena posvećuje proizvodnji nego prodaji, da živi od svog rada.
Badave ti proizvodnja kad je ne možeš naplatiti.
Slučaj iz mog kraja, konkretno Karlovačka tržnica govori u prilog ovome što govorim.
To je postalo toliko uvriježeno da i oni koji bi mogli proizvesti nešto, rađe kupuju i preprodaju, jer su izbjegli tešku i zahtjevnu proizvodnju, a na kraju ostvaruju istu ili veću dobit.
Za primjer, sredina ljeta je, proizvodiš paradajz. Cijena u maloprodaji mu je 10 kuna, cijena u veleprodaji mu je 5 kuna.
Razumijete li taj odnos uloženog i dobivenog?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nije to nerazumijevanje nego realnost.
Znam o čemu govoriš, ali dok nemaš zaokružen krug prodaje nemreš u utakmicu s trgovcima. Nažalost.
Možeš prodavati onima koji (pre)prodaju ili zaorati.
Uostalom u čemu je razlika ak preprodaje OPG ili trgovački lanac?
Uostalom, mnogi su "mali" nerazumni s cijenama. Ako je u dućanu jaje po 99 lipa, ja ga budem platil na placu i kunu i pol, no dvije kune nedam.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pa da upravo je problem ono što je inicijalni post htjeo rjesti...kako prijaviti opg koji preprodaje i nemaju svoj proizvod i nije registriran za trgovinu i njih se riješiti kao konkurencije a ne da ti povlače cijenu prema dolje. odgovor na taj post je bio ne trebaš ih prijaviti nego prodaj jeftinije, što je moguće ali kako ostvariti dobit onda. Nikako.
Trgovina je jedno proizvodnja drugo. Najbolje u lancu prolaze oni koji su bliže kupcima a najgore oni koji su "na zemlji" tj daleko od kupca.
Zato vec neko vrijeme govorim da se ljudi moraju udruziti u udruge, lokalne na razini općine , grada, regije. Udruga zagovara svakog člana, i osigurava bolji plasman proizvoda a daje mogućnost nabavke potrebnih stvari članovima na veliko.

Znaci tek kad u tržišnom lancu bude više od 50% proizvođača i manje od 50% preprodavača možemo govoriti da je tržište vođeno proizvodnjom , ovako je vodeno špekulacijama i preprodajom.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Kako neko prodaje banane na OPG-u?
Vjerojatno ručno. ;)
Da li bi to smio raditi je druga priča, ako ne uzgaja iste kao svoj .

Sta vi mislite? Jel to ok il ne?

I zašto se odlučio prodavati banane , skladištiti ih i gdje mu je tu računica??? Koji kvalitetu on prodaje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
@Kupljenec , pa banane rastu u vrtu, iza kuće. Samo ih ne vidiš.

I zadruga je posrednik koji uzima postotak. Direktor iste se puno lakše dogovori s jednim otkupljivačem, nego sa sto proizvođača...
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
@Kupljenec , pa banane rastu u vrtu, iza kuće. Samo ih ne vidiš.

I zadruga je posrednik koji uzima postotak. Direktor iste se puno lakše dogovori s jednim otkupljivačem, nego sa sto proizvođača...
To misliš na zadrugu koja je centralizirana, može to biti udruga i svi članovi imaju pravo glasa ili izaberu upravni odbor. Ja uvijek mislim na udrugu proizvođača koju su sami osnovali uz pomoć pravne i administrativne osobe, a ne da odete u zadrugu s milijun članova sto je ustvari nas nacionalna razina tržišta u hr.
Rekoh lokalnu udrugu koju sami proizvođači koji proizvode određene proizvode pa i oni koji su si konkurencija ili nisu udu u udrugu, i više si nisu konkurencija jer imaju istu cijenu il približno istu cijenu radi razlika u kvaliteti.
Normalni ljudi sve mogu dogovoriti i naći se. u dogovoru , problem su pojedinci koji uvijek kure na jednu il drugu stranu, oni bipolarci kojima nista ne paše i frustrirani su samom pojavom ostalih il sto se nalaze u istoj razini s ostalima i nisu više od drugih.

Problem proizvođača je i u njihovom mentaliteta...sto je razumljivok
 
Na vrh