Vizualna plašila čvoraka
Klasično strašilo (deda napunjen slamom i obučen u razne lelujave krpe) neće dati značajnih rezultata u Vašem vinogradu. Prvih nekoliko dana (2-3) će možda i biti nekakvog efekta , no kasnije se čvorci priviknu na to, ne smatraju ga potencijalnom opasnošću, te bez problema dolaze na gozbu.
Valja napomenuti da je oko čvorka posebno osjetljivo na spektar crvenih boja, a također vidi u UV, eng. Ultra Violet, hrv. Ultra ljubičasto – iznad ljubičaste boje, ljudskom oku nevidljivom dijelu spektra. Svjetlosni podražaji te vrste kod njega izazivaju strah te ih nastoji izbjeći. No opet se vraćamo na isto. Ako su istog intenziteta i istog spektra u kontinuiranom vremenu nastupa privikavanje.
Rješenje bi bili helijem punjeni baloni, obojeni u razne nijanse crvenog, koji bi na visini od cca 10m lelujali nad vinogradom (sl.4).
Ovo rješenje je relativno jeftino, ali je teško pronaći kvalitetan balon (koji će desetak dana zadržati helij). Dostupni izvori govore da je ovaj način rastjerivanja čvoraka dosta efikasan.
Sl. 4. Primjer balona punjenog helijem (izgleda neozbiljno,ali se pokazao kao dosta efikasan
rastjerivač čvoraka)
Još jeftinija plašila mogu se napraviti od lagane folije obojene u razne nijanse crvenoga, povješane diljem vinograda. Efikasnost je manja, ali je i cijena niža.
Najskuplje, ali vjerojatno najefikasnije rješenje glede vizualnih plašila je rotirajući izvor UV svjetlosti. Svakako ga treba uključivati generator slučajnih impulsa (radi privikavanja), a snaga UV svijetla ovisna je o štićenoj površini.
Najsigurnija su prirodna strašila. Ako u blizini vinograda ima svoje stanište jastreb (također zaštićena vrsta) čvorci ga neće pohoditi.
Zvučna plašila čvoraka
Zvuk je mehaničko titranje zraka (ili drugog medija) u frekvencijskom rasponu od 20 Hz do 20 kHz. Zvučni val frekvencije niže od 20 Hz nazivamo infrazvuk, dok frekvencije više od 20 khz zovemo ultrazvuk. Brzina prostiranja zvuka kroz zrak je približno 332 m/sek.
Ljudsko uho je najosjetljivije (najbolje čuje) frekvencije između 200Hz do 3500 Hz. Ipak, to je subjektivna stvar pojedine osobe.
Kod ptica je situacija malo drugačija. Po dostupnim podacima (američki izvori) čvorak jako dobro čuje u frekvencijskom pojasu od 1000Hz do 3000Hz, dok frekvencije od 3kHz do 6kHz
kod njega izazivaju nelagodu, strah, ali ponekad pobuđuju spolni nagon!
Ispitivanja na otvorenom prostoru nisu pokazala da čvorak reagira na ultrazvuk. Ovaj podatak je u koliziji s nizom reklama koje nude proizvođači ultrazvučnih rastjerivaća ptica.
Postoje ozbiljniji proizvođači koji garantiraju veliku uspješnost rastjerivanja raznih vrsta ptica u zatvorenim i poluzatvorenim prostorima . Uspješnost tog uređaja tumače djelovanjem ultrazvuka na ptičju lubanju ili neke druge organe. (Ova pitanja nadilaze zadanu nam temu)
Najpoznatije zvučno plašilo u vinogradima je vjetrenjača koja pogoni batić te isti udara u neku ploču – klopotec. Dokazao je svoju primjenljivost tijekom niza i niza proteklih godina (i milenija). Dobra mu je strana što se nikad nezna kad će početi klopotati, odnosno kad će vjetar zapuhati, te je u tom pogledu pravi generator izvora slučajnog tona. Mana mu je što uvijek generira iste zvukove te postoji velika mogućnost privikavanja. Još je veća nezgoda što je običaj čvoraka da nasrnu na vinograd kad nema vjetra (nije pravilo).
Taj uređaj dao bi se poboljšati s nekoliko jednostavnih zahvata (sl.5).
Elisu (lopatice) valjalo bi obojiti raznim nijansama crvene boje (vizualno plašilo), dok bi zvučni generator (batić, udarna ploča) trebao davati razne tonove viših frekvencija. Na izboru su razni dostupni materijali. (čelične ploče, mjedena zvonca, razne čelične ili mjedene cijevi…)
Sl. 5. Poboljšana inačica klopoca
Vrlo je poznato zvučno plašilo mužar. Eksplozija njegovog barutnog punjenja izaziva vrlo veliki zvučni tlak i tonove različitog frekvencijskog spektra. Njegova učinkovitost je neupitna, sigurno rastjeruje sve vrste ptica, naravno i čvorke. Jedina mu je mana što je prijeko potrebita nazočnost čovjeka koji će isti aktivirati kod nailaska gladnog jata.