• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znam za primjer kad je zaposlena osoba imala prijavljen obrt kao paušalist. Iako su doprinosi za MIO i HZZO bili uredno plaćeni od strane poslodavca, ipak je trebal platiti i doprinose po osnovi obrta. Da stvar bude gora kod otvaranja obrta mu je rečeno da bu trebal platiti samo paušalni iznos poreza, a kasnije su došli računi za doprinose.

OPG je jako sličan obrtu, ali ako ti tvrdiš da ne treba, vjerojatno si provjerila.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Znam za primjer kad je zaposlena osoba imala prijavljen obrt kao paušalist. Iako su doprinosi za MIO i HZZO bili uredno plaćeni od strane poslodavca, ipak je trebal platiti i doprinose po osnovi obrta. Da stvar bude gora kod otvaranja obrta mu je rečeno da bu trebal platiti samo paušalni iznos poreza, a kasnije su došli računi za doprinose.

OPG je jako sličan obrtu, ali ako ti tvrdiš da ne treba, vjerojatno si provjerila.
Je papirologija za obrt i OPG je ista, ali ovdje se radi o osobi koja je zaposlena na nepuno radno vrijeme, nije bitno dal kod obrtnika ili pravne osobe i s te osnove plaća doprinose. Ako otvara OPG koji nije u sustavu poreza (već navedeni promet do 80.5oo kn godišnje), ne plaća doprinose. Ako OPG uvede u porezni sustav, plaća dopinose po poreznoj prijavi.

Obrt i OPG nije isto.
U pravu si nije isto, ali ako uđeš u sistem poreza na dohodak, postaje isto što se tiče papira. Vode se potpuno iste evidencije i dokumentacija kao za obrt. Osnovica za plaćanje doprinosa je čini mi se manja kod OPG-a nego kod obrta.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znači, caka je u tome da kod obrta ne možeš izbječi porez, a samim time i doprinose, dok kod OPG-a nema poreza do limita. Dakle, ako si porezni obveznik, onda si i obvezan plaćati doprinose. To je moj zaključak temeljen na pisanju kolegice adan.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ako si zaposlen ,ne plačaš doprinose,sad ne znam zbog 50%,upitati na poreznoj,ne kod knjigovođa jer svatko tumači po svome.Ako radiš i imaš Opg,malo nepažnje i več si u registru poreznog obaveznika,jer ti se bude zbrajao sav prihod,znači plača i dohodak od Opg-a,i več si iznad 80500 kuna.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
Imam OPG i plaću veću od 80500kn godišnje (bruto).
Do sad me nije nitko nikaj pital. Mogu li očekivati kakve probleme?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne. Nije jasno što je kolega @ sanjin htio reć.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Niti meni jer ako sam već oporezovan za plaću koju imam,zašto bi sad za 10ak tisuća više od OPG-a morao još dodatno plaćati za sve to...da li ima kakva informacija o tome,između ostalog kada sam zvao poreznu,¸rekao im svoj oib i pitao za ulazak u porezni sustav,rekla je da sam još "premali" i da se ne brinem do 80500kn,ili barem do blizine te cifre jer onda me stave kao pod nadzor ukoliko pređem cifru da me "ubace" u porezni sustav kao OPG-ovca...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Imam OPG i plaću veću od 80500kn godišnje (bruto).
Do sad me nije nitko nikaj pital. Mogu li očekivati kakve probleme?
Možeš bilo kod mene dosta slučajeva .
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ne radi se o plačanju doprinosa več porez na dohodak,dobit,niti neznam više kako se to zove,svaki put drugačiju obnjašnjavaju,ovisno na koga naletiš.Ovako,imao sam pravo na 2600 eura povrata poreza iz Njemačke,zbog Opg-a nemam nikakva prava plus da državi Hrvatskoj moram platiti 4000 kuna poreza zbog prihoda iz Opg-a,jer su izrađunali da je mjesečno dovoljno 5000 kuna ostalo je dobit,bio sam 6 mjeseca u RPO-u.Imao sam godišnji prihod,promet u OPG-u od 72000 kuna.Uspio sam polovicu staviti u trošak a na drugu polovicu plačam 4000 poreza na dobit jer su moja primanja u Njemačkoj stavili,pribrojili u ono od 5000 kuna jer je Europa sva "kompjuterski povezana) samo kad mi nešto trebamo onda veza ne radi.Sad postavljam pitanje jer ni meni nije jasno- kako se prikazuje,dokazuje,da vam promet OPG-a nije bio veći od 80500 kuna ako ne moraš imati ni knjigovođu niti si dužan izdavati račune(kad nisi RPO ili u sustavu PDV-a)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Oni moraju dokazat da ti je bio veći promet a ti vodiš evidencije koje trebaš za prodaju. Inače moraš vodit knjigu primitaka i izdataka... Ne znam kako ćeš na malo prodat robe od doma za 80 500kn, ako možeš svaka čast. Ako ideš na plac moraš imat duženja robe, knjige primitaka... opet ako ideš na prodaju na veliko imaš otkupni blok.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
Zato svakom ukućanu jedan OPG i moš delat do kolko oš...:(giggle):
Mislim da je vrijeme da nas porezna reforma dotakne, valjda nismo ni mi mali seljaki isključeni iz toga...
Lijepo nek ovi iz porezne odustanu od nas i svima dobro...i tak nikom ne mogu dokazat za kolko je prodal ove godine, a kak bi i dokazali, kad ja ni sam ne znam...
...a kaj se tiče evidencije, mislim da sam napisal već to više puta, tko će ti dokazat da danas nisi prvi put na placu...:p: (malo karikiram, ali dalo bi se uglaviti u ovaj mjesec, ili tromjesečje, ili pol godine...najdalje godinu)
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Dečki, ne se ljutiti. Zakon je takav kakav je i na snazi je. Ponavljam opet, i tvrdim nešto u što sam sigurna. OPG nije porezni obveznik do 80.500 kn prometa godišnje. Prodaje isključivo svoje proizvode na kućnom pragu, tržnici, veletržnici, trgovinama, restoranima...
Za prodane proizvode na malo tj. fizičkim osobama treba voditi evidenciju prodaje na propisanim obrascima (ne postoji način da bilo tko utvrdi kako to nije točno). Za prodaju pravnim osobama ili obrtima treba otkupni blok koji po Zakonu daje kupac jer je njemu u interesu da si na osnovu otkupnog bloka knjiži ulaz robe i trošak. Tu već postoji mogućnost kontrole tipa čorave kokoši i zrna, ali postoji. Ako primjerice inspekcija dođe do kupca vaše robe i metodom slučajnog odabira pikne u vaš otkupni blok, ima pravo provjeriti u vašoj evidenciji. No da se vratimo na temu, dok god ne prikažete 80.500 kn prometa samo od OPG-a niste porezni obveznici. Zaposleni ne plaćaju doprinose, a oni koji nisu zaposleni i imaju OPG više se ne smatraju nezaposlenima, pa moraju plaćati doprinose za mirovinsko, zdravstveno i zapošljavanje, cca 600 kn mjesečno. Plaća zaposlenog OPG-ovca nema nikakav utjecaj na ulazak u porezni sustav, isključivo prihod od OPG-a je bitan.
E kad uđeš u porezni sustav, onda se na poreznoj prijavi mora navesti dohodak od OPG-a, dohodak od nesamostalnog rada i svi drugi oporezivi primici (autorski honorari, ugovor o djelu, dohodak od kapitala....). Mirno spavajte i pazite da vam prikazani prihod ni bude veći od navedenog limita. Darijus, negdje u Zakonu stoji da nije moguće imati dva ili više OPG-a na istoj adresi. Papir svašta trpi. Mjerodavni nisu mogli nego otvoriti drugi OPG na istoj adresi jer ne postoji način da dokažu da su otac i sin na istoj adresi isto kućanstvo budući da definicija zajedničkog kućanstva glasi približno ovako: zajedničko kućanstvo su osobe koje zajedno privređuju i troše i žive na istoj adresi. Vjerojatno žena i muž ne mogu imati svatko svoj OPG, ali zato svako punoljetno dijete može, a može i baba ili punica. E jesmo majstori za traženje rupica u Zakonu. No šalu na stranu, prisiljeni smo na to da bi preživjeli od svog rada. Vjerujem da bi svi mi kmetovi bili daleko zadovoljniji kad bi mogli raditi po Zakonu koji bi nam svima bio jasan.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Imam OPG i plaću veću od 80500kn godišnje (bruto).
Do sad me nije nitko nikaj pital. Mogu li očekivati kakve probleme?

Da,ali tek od početka iduće godine ti se uvodi tzv. sintetički porez,gdje će ti se ta dva prihoda zbrajati...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Nisam još pogledala prijedlog nove porezne reforme, ali po sadašnjem Zakonu OPG van poreznog sustava nije oporeziv, a Zakoni se ne mogu donositi retroaktivno, odnosno kad se donesu (bilo je slučajeva) ruše ih na višem sudu. Baš me zanima kaj se krije pod "sintetičkim" porezom, idem zirnuti.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Znači da imaš OPG koji nije u poreznom sistemu, nisi se prijavio u registar poreznih obveznika kod PU što nisi ni obavezan ako imaš OPG koji ne radi promet veći od 80.500 kn godišnje. Sve je legalno i po Zakonu. Jedino moraš voditi obrazac evidencije prodaje koji nitko živ ne može kontrolirati. Obrazac je u slobodnim listovima i viđala sam ga kod OPG-ovaca na štandovima. Uredno upisuju prodanu robu tog dana, ali isto tako mogu kad dođu doma taj obrazac baciti ili upisati da su utržili jednu kunu. Mislim da oni koji prodaju na placu na malo znaju puno više o tome, pa ako nisam u pravu nek me isprave da ne živim u krivom uvjerenju ili još gore da ne širim krive informacije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
OK. Ionak nemam prihoda od toga svega, već samo rashode. Hvala :)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ići će se sa smanjenjem stope PDV-a na repromaterijal u poljoprivredi,dakle samo oni koji će tu robu plaćati preko žiro računa ili kupovati na R1 račun,svi ostali bezimeni će i dalje plaćati 25% PDV na repromaterijal...naravno da se računa sa tim da će se masa ljudi upecati na tih 12% i kasnije masno platiti taj "popust" kroz porez na dohodak...
 
Na vrh