• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Sta je to usklađivanje,sto se sad trazi.Nisam jos isao nikud ,tek sam cuo za to,ali ne i sta se to radi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Budem navečer postavil papire koje treba popuniti.
 

matrix005

Novi član
Tu od
1 Pro 2019
Poruka
18
Ima li kakvih novosti za otvaranje OPG-a u ovoj godini? Znači zanima me koliki je sad prag za ulazak u PDV i vođenje knjigovodstva te sve drugo što ide uz to? Dal je to još do onog iznosa od 80 500 kn prihoda godišnjih ili se sad to gleda po ekonomskoj veličini OPG-a?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Pdv je 300 tisuća.
A 80500 je RPO i to su različite stvari...
Jer ulaskom u RPO postaješ obveznik plaćanja zdravstvenog i mirovinskog...
Ako si u RPO knjigovođa ti netreba jer vodiš samo evidenciju prodanih proizvoda i godišnje podnosiš PO-SD obrazac u kojem upisuješ koliko si imao prihoda tromjesečno...
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,648
Budem navečer postavil papire koje treba popuniti.
Nema još papira...Opiši malo način kak to ide. treba čekat njihov poziv iz agencije.ili možeš sam otići i to uraditi. Znam da je bitna EVG, do 3000 eura,netreba nikaj..A na stranici agencije ima za svakog tabela EVG.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,648
Pdv je 300 tisuća.
A 80500 je RPO i to su različite stvari...
Jer ulaskom u RPO postaješ obveznik plaćanja zdravstvenog i mirovinskog...
Ako si u RPO knjigovođa ti netreba jer vodiš samo evidenciju prodanih proizvoda i godišnje podnosiš PO-SD obrazac u kojem upisuješ koliko si imao prihoda tromjesečno...
Ispravak..ulaskom u RPO, ako si osiguran po drugoj osnovi nisi obveznik plačanja mirovinskog i zdratsvenog..npr. penzioner.
 

matrix005

Novi član
Tu od
1 Pro 2019
Poruka
18
Ispravak..ulaskom u RPO, ako si osiguran po drugoj osnovi nisi obveznik plačanja mirovinskog i zdratsvenog..npr. penzioner.
Ako si u RPO znači da porez plačaš paušalno odnosno tromjesečno? Ako imaš prihode do 80 500 godišnje onda nema plačanja poreza nikakvog, samo mirovinsko i zdravstveno? Al mene zanima ako tek otvaram OPG kako ću ja znati uopće koliki će mi biti prihodi u prvoj godini ili to na kraju godine tek po prihodima određuju u kojem sam poreznom razredu?
I još jedno pitanje ako mi je to jedino zanimanje koje točno doprinose plačam po važećem zakonu? Mirovinsko (1. i 2. stup), zdravstveno, ozljede na radu ili? Evidenciju prodanih proizvoda moram voditi ako sam i u RPO i ako sam s prihodima do 80 500 kn godišnje jel tako? I u nijednom obliku nije potreban knjigovođa, samo ako je poljoprivrednik u sustavu PDV-a?

Ps. A jel stupio onaj zakon na snagu po kojem ekonomska veličina OPG-a određuje jeste u sustavu RPO ili PDV-a znači nevezano za prihode?

Izvinite na pitanjima al ima stvari koje su mi još malo nejasne u svemu ovome.

Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
@bhorv, nemrem ih postaviti ovdje jer su preveliki.
Pošalji e-adresu u PP pa ti pošaljem e-poštom.
Možda preko Jumbo maila?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Nisam siguran da li ako si zaposlen u svom OPGu,možeš biti paušalac,jer moraš si plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno..600 tinjak kn mjesečno.
Pri prijavi upisuješ očekivani prihod u tekućoj godini,ako napišeš manje a uprihodiš više,platit ćeš tu razliku nakon što podneseš godišnju prijavu,a ako uprihodiš manje nego si napisao onda će ti smanjiti taj iznos sljedeće godine...
Ti možeš angažirati knjigovođu da ti vodi papire,ali 2 papira si možeš i sam voditi i knjigovođa će te bar 200-300kn mjesečno tražiti za to..
Možeš ti biti i u PDVu i sam si voditi knjige,ako naravno znaš što trebaš.
Ovaj zakon koliko znam nije donesen da ekonomska veličina određuje porezni sustav..
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Pdv je 300 tisuća.
A 80500 je RPO i to su različite stvari...
Jer ulaskom u RPO postaješ obveznik plaćanja zdravstvenog i mirovinskog...
Ako si u RPO knjigovođa ti netreba jer vodiš samo evidenciju prodanih proizvoda i godišnje podnosiš PO-SD obrazac u kojem upisuješ koliko si imao prihoda tromjesečno...

Ne znam što reći na ovo. Brat mi ima OPG po starim uvjetima, cca 120k kn stavi godišnje na svoj žiro i još 80k na majčin koja je član njegovog OPG-a. Niti plaća doprinose niti je ikada ikakav paušalni porez platio. Prije pola godine mu je bila inspektorica (fanatik u svom poslu) dva dana su skupa sve živo češljali i sve ok.
Baš teško da se mogu točni odgovori izvući na ta pitanja, koga god da se pitalo, poreznu, savjetodavnu, kolege...
Zbog svega toga ja cirkus izvodim sa računima, sve da ne pređem 80k na svom. Umoran sam od toga iskreno.

Pitao sam poznanicu u poreznoj koliko bi trebao platiti poreza ako bi imao do 300k kn na svom računu, bi li mi se povećavali doprinosi, smanjio dječji... nula bodova, sve nejasno. Ono što vrijedi za jednoga izgleda da ne vrijedi za drugoga...
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Ne znam što reći na ovo. Brat mi ima OPG po starim uvjetima, cca 120k kn stavi godišnje na svoj žiro i još 80k na majčin koja je član njegovog OPG-a. Niti plaća doprinose niti je ikada ikakav paušalni porez platio. Prije pola godine mu je bila inspektorica (fanatik u svom poslu) dva dana su skupa sve živo češljali i sve ok.
Baš teško da se mogu točni odgovori izvući na ta pitanja, koga god da se pitalo, poreznu, savjetodavnu, kolege...
Zbog svega toga ja cirkus izvodim sa računima, sve da ne pređem 80k na svom. Umoran sam od toga iskreno.

Pitao sam poznanicu u poreznoj koliko bi trebao platiti poreza ako bi imao do 300k kn na svom računu, bi li mi se povećavali doprinosi, smanjio dječji... nula bodova, sve nejasno. Ono što vrijedi za jednoga izgleda da ne vrijedi za drugoga...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Evo dokumentacije koju je potrebno popuniti.
 

Prilozi

  • Dokumentacija za upis OPG ili UP.pdf
    554 KB · Pregleda: 35
  • Izjava o gosp. objektima.pdf
    575.8 KB · Pregleda: 25
  • Izjava o mehanizaciji_1.pdf
    360.2 KB · Pregleda: 26
  • Izjava o mehanizaciji_2.pdf
    554.5 KB · Pregleda: 24
  • Izjava o mehanizaciji_3.pdf
    467.2 KB · Pregleda: 22
  • Izjava o mehanizaciji_4.pdf
    477.9 KB · Pregleda: 17
  • Izjava o mehanizaciji_5.pdf
    496.6 KB · Pregleda: 17

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Upisnik, koji bi trebali popuniti u APPRRR-u.
Kak su sitna slova, bilo bi dobro ispisati na A3 formatu.
 

Prilozi

  • Zahtjev za upis OPG List 1.pdf
    116.7 KB · Pregleda: 25
  • Zahtjev za upis OPG List 2.pdf
    94.6 KB · Pregleda: 13
  • Zahtjev za upis OPG List 3.pdf
    380.9 KB · Pregleda: 8
  • Zahtjev za upis OPG List 4.pdf
    88.4 KB · Pregleda: 9
  • Zahtjev za upis OPG List 5.pdf
    166.7 KB · Pregleda: 8
  • Zahtjev za upis OPG List 6.pdf
    65.2 KB · Pregleda: 7
  • Zahtjev za upis OPG List 7.pdf
    109.4 KB · Pregleda: 7
  • Zahtjev za upis OPG Dodatak 1.pdf
    101.5 KB · Pregleda: 10

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,648
@bhorv, nemrem ih postaviti ovdje jer su preveliki.
Pošalji e-adresu u PP pa ti pošaljem e-poštom.
Možda preko Jumbo maila?
Danas sam dobio odgovor od Agencije,te su mi poslali i sve dokumente koje treba popuniti..s napomenom..za zemljište ako nemaš promjena, netreba upisivati, kulture i čestice..samo upisati "nema promjena"
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Prijatelj ima OPG 2-3 godone. Radi u firmi. Do sada nije u RPO. 2019 je nešto naplatio poljo proizvoda i dobio poticaja nešto i mjeru 6.3.1 cca 50000kn. U zbroju je to više od 80.500 kn.Jel mu se to sve zbraja i morali se sam prijaviti u RPO?
 

Najnoviji postovi

Na vrh