• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plamenik na piljevinu

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
kao prvo piljetina uopšte nemora biti suva , u to sam se lično uvjerio kod ovoga lika iz SMa , mokra topolovina gori kao barut

zapaljenje dovodnog tunela se da riješiti , tamo gdje nema vazduha nema ni vatre
uglavnom ovo što sam gledao radi na pricipu da ima klapnu na kraju spirale , odmah ispod te klapne je kosa rešetka , za klapnu su vezana dva senzora , jedan zatvorena klapna (skoro) drugi otvorena klapna (skoro)

e sad naredba donjeg senzora uključuje motor koji gura spiralu u tunelu , to uzrokuje naviranje piljevine na rešetku a samim time se podiže i klapna , kada ona dodje do gornjeg senzora pogon piljevine staje
znači sad se dešava izgaranje piljevine koja je dopremljena , kako ta piljevina sagorijeva i nestaje klapna se polako spušta , kada se ona spusti do donjeg senzora ciklus ponovo kreće iz početka
dužina izgaranja ciklusa se može regulisati i vremenskim tajmerom umjesto gornjeg senzora klapne , a može i pomijeranjem senzora po visini

a termometar koji je vezan za peć zaustavlja cijelu aparaturu kada se postigne dovoljna temperatura i peć je u stanju mirovanja , tada se isključuje i ventilator i piljevina ostaje polako da tinja , sledeći ciklus kada krene uvijek ima dovoljno žara da gorenje krene bez problema

e sad ako je vanjska temperatura velika i peć ne treba da radi velikim kapacitetom onda se intervali ''razređuju' pa kada peć ode u stanje hibernacije da bi se ponovo zapalila

ovo su prenesena iskustva čovjeka kod kojega sam ja ovo gledao , ja ne bih mnogo mijenjao njegove ideje osim što bih dodao još neke sigurnosne sisteme

recimo senzor gorenja vatre , znači da transporter nemože da prepuni peć ako se vatra ugasila
i još bih povećao opreznost od povrata vatre kroz transporter , sve ostalo radi uredno

ali iskreno meni se sistem naviranja mnogo više svidja

Nekaj slično sam ja mislio napravit, ovo s mješalicom u rezervoaru je odlična ideja vjerojatno se mora sporo vrtit toliko da ruši piljevinu na dno .nego ovaj sistem naviranja ,koja je razlika?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nekaj slično sam ja mislio napravit, ovo s mješalicom u rezervoaru je odlična ideja vjerojatno se mora sporo vrtit toliko da ruši piljevinu na dno .nego ovaj sistem naviranja ,koja je razlika?

jako sporo se okreće mješaljka , jako jako sporo

a razlika ove koju sam vidio i sa sistemom naviranja je sasvim drugi sistem
pokušat ću malo da nacrtam mada mi ne ide to od ruke

ali ukratko sistem naviranja ti je isto pužni (spiralni) transporter koji guda masu u dno jedne posude koja izgleda kao piramida okrenuta naopačke , znači i njen špic ( u ovom slučaju dno) dolazi piljevina
kako spirala guda piljevinu tako ona izvire iz te posude


e sad zamisli još jednu piramidu malo veću koja je navučena preko ove i sve izmedju njih dvije je zatvoreno , u tu medjukomoru se duva vazduh (ventilator) a unutrašnja piramida je izbušena rupama u nekoliko redova pri vrhu i tu izlazi vazduh koji jednostavno ''diže'' vatru

teško je objasniti riječima pokušat ću nacrtati :mad:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nego si je čovjek doma napravil stroj kojim melje granje ( .
Druge tj. ove godine nejdem na more (opet) ..idem u tvoj kraj i moram obić sve te inovatarije , počinjem s dvorištem našeg cijenjenog člana na sve do one cicate u trgovini dijelova .
Ako tko ima zemljište za kampiranje nek se javi na PP .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,973
Druge tj. ove godine nejdem na more (opet) ..idem u tvoj kraj i moram obić sve te inovatarije , počinjem s dvorištem našeg cijenjenog člana na sve do one cicate u trgovini dijelova .
Ako tko ima zemljište za kampiranje nek se javi na PP .
Imaš kod mene mjesta u prostoriji za stoku sitnog zuba :finga:
Dvorište ti je na dohvat ruke, a cicata u vidokrugu :D
Nego kaj se prikrivaš ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
nadam se da ćeš razumjeti nešto iz ovoga švrakopisa :rolleyess:

73091961.jpg
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Mislim da budem se ja odlučio za ovaj prvi sistem dobave s gornje strane.Nekak mi se čini jednostavniji i jeftiniji za izvesti.
Jesi možda zamjetio koliki je promjer puža za dobavu? ja sam mislio napraviti fi 100 mislim da bi to moralo biti dovoljno i naravno riješiti da se da regulirati brzina okretanja.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
****** se u guzicu pogledajte kaj je štednja
http://www.youtube.com/watch?v=fIlOamR9wAg
Uf! jeffy baš ti hvala , tražim taj izum već pola sata .
mislim daklem pretpostavljam da je to napuštena tehnologija dodavanja peletta .
Sad se preferira ubacivanje odozgora , valjda je bolje /lakše doziranje i kotroliranje plamena .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ovo je nešto slično savorisovom prikazu, čini mi se jednostavnija kontrola rada
http://www.pellet-stove-heating.co.uk/technicalinformation.htm

da to bi otprilike bilo to

@zradikovic
brzinu vrtnje ovaj lik je napravio sa lančanicima od bicikla a pogon mu je alnaser od auta , kaže da je ga stavio jer radi na 12V i može i na akumulator
ja bih stavio neki sinhroni motor na 220v, oni se mogu lako regulisati po brzini a nema svrhe stavljati na akumulator jer ventilator troši mnogo pa bi se aku brzo praznio
ovaj što sam gledao je stavio prečnik svrdla 80mm i kaže da bi bilo poželjno i veće tako da bi stotka bila taman

ima i detalja kojih se baš ne sjećam jer sam to išao gledati prije više od 5 godina , stari se polako :rolfer:
sada se sjetih da sam imao negdje kojekakvih nacrta jer sam tada bio zagrijan da to napravim , morat ću malo potražiti po starom ormaru :scratch
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ha savoris ovi su čak bolji od tebe. njima je dosta samo čekić, niti bruslilcu ne trebaju:D
ono kad sam na onoj temi o peletima opisival onu space shuttle peć, isto je imala ovakav sistem guranja, tak da mislim da nije otpisan:scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
isto to sam imao u radionici dok sam bio na selu , malo je opasno ali grije nenormalno
napravljeno od bačve ulja 200l
Ali nisi imao inaćicu za kuhanje .
Pilevinka je luda stvar( za grijanje) , ni mačka joj nejde bliže od pola metra :prayer:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,973
Ali nisi imao inaćicu za kuhanje .
Pilevinka je luda stvar( za grijanje) , ni mačka joj nejde bliže od pola metra :prayer:
Misliš :scratch

Imala takvu peč jedna moja kolegica (tvorničku novu).
E sad, dal je ovaj njezin RIĐAN slabo gazil (piljevinu) il peč slabo grijala, uglavnom maca pobjegla
freelovesmileys916.gif


Al da je bilo zima kraj te pečke, bormeš je
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Ova pečićka je godinama grijala v dnevnoj sobi i kroz nju je prošlo par sto kubika piljevine ,danas je imam v radionici i povremeno je zakurim ali onda moreš v kratkim rukavima delati... tako da se z njom rodile ideje da bi se kurilo na piljevinu na kotao za centralno.
Nego mene zanima kod ovog sistema (kak savoris veli ) "naviranja" kaj tu netreba ova klapna kaj bi spriječila zapaljenje v pužu ? E i još u vezi puža dali bi bilo dobro da je on uležišten samo s ove strane gdje je pogon a s druge strane kod gorionika da "visi" bez ležaja ili mora s obje strane biti uležišten na ležajevima?
 

Prilozi

  • DSC00768.jpg
    DSC00768.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 971

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
paljenje je spriječeno jer vatra neće da gori nadole , nema vazduha , sve što je posuda dublja sve je manja šansa za samozapaljenje
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Savoris dobra ti je ta ideja s naviranjem piljevine, znaš da sam i ja počeo malo razmišljati o tom sistemu.možda bi ga bilo jednostavnije napraviti ? samo ak se taj tanjur na kojem bi sagorijevala piljevina nebi previše deformirao od temp...?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Savoris dobra ti je ta ideja s naviranjem piljevine, znaš da sam i ja počeo malo razmišljati o tom sistemu.možda bi ga bilo jednostavnije napraviti ? samo ak se taj tanjur na kojem bi sagorijevala piljevina nebi previše deformirao od temp...?

položaj tih ploča koje čine gorionik ne dozvoljava da se ploča deformiše , one stoje pod nekim odredjenim uglom tako da se temperatura izduvava na gore , mislim na žarište
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Plamenik na piljevinu sličniji bi bil plameniku za sječku (sekanci) nego plameniku za pelete. Plamenik na pelete radi s materijalom koji se sipa, a piljevina ti se vleče. Problem ti je povrat plamena, zato sam ti napisal da buš zapalil kuću.
Ak te baš zanima, poišči po forumima.

Mislim da si mu dobro poručio, jer da je to tako jednostavno, mislim doprema piljevine na puž, već bi netko bio to do sad napravio.
Kolko znam piljevina se loži jedino u tim pećima u kojima se najprije DOBRO nabije u cilindar koji se onda naloži.
inače može bit gadnijih posljedica
 

Najnoviji postovi

Na vrh