• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Marin4712

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
56
Pozdrav zanima me šta ja dobivam ako se učlanim u OPG. Jel se isplati otvarati OPG ako mislim sijati 20 rali kukuruze. Šta mi sve treba za otvaranje OPG-A?
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Imas temu registracija opg-a,uclanit se nemozes,jer To Nije Udruga Ni klub,to Je Slicno Obrtu.
Za Ostvarivanje Poticaja Mislim Da Trebas Imati Opg,ako Netrebas Piticaj Netreba Ti ni Opg.
 
L

Lokas

Guest
Pozdrav svima.
Ovako imam OPG i zanimaju me neke sitnice. Dakle nalazim se u PDVu.
Ukoliko od nekog tko nije u PDVu hoću kupiti tele, koja je procedura? kako napisati račun? Da li za to tele kasnije mogu tražiti povrat PDVa?
Da li je uopće moguće kupiti tele od nekog OPGa koje nije u sustavu pdv-a ili od nekog tko nema OPG uopće?

Samo legalne stvari molim :p ne namjeravame neka muljanja isprobavati.

Hvala unaprijed :)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
pa knjigovodja ti zna,,,,naravno da mozes,,kupis otkupni blok u knjizari i pises sve u otkupni blok,ime, prezime,oib,kilazu,,cijenu,itd,,u 3 primjerka,orginal prodavacu,jedan knjigovodji,,jedan,ostaje tebi,,nema povrata pdv-a,,,od toga,,jel nije u sustavu,,prizna ti se samo,kao trosak,,,,
 
L

Lokas

Guest
Thnx na odgovoru....
Ma sami doma radimo knjigovodstvo, nije baš komplicirano, al eto u tih 4 - 5 god nismo se srels s tim da bi od nekog tko nije u PDVu kupovali nešta, pa eto da znamo kako :)

thnx
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
evo ja imam jedno pitanje.. pisao sam upit u ministarstvo prije nekoliko dana, ali hvala bogu jos uvijek nisam dobio odgovor, znaima me dopunska djelatnost,
tocnije, uzgajam lavandu i prodajem suhi cvijet i pakiram vrecice, ali neradim ulje, sapune i tako slicne preradzevine...

sad trenutno pregovaram s dvije autopraone o prodaji vrecica s lavandom, tocnije, stavio bih jednu policu u praonu gdje bi bile zapakirane vrecice s raznim logotipovima automobila, pa me zanima moram li ja te vrecice prijaviti kao dopunsku djelatnost ili ih mogu prodavati kao vlastiti proizvod odnosno kao osnovnu djelatnost?

a kao drugo, moram li pisati otkupne blokove za svaku vrecicu, odnosno ispotpisivati otkupni blok, a recimo baja koji radi u praoni ispise kolicine u blok i ime kupca umjesto mene i to je to?

citao sam svasta nesta o tim dopunskim djelatnostima, ali sve mi je to nekako boze sacuvaj, a pricao sam s nekoliko ljudi i svatko to drukcije tumaci, tako da vise nisam pametan sta i kako, a samo bi volio raditi legalno da me nebi danas sutra neki inspektor potapso po ramenu...

hvala
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Danas u saboru rasprava oko OPG - ova. gdje smiju vršiti prodaju i koji
su uvjeti prodaje.:icon_pidu:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo ako nije dobra tema,neka netko preseli,uglavnom danas bila veterinarska kontrola dvorišta,više manje zlatna sredina ali i hrpa novina,uz sve standardno,treba voditi 1. evidenciju za za kontrolu štetočina,2. evidencija o pojavi štetnika ili bolesti na biljnim proizvodima,3. evidencija o uporabi zaštitnih sredstava,4. evidencija o vrsti i podrijetlu hrane za životinje,5. evidencija o rezultatima svih analiza koje su rađene na uzorcima uzetim od životinja,6. evidencija o pojedinačnom porijeklu žitarice i izlasku hrane i ulasku u objekte,i šečer na kraju,ako imam dva gicka za klanje koje sam kupio od susjeda N.N,i za njih moram voditi registar svinja ,nema veze što oni budu za Božić završili tamo gdje završe,:(devil)::(devil)::(devil)::icon_axe::icon_axe:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
e ajkula, a kad ćeš to sve izvagat i popratit...da ne kažem popisat?:icon_wink:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa onako kako se trži u nas OD OKA,hebem ih blentave tko to smislio
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
a ne ne, kolega, Vi morate imati vagu, i to ne bilo kakvu vagu, već baždarenu i sve lijepo kičmatransom prevagati i tako upisivati, a ne ovako ofrlje...jooooj...kak će ova država naprijed uz takve neodgovorne pojedince...:icon_e_surprised:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
za ove što budu tražili baždarenu vagu,ima protu uteg ,samo koji kalibar prije dođe pod ruku,9 ili 7,62 x 39:icon_axe::icon_axe:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Kako ide to sad sa ovim poticajima za mlade poljoprivrednike do 10 ha zemlje?
Jel se u to racuna i stoka ili?
Znaci baka mi je trenutno nositelj opg-a, a clanova nema..
Jel da ja sad na sebe prepisem u cjelosti opg i jel velika to procedura, znaci mjenjanje nositelja opg-a?
I da, opg nije u pdv-u, neznam jel to ima ikakve veze s ovim za te poticaje..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
evo ja imam jedno pitanje.. pisao sam upit u ministarstvo prije nekoliko dana, ali hvala bogu jos uvijek nisam dobio odgovor, znaima me dopunska djelatnost,
tocnije, uzgajam lavandu i prodajem suhi cvijet i pakiram vrecice, ali neradim ulje, sapune i tako slicne preradzevine...

sad trenutno pregovaram s dvije autopraone o prodaji vrecica s lavandom, tocnije, stavio bih jednu policu u praonu gdje bi bile zapakirane vrecice s raznim logotipovima automobila, pa me zanima moram li ja te vrecice prijaviti kao dopunsku djelatnost ili ih mogu prodavati kao vlastiti proizvod odnosno kao osnovnu djelatnost?

a kao drugo, moram li pisati otkupne blokove za svaku vrecicu, odnosno ispotpisivati otkupni blok, a recimo baja koji radi u praoni ispise kolicine u blok i ime kupca umjesto mene i to je to?

citao sam svasta nesta o tim dopunskim djelatnostima, ali sve mi je to nekako boze sacuvaj, a pricao sam s nekoliko ljudi i svatko to drukcije tumaci, tako da vise nisam pametan sta i kako, a samo bi volio raditi legalno da me nebi danas sutra neki inspektor potapso po ramenu...

hvala
Otkupni blok ne zamjenjuje račun za kupljenu robu,već služi kao dokument za daljnje knjiženje i prodaju robe...
Mogao bi to prodavati ako instaliraš automate za prodaju,u svaku praonicu po jedan...
 

Oblica

Novi član
Tu od
4 Ožu 2014
Poruka
3
Re: Otkup mlijeka

Imam pitanje pa ako netko zna ili zna koga pitati.
OPG registriran za uzgoj ovaca i koza kao i proizvodnju sira (mala sirana). Dali može otkupljivati mlijeko i od drugih OPG -ova i praviti sir ili mora biti registriran za trgovinu?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Može otkupljivati, ali treba se raspitati koja je procedura, u susjednom selu jedan čovjek otkupljivao i pravio sir sve dok ga netko nije prijavio.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Naj bolje ti je nazvati Upravu za veterinarstvo i sigurnost hrane, gospođu Snježanu Lugarić i nju pitati jer je ona voditeljica odjela sigurnosti hrane i naj bolje zna procedure. Tel. 01 6443 860
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Otkup mlijeka

Imam pitanje pa ako netko zna ili zna koga pitati.
OPG registriran za uzgoj ovaca i koza kao i proizvodnju sira (mala sirana). Dali može otkupljivati mlijeko i od drugih OPG -ova i praviti sir ili mora biti registriran za trgovinu?

Po meni bi to bila dopunska djelatnost, bitno je da ti prihod od toga ne prelazi 30% ukupnih prihoda.
P.s. nisam siguran za postotak
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Zanima me, kako da slovencu objasnim, kakav racun da mi izda, racun u kojemu nije obracunat pdv na robu koju prodaje, da automatski dobijem racun bez pdv-a jer kupujem iz zemlje clanice eu. U poreznoj mi je dodjeljen i odobren eori broj.
Roba su cilindri hidr. A stize postom
 

Najnoviji postovi

Na vrh