• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
OK, a kako onda obrazloziti da se pojedinci u mom kraju isticu kao ekoloski OPG, pecati im imaju isti takav naziv i svugdje se reklamiraju kao ekoOPG?
(Nisam ih pitao niti ih nemam namjeru pitati, nego mi je to upalo u oko nedavno, pa mi nije jasno zasto se samo oni tako reklamiraju, a ima i brdo drugih istih koji se uopce ne isticu da su ekoOPG).
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pečat košta 50kn i papir svašta trpi. Oni se mogu reklamirat kako žele, ali papir od apprrr i mps mogu dobit samo na naziv OPG xy.
Ima kod nas u KA mesnica EKO MES, nema veze sa eko mesom, jednog dana kada budem loše volje ću ga prijavit pa će hebat ježa.
Također ljudima ne možeš objasnit da dok su u prijelaznom razdoblju ne mogu prodavat i reklamirat svoj proizvod kao eko proizvod. Inspekcije ne rade svoj posao.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Znaci oni ekoloski opg kao takav nemogu reklamirat po vazecim zakonima, osim ekoloske proizvode u svojoj ponudi?

Za inspekcije se apsolutno slazem... nazalost uvijek je*u oko neke sitnice i to sitnog, dok krupnije ribe nitko ni da takne a prekrsaja koliko oces (pocevsi od eko uzgoja pa do plasmana...)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li ga smiju reklamirat kao takvog ne znam, vjerojatno ne bi smjeli, znam da OPG kao takav ne postoji. Ja imam OPG Ćuk Hrvoje, ako bude sve u redu, ove godine ću dobit eko certifikat za jednu kulturu (imam još jednu kulturu u prijelaznom razdoblju ali kada i za nju dobijem eko certifikat stvar bude ista), OPG će se i dalje zvat OPG Ćuk Hrvoje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ovako,zanima me,imam opg od 7. mjeseca 2010 god,zaposlen sam u firmi,sad me zanima,koliko maximalno mogu imati dohotka da nemoram u sustav poreza na dohodak,80500kn ili 85000kn?
Max iznos izravnih plaćanja 48000kn da nemoram u pdv?
Hvala
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Ovako,zanima me,imam opg od 7. mjeseca 2010 god,zaposlen sam u firmi,sad me zanima,koliko maximalno mogu imati dohotka da nemoram u sustav poreza na dohodak,80500kn ili 85000kn?
Max iznos izravnih plaćanja 48000kn da nemoram u pdv?
Hvala

Za poljoprivrednike 80.500 primitaka - porez na dohodak. Za Pdv 230.000.
Izravna plaćanja nemaju direktne veze sa pdv-om.

Imaš ovdje zgodnu brošuru sa uputama, neke su cifre izmijenjene (osobni odbitak npr.), ali je to uglavnom to što bi te moglo zanimati.

http://www.savjetodavna.hr/adminmax/savjeti/letak_vodic_porez_OPG_10_6_2013.pdf
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Hvala na odgovoru,zvao sam danas poreznu,nakon 5 brojeva koje sam nazvao pa mi kažu ajde nazovi onaj drugi broj,žena iz porezne lijepo objasnila,odmah me i provjerila u sustavu i kaže pa nemorate se vi bojati poreza,još ste mali :D

ali eto,80500kn mi je rekla da ne pređem i da nemam problema!
a isto tako mi je rekla da ako želim primati više od 48 tisuća kuna poticaja da APPRR traži da sam u porezu na dohodak..to mi je prvi glas..
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Kome da se obratim u vezi pitanja za opg. Htio bih registrirati opg. Pa imam nekih pitanja. Nebi ulazio u sustav pdv-a, jer trenutno nebi imao promet veci od nekih 80'000 kn.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Prvo treba razlikovati sistem poreza na dohodak i sistem poreza na dodanu vrijednost (pdv).
1. OPG do 80.500,00 kn prometa nemora voditi knjige, ne plaća porez, ne izdaje račune, vodi samo evidenciju o prodanim proizvodima i to mu služi kao dokaz da nije prešao prag od 80.500 kn godišnje

2. OPG u sistemu poreza na dohodak, ali ne i u sistemu PDV-a može imati promet do 230.000,00 kn - broje se samo izdani računi, mora voditi knjige kao obrt ili paušalac ako je promet do 149.000 tisuća (tu nisam sigurna u cifru prometa ali je blizu), predaje poreznu prijavu i plaća porez na dohodak

3. OPG u sistemu poreza na dohodak kad pređe promet od 230.000,00 kn, slijedeće godine postaje i obveznik pdv-a. Dakle on i dalje ostaje ostaje obveznik poreza na dohodak, ali je istovremeno i obveznik pdv-a.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
2. OPG u sistemu poreza na dohodak, ali ne i u sistemu PDV-a može imati promet do 230.000,00 kn - broje se samo izdani računi, mora voditi knjige kao obrt ili paušalac ako je promet do 149.000 tisuća (tu nisam sigurna u cifru prometa ali je blizu), predaje poreznu prijavu i plaća porez na dohodak
.
Da se samo nadovežem...ako OPG ima promet od 80.500 do 149.500 kuna, spada u paušalne obveznike poreza na dohodak, vodi se samo knjiga prometa, na kraju godine predaje se izvješće poreznoj o ukupnim prihodima u poslovnoj godini, tokom cijele godine plaća se predujam poreza na dohodak.
OPG koji ostvari primitke iznad 149.500 kuna, obveznik je voditi poslovne knjige na temelju kojih predaje poreznu prijavu i na temelju koje se određuje iznos poreza na dohodak, odnosno razlika u odnosu na uplaćene predujmove.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Kome da se obratim u vezi pitanja za opg. Htio bih registrirati opg. Pa imam nekih pitanja. Nebi ulazio u sustav pdv-a, jer trenutno nebi imao promet veci od nekih 80'000 kn.

Ne moraš ulaziti u porezni sustav, ali imaj na umu da si kao nositelj, kao i ostali članovi OPG-a, obveznik doprinosa za mirovinsko, zdravstveno, ozljede na radu, zapošljavanje...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ima jedna dobra stvar u tome - vezano za doprinose, zaposlene osobe bar za sad ne moraju plaćati doprinose kao OPG-ovci, naravno ako nisu u poreznom sistemu. Ako uđu u porezni sistem plaćaju doprinose po poreznoj prijavi - osnovica je ostvareni dohodak. Sad ću bit malo bezobrazna, jasno mi je da se plaća mirovinsko - kao povećava osnovicu za mirovinu, ali ima li onaj tko plaća zdravstveno sa obje osnove veća prava. Ima šišku. No tako je kako je, više rada - više davanja državi, manje ili nimalo rada - daje država tebi ili ako si u poziciji uzmeš si sam.
 

matemiso

Novi član
Tu od
1 Srp 2016
Poruka
1
Pozz
Pitao bih vas da li je moguca legalna maloprodaja OPG proizvoda u inozemstvu i kako to postici.Vidio sam vise puta ljude iz Hrvatske da prodaju sve proizvode po Sloveniji i Austriji iz kamiona ili kombija,al neznam jel to na crnjaka il legalno
Jeli netko upoznat vise sa temom.
LP
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nemam OPG, ali imam ID karticu gospodarstva. Mogu li na osnovu nje dobiti dozvolu za Plavi diesel ??
 

SINN

Novi član
Tu od
23 Kol 2016
Poruka
1
Dopunska djelatnost može biti 50% ukupne, što ako se prekorači?

Uzgajaš masline koje nisu urodile, a prihod od turizma kao dopunske djelatnosti je konstantan?
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Jel ima ko na forumu sa slicnim iskustvom ili da radi u administraciji pa da pozna propise...?
Prijatelj ima opg cca 6-7 godina, zaposlen je u rh...zena mu je nezaposlena i samo je on clan opg-a.
Ako bi dosao radit samnom (za Norvezne)...zena mu ostaje kuci...
Sta on moze ili treba ucinit sa tim opg-om?
Trenutno ne proizvodi puno, uglavnom za sebe.
U sustavu je nekih malih potpora..2-3ha zitarica
Fala
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
Pozdrav,prijavljen sam na pola radnog vremena kod svog poslodavca.Ako bi otvorio OPG na sebe dali sam dužan plaćati drugu polovicu mirovinskog i zdravstvenog ili mi ova prijava na pola pokriva sva davanja za mirovinsko i zdravstveno.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Imaš status zaposlene osobe i ne plaćaš ništa dodatno dok god je OPG van poreznog sistema - do 80.500,00 kn godišnjeg prihoda. Jedina evidencija koju moraš voditi je obrazac prodaje ili ako prodaješ na veliko otkupni blok.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sigurno nije porezni obveznik (do određenog prihoda), ali za obvezu plaćanja mirovinskog i zdravstvenog nisam baš siguran. Bolje je to provjeriti.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Sigurno nije porezni obveznik (do određenog prihoda), ali za obvezu plaćanja mirovinskog i zdravstvenog nisam baš siguran. Bolje je to provjeriti.
Ima status zaposlene osobe bez obzira na puno ili nepuno radno vrijeme. Zaposlene osobe ne plaćaju doprinose ako otvore OPG.
Što se tiče poreznih obveznika (OPG u statusu poreza na dohodak) i vode knjige (za paušaliste neznam), oni predaju poreznu prijavu i unose dohodak od nesamostalnog rada i dohodak od OPG-a. U tom slučaju plaćaju doprinose na dohodak ostvaren u OPG-u. Ako OPG nije porezni obveznik, ne izdaje račune, sam uspije prodati svoje proizvode na kućnom pragu ili tržnici na malo, na veletržnici bi trebao prodavati na otkupni blok, i taj prihod ne prelazi 80.500 kn godišnje, nije obveznik plaćanja doprinosa jer je zaposlen nebitno na koje radno vrijeme. Što se tiče ulaska u porezni sistem, znam puno ljudi koji okreću novce da boli glava, a nisu porezni obveznici. Na obrazac prodaje upišu išta ili ništa, na zelenoj u Zagrebu je otkupni blok ili račun nešto što se vadi iz paučine kad stigne dojava da je krenula inspekcija. "Sposobni" su po našem mentalitetu. Mi u poreznom sistemu smo bedaki. (Ima ona junačka- Zagorci jeste vi bedaki? Take jeeee!!!!!) Bez uvrede, ja sam Zagorka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh