• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

pinkis

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
15
Hvala!
A pošto sam u ekološkoj (peta godina), a normalno sam u prijavi poticaja tražio i taj dio, a ove godina još nije vršena eko kontrola, ako opg zatvorim, šta će biti s tim? Mora li se svakako kontrola izvršiti bez obzira na zatvaranje? Ili ne, pa onda samo ne dobijem taj dio poticaja?
 
Posljednje uređivanje:

marko2432

Novi član
Tu od
17 Ruj 2020
Poruka
7
Pozdrav svima,
Interesira me da li netko zna u slučaju kada vam roditelj želi prebaciti OPG na vas da li ta promjena nositelja utječe na starost OPG-a? Vidim da u natječajima za poticaje se boduje duljina upisnika poljoprivrednog gospodarstva u Upisnik poljoprivrednika, pa se mislim da li bi ta promjena utjecala na bodovanje?
Unaprijed hvala! :)
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Bez obzira kaj radiš to je novi OPG i gleda se od kad je on aktivan a ne onaj sa kojeg si prenašao
 

marko2432

Novi član
Tu od
17 Ruj 2020
Poruka
7
Znači iako je OPG isti ako je došlo do prijenosa s roditelja na sina to je onda u biti novi OPG jer je došlo do promjene nosioca... ako sam dobro shvatio
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Nije ako si član tog OPG od kad postoji OPG, ako nisi onda to nije promjena unutar OPG.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Mislim Chalip da nisi u pravu.

Ja sam postao nositelj OPG-a od tate, a prije toga nisam bio član.
U podacima OPG-a još uvijek piše da je registriran 2009. godine, a ja sam postao nositelj puno kasnije.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Jel netkome bilo usklađenje OPG-a, naime išao sam predat zahtjev za EPI karticu pošto mi je kartica za plavi oštećena pa da neplaćam 50 kn novu reko odma napravim ovu novu kad tamo paf. Odma mi s vrata da nisam prošo usklađenje OPG-a da moram zahtjev predat i da nemogu ja to predat, mogu samo staru karticu za plavi zatražit i platit 50kn karticu.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
726
Ja sam uskladio prije korone. Morao opg-u dati naziv prije imena, popisati mehanizaciju...i jos ne sjecam se tocno
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
726
Mislim Chalip da nisi u pravu.

Ja sam postao nositelj OPG-a od tate, a prije toga nisam bio član.
U podacima OPG-a još uvijek piše da je registriran 2009. godine, a ja sam postao nositelj puno kasnije.
Tako je jedan moj prijatelj od djeda nasljedio stari opg, a ipak imao pravo na natjecaju za mlade,kaoda opg nije stariji od 18 mjeseci
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Na natjecajima se gleda koliko je nositelj dugo nositelj, a ne starost OPG-a.
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Pozdrav. Zanima me kakav je postupak promjene nositelja poljoprivrednog gospodarstva, konkretno s oca na sina?
Bavimo se poljoprivredom na otprilike 2ha površina te smo upisani u upisnik i primamo poticaj za te iste površine.
Dakle otac je nositelj gospodarstva, a majka član tog istog gospodarstva.
Sad je pitanje kakav je postupak, jel bolje da postanem član pa me izaberu za nositelja ili jednostavno mogu postati nositelj direktno?
Što se događa s poticajima ako je zemlja na oca, a ja postanem nositelj? Oce bit potrebni nekakvi ugovori o zakupu ili je dovoljno da zemlja glasi na člana gospodarstva koji bi u tom trenutku bili otac i majka?
Vidim da je @Marko355 prebacivao pa ako može koja informacija.
Hvala :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ako ti roditelji i dalje budu članovi, ne treba ugovor o zakupu. Nositelj možeš postati ako to dosadašnji nositelj potpiše privolu, koju odneseš u APPRRR. Nazovi ih i pitaj.
To sam radil pred 12g. ine sjećam se više detalja.
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Probali budemo sad naredni tjedan to riješiti pa javim postupak i moguće probleme.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Pre 4 god je prebacen opg sa oca na mene. U agenciji odradjeno, za 3 min, oib i osnovni podaci su bili potrebni. Ja sam postao nositelj, posto nemam clanova, otac mi je dao zemlju u zakup (javni biljeznik). Na 10 god u "zakup", i tjt. I taj papir sto dobijes iz agencije, to ti je normalno dokaz da si nositelj opg, i kopiraj u x primeraka jer uvek ce ti trebati.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
72
Postam tu pa premjestite po potrebi. Ima neko radnu verziju novog zakona o poljoprivrednom zemljištu?
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Evo da se javim s nekim korisnim informacijama oko promjene nositelja PG/OPG.
Kako je nedavno proveden popis poljoprivrede dodano nam je nekoliko svinja koje sad imamo pa nam se ekonomska veličina povećala preko 3000eura i samim time više ne mozemo biti u upisniku PG-a.
Tako da sad ulazimo u upisnik OPGova, odradili usklađenje, dali skraceni naziv, popis mehanizacije itd
Otac, dosadašnji nositelj je od 2016 u invalidskoj mirovini te kako smo sada usli u OPG, on bi dobivao smanjenu mirovinu za neki postotak i bio bi obavezan placati doprinose za sebe...
Stoga sam ja izabran za nositelja, a on se ispisao s gospodarstva jer bi isto bilo da je ostao kao član.

Za promjenu nositelja su potrebni kopije osobne članova i novog nositelja, kopija žiroračuna, ispuni se koji formular, izjava o odabiru nositelja, 50-100kn biljega i otprilike je to to, sve rijeseno u sat vremena.
Sva zemlja glasi na njega pa smo kod bilježnika napravili ugovor o zakupu na 20 godina tako da možemo normalno ostvarivati prava potpora bez da sad rješavamo prijenos zemlje.
Receno nam je da mogu dat punomc na njegovo ime pa može on opet obavljat stvari oko potpora, dizat gorivo i sl bez moje prisutnosti.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Sad sam nedavno bio na predavanju i baš u vezi tih doprinosa za nositelje koji su već u mirovini su rekli da idu tek ako prelaziš 300.000, odnosno ako ideš u porez na dohodak.
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Da, ali za obicnu mirovinu, ako je invalidska onda se gleda drukcije, provjereno na mirovinskom neki dan.
I tako stoji u zakonu jos od 2018, al njega nije kacilo jer nismo bili opg..

20201114_090646.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh