• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

pitnje za sve forumaše

  • Temu pokrenuo slavonac 4
  • Datum prvog posta
S

slavonac 4

Guest
dali se kaže za kukuruz da se SIJE ILI SADI
pošto sam danas imao raspravu s jednim prijateljem oko naziva.
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Ja bih rekao dan se sije, ali ja sam vikend poljoprivrednik pa nisam baš mjerodavan!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U pravilu, pošto se koristi sjeme kukuruza, a sjeme se sije, onda se kukuruz sije, mada opet u mom kraju kažu sadilica za kukuruz i onda to ispada da se kukuruz sadi :mrgreen: :!:
Znači, kako gdje, po meni je tak svejedno, kako kome paše :D , bitno da se radi ;)
 
B

Bobo

Guest
I kod mene u kraju se kaze da se kukuruz sadi, ali to NIJE ispravno.

Sanana je dobro objasnio; Ako u zemlju stavljas sjeme onda SIJES, a ako stavljas biljku s korijenom, onda ju SADIS.

To ti je sva mudrost ;)
 
K

Krešo

Guest
ovako je kod nas kukuruz se sije a sadi se voce povrce biljke s korenjem ( presaditi _saditi ) :D 8)
 
K

Krešo

Guest
e jbg ja sam isto objasnio ko i bobo sori nisam cito postove :oops:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kukuruz se kao ste objasnili sije, ali se kaze da se sadi iz povijesnih razloga. Nekad nije bilo strojeva pa se kukuruz sadio, sjemenka po sjemenka, za razliku od npr. psenice koja se uvijek sakom rasipavala, tj. sijala

Rekao bih da nema jednoznacnog odgovora :)
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Kukuruz se kao ste objasnili sije, ali se kaze da se sadi iz povijesnih razloga. Nekad nije bilo strojeva pa se kukuruz sadio, sjemenka po sjemenka, za razliku od npr. psenice koja se uvijek sakom rasipavala, tj. sijala

Rekao bih da nema jednoznacnog odgovora :)


U danasnje vrijeme se kukuruz sije a i u "ono doba" se sijao jer se bacalo po 3 zrna u rović (rupu u zemlji). Tako da nije ni to "sadnja" bila, nego sijanje...

Meni su objasnjavali da se "sadi" jer ide u siroke redove, kao i paprika, na primjer, pa neki cak kazu da "sade" soju :scratch

Presadnice se SADE, vocke kojekakve, flanci, ukrasno bilje. naravno, da i to nikne iz sjemena, a to se sjeme sije tak da ono kod presadnica postoji i "sivo podrucje" sto se s njima radi, al u konacnici se sade, pa ajd...
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Šta god mu radili bitno je da nikne a ja ću ga ipak posijat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Odgovori su više-manje napisani.
Osvrnul bi se samo na stranu terminologiju:
Amerikanci sijačicu zovu CORN PLANTER (sadilica kukuruza), a postupak je PLANTING (sadnja), za razliku od sjemena (SEED) i sijanja (SEEDING).

Slažem se, nema jednoznačnog odgovora. U mojem se kraju kukuruz sije, a flanci (biljčice) sade.
 
G

GROF

Guest
...nažalost! u mome predivnom! kraju., ma niti se sadi niti se sije., a dok su ljudi bili vridniji i očito više delali.,

KUKURUZ smo sadili i ručno i na sadilicu., a sve ostale žitarice smo sijali, ručno iz "bisag" ili strojno sa sijačicom!!!

bog!., vridni moj slavonski svite!., bog! vas blagoslovil!!!
 
S

strongboy

Guest
naisao sma na ovu temu,i malo me namsijala ;) .ali ipak pitanje je ok :) .pa cu reci svoje misljenje o tome dal se kukuriz sadi lili se sije :lol: .prvo cu pokusati da objasnim sta ja podrasumjevam pod sjetvom a sta pod sadnjom.znaci nije u pitanju dal je semenka ili stabljika u pitanju vec nacin njegovog stavljanja u zemli(ili na zemlji).e sad neke se kulture mogu i saditi i sijati.dok neke ili samo saditi ili samo sijati.na primer psenica se moze i sijati i saditi.ako je sijes rucno lili rasipacem onda je sijes a ako je sadis sadilicom onda je sadis.tako i kukuruz.ako je masinom sadis(zrno po zrno) onda je to sadnja.al ako je posijes rasipaccem ili rucno onda je sijes.evo na primer prilikom sadnju bostana, prave se mala udubljenja motikom ,koja se kod nas nazivaju ognjista i u takvom ognjistu se stavljaju 5-6 semenkie bostana.ne mozemo to nazvati sijanjem samo zato jer su semenke u pitanju.naravno to se naziva sadnjom.e sad kad je stabljika u pitanju, nju nemozemo da sijemo vec je mozemo samo posaditi.
sa ovim sam pokusao da iznesem svoje mislenje da je sadna ili sijanje samo NACN nezavisno dlai se radi o semenu ili bilku.i opet da napomenem da seme se moze i saditi i sijati..dok stablike samo saditi.bar meni nije poznato da se neka stablika moze sijati.... ;)
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Kukuruz se može i saditi i sijati. Kad sam ja to zadnji put radio onda sam ga sadio motikom. Radi se tako da se jedan red rupa napravi motikom u njih se ubace zrnja kukuruza, pa se onda radi drugi red, a zatrpaje prvi red i tako dalje. To je sađenje kukuruza. Kada bi se pokosila pšenica uzorali bi njigu i posijali kukuruz. Na način kako se sije pšenica. Usuli bi kukuruz u bisage, bisage prebacili preko ramena i ručno bi sijali (razbacivali) kukuruz po njivi, a poslije toga bi drljačom to pobranali. Danas sve ovo radi stroj i on ne sije odnosno ne razbacuje kukuruz, pa ni pšenicu nego ju sadi. Sijati zanači razbacivati, a sadit snači stavljati ili uguravati u rupu. Prema tome čovjeka koji je sijao (razbacivao) pšenicu zamjenio je stroj koji ne radi na principu razbacivanja (sijanja), nego utiskuje u rupu sadi . Sijačicom je zovu zbog toga što je zamjenila sijača iako je u stvarnosti sadilica. Strojem sijete umjetni gnjoj, a istim strojem ne sijete ni pšenicu niti kukuruz.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
IKO kaže:
Kukuruz se može i saditi i sijati. Kad sam ja to zadnji put radio onda sam ga sadio motikom. Radi se tako da se jedan red rupa napravi motikom u njih se ubace zrnja kukuruza, pa se onda radi drugi red, a zatrpaje prvi red i tako dalje. To je sađenje kukuruza. Kada bi se pokosila pšenica uzorali bi njigu i posijali kukuruz. Na način kako se sije pšenica. Usuli bi kukuruz u bisage, bisage prebacili preko ramena i ručno bi sijali (razbacivali) kukuruz po njivi, a poslije toga bi drljačom to pobranali. Danas sve ovo radi stroj i on ne sije odnosno ne razbacuje kukuruz, pa ni pšenicu nego ju sadi. Sijati zanači razbacivati, a sadit snači stavljati ili uguravati u rupu. Prema tome čovjeka koji je sijao (razbacivao) pšenicu zamjenio je stroj koji ne radi na principu razbacivanja (sijanja), nego utiskuje u rupu sadi . Sijačicom je zovu zbog toga što je zamjenila sijača iako je u stvarnosti sadilica. Strojem sijete umjetni gnjoj, a istim strojem ne sijete ni pšenicu niti kukuruz.
Pročitaj prije. Sjeme se sije, flanci se sade. Generalno, no nema pravila.
Ovo podebljano ti je netočno. Rasipačem gnoja se sije i pšenica i zob i kukuruz za kositi, ako to ne radiš pravom sijačicom, namijenjenoj za takvu sjetvu.
Glede termonologije, napisal sam to na stranici prije, sijačica kukuruza je PLANTER, dok je sijačica žita SEEDER. Zašto je razlika? Pa valjda u širini redova. Očito Amerikanci okopavine zovu plant, bez obzira na to jesu li sijane (sjeme, zrnje kukuruza) ili sađene (sadnice, duhan, salata i sl.)
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Uglavnom ste svi sve rekli.Ja bih samo dodao, ili sijao ili sadio bitno je da iznikne.
 
Na vrh