• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plamenik na piljevinu

D

ddetic

Guest
Evo jos jedna informacija cijev koja dolazi u plamenik u kojoj je puz mora biti smjestena sto tocnije u centar plamenika jer u suprotnom ce vam naguravati piljevinu na onu stranu koja je blize rubu plamenika.
E sad mi je ostao jos jedan problem za rjesit i plamenik je gotov pa ako neko ima kakvu ideju ili iskustvo neka pomogne a problem je sljedeci treba napravit neki sistem koji ce ukljucivati i iskljucivati motor koji pokrece puz za dobavu piljevine u plamenik.
 
M

Mister x

Guest
Potrbni djelovi za tvoj plamenik

Evo jos jedna informacija cijev koja dolazi u plamenik u kojoj je puz mora biti smjestena sto tocnije u centar plamenika jer u suprotnom ce vam naguravati piljevinu na onu stranu koja je blize rubu plamenika.
E sad mi je ostao jos jedan problem za rjesit i plamenik je gotov pa ako neko ima kakvu ideju ili iskustvo neka pomogne a problem je sljedeci treba napravit neki sistem koji ce ukljucivati i iskljucivati motor koji pokrece puz za dobavu piljevine u plamenik.

Posjeti ovu stranicu
http://www.rimanic.hr/termoregulacije.htm

Po meni trebaš termoregulator i sondu koja mjeri temperaturu. Sonda ide u prostor gdje je plamenik i spaja se na termoreulator koji se zatim spaja na motor pa tako regulira brzinu protoka piljevine u plamenik
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ima prost sistem za regulaciju puza i piljevine. kad budem isao kod ujaka slikacu taj uredjaj ceo za piljevinu jer ga hocu i ja napraviti. ovako popreko na kutiju gorionika postavi se osovina o celika na koju se zavare dve trake od kotlovskog prohroma .na jednu stranu osovine se zavari limcic mali koji aktivira mikroprekidac a time sklopku motora za puz. kako piljevina dolazi do resetke gde sagoreva podize prohromske limcice uvis i zakrece osovinu i aktivira mikro prekidac. umesto limcica koji se cesto krivio ja sam mu zavario maticu i vijak koji je aktivirao mikroprekidac a i moglo se lakse nastelovati ugao ukljucenja i iskljucenja
 
M

Mister x

Guest
Ako bude i peč u kojoj bude taj plamenik domače izrade onda mu za regulaciju treba termoregulator. Koji če na osnovu informacije iz sonde koja bude smještena u spremniku vode za radijatore palit i gasit ili smanjit i povečat brzinu elektromotora i ventilatora za upuhavanje zraka.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sam mu dao ideju kako da se regulise ukljucenje i iskljucenje puza zbog dostave piljevine na resetku. ovaj plamenik na piljevinu ima i termo zastitu koja se podesava. gasna sonda se pricvrsti na izlaznu cev [vrucu] i onda se steluje .mislim da je koriscen od bojlera i regulise se do 90stepeni. preko zadate temperature sklopka zaustavlja ceo sistem dok ne spadne temperatura. imali smo i nus pojava ali retko da i pri iskljucenom plameniku dize temperaturu jer pocne piljevina da gori u sevi i puzu cak je jednom stigla i do rezervoara za piljevinu. hladno vreme povoljan atmosverski pritisak uslovili su jaku promaju u kotlu koja je doslovce usisavala piljevinu. moje kolege nisu znale kako se tad radi sa kotlom uplase se i spricali vodom po piljevini da smanje temperaturu dok im nisam rekao za regulator promaje na kotlu da za jedan zub zatvore i sve se smirilo .to je jedna nus pojava koja se retko javlja ali sam je rekao da razmislis i o tome i da bi se i tu morala uraditi regulacija da nebi doslo do pregrevanja kotla.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Malo vas čitam pa ako nekoga zanima sistem na piljevinu i kako funkcionira možemo se dogovoriti pa otič do mog ujaka! On ima dvije peči na piljevinu što su nekad grijale peradarnike preko radijatora! Peči su ogromne ali stoje razmontirane u šupi pa se može sve detaljno pogledati i poslikati, od plamenika, peči, dobave piljevine do elektronike a i kuži se u te stvari pa može i objasniti u detalje koga šta zanima!
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Evo konačno došel na red plamenik,to je tek početak,treba još riješiti pogon,dobavu ,puž...ajde pucajte s komentarima koji imate iskustva.
Plamenik bude ubačen u centrometal ckb35 kw.
 

Prilozi

  • plamenik.jpg
    plamenik.jpg
    76.2 KB · Pregleda: 255

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Sistem izviranja piljevine, u ovu okruglu cijev ide puž i on bude dobavljao piljevinu do izvorišta.Na kvadratnu cijev ide ventilator kojem se bude mogla regulirati brzina i otvor usisa.Ventilator bude upuhavao zrak u ovu kutiju na kojoj se moraju još izbušiti rupe sa gornje strane,a na kutiju z gornje strane još dolazi obruč.
To je još u fazi izrade ,koliko se nađe vremena uz ostale obaveze,ali vizija postoji....nadam se da bude proradilo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Aaaaa , onda je u redu , zbunilo me to što nema rupa na kutiji a ni obruča pa sam mislio da je to neki novi sistem.
Mi smo to eksperimentisali sa ugljenom prašinom (otpadni ugalj) i nije baš išlo zgodno , tek kada smo dadali piljevine u smjesu onda je bilo daleko bolje.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Ove kišne dane radilo se na plameniku,moram priznati dosta sati se utrošilo dok se to sve skupa namontiralo.Danas je plamenik "porinuti" u peć i jako lijepo je proradio,doduše ručno , dok se ne skompletira pogonska elektronika za upravljanje.
 

Prilozi

  • plamenik.jpg
    plamenik.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 1,349

modul

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
6
..jako dobro!ja bi to došao pogledat ako je kak moguće jer i ja koristim piljevinu kao energent ima sigurno 20 g. samo na princip nabijanja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Eto namontirana pogonska elektronika i zasada radi sve ok,jedino treba sipati piljevinu ak se želiš grijati,mogu reći da količinski dosta se troši piljevine ali sreča da se da dosta jeftino nabaviti.
Modul imaš privatnu poruku.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kod jednog čovjeka kada sam bio i gledao sličan sistem iznenadilo me to što mu je piljevina stajala pod vedim nebom (bolje rečeno pod snijegom) nepokrivena niti na bilo koji način zaštićena od kiše i snijega.Bukvalno mokra.
Na moje pitanje zašto je to tako dobio sam odgovor radi manje potrošnje. E sad koliko tu ima logike neznam.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Suha piljevina brže gori, mokra sporije, ali se onda tu javlja problem smole, gareži, kondenzacije.... isto kao i kod mokrih drva.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ja se cudim toj konstataciji da vam je lako i jeftino nabaviti piljevinu,u mom okruzenju(u precniku 50 km) ni kod jedne pilane(a ima ih dosta) ne mozes nabaviti piljevinu jer sve to odvuku dvije-tri fabrike za pelet i briket..
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Gle kod mene je isto cijena skočila, nekad su ujaci prodavali po 100–200kn prikolicu, ovisi kakvu a sad mislim da je 60kn kubik, a sad kolko se sa kubikom jelove piljevine može grijati to neznam.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Ljetos sam se raspitivao malo o cijenama piljevine u okolnim pilanama i uglavnom varira od 30-60kn po kubiku ,naravno tome treba pridodati prijevoz,uglavnom ima je koliko god očeš .
Nekad kad smo kurili na jednu peć u velikoj sobi ,onaj sistem nabijanja,godišnje sam dopeljal 20 kubika i grijali smo se cijelu zimu stime da smo je još koristili i za stelju pajcekima.
Ja sam ove godine pripremio također 20 m3 piljevine i ako Bog da, budemo vidli na proljeće,
koliko budemo potrošili,zasad mi je teško reči koliko smo dosad pokurili jer je malo vremensko razdoblje u pitanju a i dosad nije baš bil neki pošteni minus na termometru.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Vidim da je i kod vas cijena piljevina ista kao i kod nas u BiH. Ja placam po kubiku 15 KM sto je oko 60 kn. Ode negdje 5-6 kubika kubika za tonu peleta zavisno od vlaznosti.

Kolega dobro uradjeno postrojenje
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Eto jedan video kak sad to sve skupa dela.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=gP09E2wzchU[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh