• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plitka obrada gruberom - GRUBIRANJE

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
R

Ratarko

Guest
Vidim nema teme o radu sa gruberima , plitkim podrivačem .
Evo par slika moga grubera ( kao niste ga vidjeli već 100 puta ) .
Slabo ljudi šalju slike pri radu a ja ih obožavam pa ću na ovaj način možda navući nekoga da i on uslika koju sliku kada bude radio nešto u polju .

Evo prvi prohod da vidim kako radi...
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Radilo se dobro , prilično sitno zbog male radne dubine od 15 cm .
Obrisan neispravan link.

Evo gruber u prvom planu .
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Rabe 4.5 metra radni zahvat , 19 radnih tijela , hidraulično sklapanje na 2,5 metara u transportu .
Obrisan neispravan link.

Jedna iz kabine , radio sam oko 7-8 km/h , nije išlo brže iako je bilo plitko obrađeno .
Obrisan neispravan link.

Nadam se da ste skužili da je podrivanje rađeno po zapeljenom strnjaku a ja sam tvrdio da ne palim strnjake . Eto takvo iznenađenje možete doživjeti kada imate piromana na susjednoj njivi , zapalio bajo svoj strnjak i otišao kući . Vatra je prešla preko kanala i puta i izgorio mi strnjak . Sva ona isječkana slama ode u dim . Pa zamalo sam odapeo kada sam danas ugledao prizor ognjene zemlje , još si mislim kako sam se zabunio i za malo počeo podrivati na tuđoj zemlji , znam da se moja njiva mora žutiti kao zlato ...Dimilo se kao u sauni ...
Obrisan neispravan link.

Bilo je i publike , koja je bila jako gladna , pojela je sve miševe i gliste :mrgreen:
Obrisan neispravan link.
 
S

sapat

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

ako su ovo rode na zadnjoj fotki... bome moglo bi biti dice...
 
R

Rajtek

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Bome jesu rode, a kaj bi ja trebo reć, doma imam gnijezdo roda na krovu kuće. Daj mi reci ovo kaj si sad obrađival s gruberom, kaj budeš tu sijal???
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Rajtek kaže:
Bome jesu rode, a kaj bi ja trebo reć, doma imam gnijezdo roda na krovu kuće. Daj mi reci ovo kaj si sad obrađival s gruberom, kaj budeš tu sijal???

Izgleda da ću biti primoran na tu njivu posijati pivarski ječam ...bila je pšenica pa mi se baš i ne dopada ponovo sijati sličnu kultura ali morao bih jer mi je na toj njivi korov malo podivljao a strne kulture to fino potuše . Tu sam njivu uzeo zadnju u zakup tako da ju nisam baš dotjerao u red ...pokušao sam sa kontra oranjem , poprijeko , da ju izravnam i šokiram ali opet mi ostaje problem sa korovom koji je malo žilav .
 
R

Rajtek

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Kolko pšenice siješ??
Kakvi su ti bili prinosi ove godine.
Meni je skroz podbacila. Dao sam joj 250 kg/ha 7:20:30, 100 kg/ha ure-e, 2x šprico bolest, prvi put u 3 mj s amistarom, a drugi put u cvatnji s Arteom. Korove sam šprical s Dicuranom krajem 2. mj, te sam šprical i protiv leme s Fastacom, još sam dal 1.prihranu sa 200kg kan-a po ha, negdje u4 mj i mjesec dana poslije još 200kg kana po ha a prinosi su mi bili oko 4 t, a to je jako loše. Predkultura je bila soja i pšenica je cijelo vrijeme jebeno izgledala, bila viša nek imt 539 bez kabine, al slabi prinosi. Nema pojma di sam sad fulal. Kak ti gnojiš???
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Malo više idem u osnovnu gnojidbu , znači u jesen zaorem sedmicu . Ostalo gnojenje je kao i kod tebe .
Prinos od 4 t/ha je stvarno loš . Mislim da sam ove godine imao prosjek 6.6 t/ha a isto tako sam imao jednu tablu gdje sam prošao jako loše , negdje oko 5 t/ha je tu bilo , ostalo su mi miševi uništili !!!

Ove godine planiram zasijati oko 80 ha pšenice ali još nisam niti sam na čisto .
 
R

Rajtek

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Koje sorte pšenice si sijo ove godine i koja je bila najbolja?????
Ja sam sijo Renan, Muru, Žitarka
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Rajtek kaže:
Koje sorte pšenice si sijo ove godine i koja je bila najbolja?????
Ja sam sijo Renan, Muru, Žitarka

Sijao sam Fiestu , Krunu i Srpanjku . Fiesta je bila najbolja sa dlaku iznad 8 tona na hektar .

Kod nas je bio jedan ratar koji je imao oko 250 ha pšenice ove godine . Imao je Renan na 80 ha i prije žetve je već postigao daleko veću cijenu za Renan nego li sam ja dobio za svoje sorte . Bez obzira na dobru cijenu Renan mu je podbacio sa nekih 4.5 t/ha i da nije bilo ove ostale pšenice jako loše bi se proveo ove godine . Renan ( i slične sorte ) je po meni upitan , lutrija ...neću ga sijati ni ove jeseni iako sam siguran da će ti poboljšivaći imati veću otkupnu cijenu .
 
R

Rajtek

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Kod nas je srpanjka odnesla pobjedu. Aj mi reci, ova fiesta jel to agrogenecits sorta ili kaj. I kod nas je je bila veća cijena za renan, a budući da sam koperant mlina LJUDEVIT POSAVSKI sijo sam i renan, al nema šanse da ga više sijem, jebo tih 8 lipa, kad su prinosi u banani. Kolka je bila cijena kod vas???
nama su obične sorte plačali 97 lipa, a renan 1.10, al to nitko nije dobio.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Rajtek kaže:
Kod nas je srpanjka odnesla pobjedu. Aj mi reci, ova fiesta jel to agrogenecits sorta ili kaj. I kod nas je je bila veća cijena za renan, a budući da sam koperant mlina LJUDEVIT POSAVSKI sijo sam i renan, al nema šanse da ga više sijem, jebo tih 8 lipa, kad su prinosi u banani. Kolka je bila cijena kod vas???
nama su obične sorte plačali 97 lipa, a renan 1.10, al to nitko nije dobio.

Da Fiesta je Agrigenetics.
Za poboljšivače poput Renana se dobivalo 1.10 kn a za standardne sorte 0.97 + koliko si još uspio sam ispregovarati za sebe .
Ne razumijem ovo na kraju , kažeš nitko nije dobio ? ÄŒega , za Renan 1.10 kn ? Na to si mislio ?
Kod nas se dobilo i više od 1.10 kn za Renan ali to su priče koje pričaju poljoprivrednici koji možda žele biti popularni ili tako nešto , ne znam koliko tome treba vjerovati ...
 
S

sapat

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

mislim da renan više neču ni ja sijati... bolje je sijati sjemensku
 
R

Rajtek

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Da prvi uvjet je za renan bio da imaš više od 30t, ali ni ovi koji su imali više od 30t nisu dobili 1,10, već oko 1.08 zbog njihovih specifičnih izračuna cijena.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Rajtek kaže:
Da prvi uvjet je za renan bio da imaš više od 30t, ali ni ovi koji su imali više od 30t nisu dobili 1,10, već oko 1.08 zbog njihovih specifičnih izračuna cijena.

A ne , kod nas se sigurno dobilo 1.10 za Renan i to bez bilo kakvog odbijanja silosa , 1:1 .
 
S

Simon1980

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

ja sam dobio za Renan 169€/t + PDV (prinos 5t/ha)
 
K

krx pozega

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Ratarko zanima me sad jel sa tim gruberom možeš recimo ići u predsjetvenu obradu ili nešto slično..znači osim tog plitkog podrivanja strnjaka i kako bi se uradilo?
Koliko sam skužio ti uopće ne podrivaš..samo dereš sa njim više puta?

Ma evo ja sam počeo nešto slagati a nikako da završim uglavnom nabavio sam četiri tijela od podrivača i sad to pokušavam uglaviti na konstrukciju od tanjurača
Obrisan neispravan link.
...ostavio bih zadnju bateriju ali bi po mojojoj računici trabao još dva tijela tako da bi bilo 6 komada na tri metra te širine tanjurače(zadnje baterije)..znači razmak 50cm...što bi mislim bilo dovoljno za nekakvu dubinu od nadam se 25-30cm...to bi bilo nekakvo plitko podrivanje...
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

...komentari obavezni...netko je spomenuo dajte ljudi slike ;) ...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Ovako , prvo o meni ...znaš onu reklamu , hehe , dosta o mom autu ajmo malo pričati o meni , hehe :mrgreen:

Podrivam sa dubokim podrivačem samo na onim parcelama gdje mi ide na godinu šećerna repa , to ispada da svake četvrte godine podrivam sa dubokim podrivačem , OK ? Sa ovim plitkim Rabe Bluebird podrivačem radim sve ostale strnjake ( od žita i ječma ) gdje mi ne ide repa . Taj plitki podrivač ako ide nekih 15 cm duboko u prvom tragu i ako ti je traktor dovoljno jak da može postići brzinu veću od 8 km/h ( kod mene to baš i nije slučaj ) onda radi tako dobro da bi se poslije njega moglo ići u direktnu sjetvu ...recimo kao neki veliki sjetvospremač - bez zafrkancije ...čak i na mojoj zemlji koja je malo teža za obradu jako dobro se usitni i priredi , u stvari može se to vidjeti na slikama koje sam poslao u ovoj temi , nemam ja tu šta dodavati ili oduzimati ...
I da , tamo gdje idem sa plitkim podrivačem je već sada učinjen i drugi trag a početak je devetog mjeseca .

... malo da prokomentiram tvoj prepravak tanjurače .

Sve mi je jasno i sve znam :mrgreen: znam i odakle si nabavio ta radna tijela jer sam imao isti takav podrivač kojega sam dao jedno rođaku ovoga proljeća :D Taj podrivač je imao pet radnih tijela ...ti kažeš da si nabavio četiri ? Tko je zagubio jedno radno tijelo ? Vidim da nema sve opruge na sebi , šteta , one zlata vrijede , malo iritira jer one non-stop reagiraju pa to čudo prilično lupa i udara u radu ali fino rastresa zemlju . Slažem se sa tobom da na 3 metra treba 6 radnih tijela ... Na drugu stranu ja sam na ta radna tijela montirao pera sa svake strane , da vidiš onda posla !
Radne dubine koje spominješ su malo preduboke , pogotovo ako misliš da ti onaj red tanjura odmah radi finu pripremu ...nemaš potrebe ići na 25-30 cm , mislim da bi do 20 cm bilo više nego dovoljno . Ako si baš želio ići na 30 cm onda si trebao ostaviti ta tijela na njihovoj original šasiji ( da li si kupio i šasiju ili samo tijela ? ) i raditi samo podrivanje bez tanjuranja .

Ajde još samo ovo jer ja ga uvijek dužim ...
Kažem imao sam taj podrivač od kojeg si ti uzeo radna tijela a sa njim sam radio nešto slično kao i ti što sada pokušavaš ...
Navario sam njega oči i priključio sam odozada poluge od hidraulika od IMT 539 za koje sam prikvačio svoju Leskovačku nošenu tanjuraču od 28 diskova ...jako dobro su se parili i tanjurača je na knap tanjurala sve što bi podrivač obradio ... to je bio još malo bolji posao od ovoga što ćeš ti dobiti jer je podrivač imao 5 radih tijela a tanjurača je sa dva reda tanjura ( klasična , lastin rep ) .
Sve to je bilo dosta teško za rad pa je moj RX sa tim radio ne brže od 8 km/h , kako će tvoj Massey sa tim raditi to ne znam ali biti će i njemu frka ako ideš dublje .

Eto , moj komentar , uvijek ga imam i dajem , ne moraš niti posebno tražiti a dobiješ :blackeye :mrgreen:
 
K

krx pozega

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

A nikad te dočekat :D...
Ma nabavio sam od jednog čovjeka ta radna tijela i znam da su dobra nego ni ne očekujem ja neku finu obradu..

Plan je bio da prijeđem sav strnjak na toj mojoj zamišljenoj dubini od eto 20-25..dok bi negdje gdje sam uobičavao proći(gdje su mi prolazili)podrivačom skinuo tu zadnju bateriju pa probao lagano dublje
Uglavnom naravno da će se ovo tek pokazati u praksi ovaj tjedan pa ćemo vidjeti kako dalje ili kaku već taktiku primjeniti

Kažem,još da nabavim makar slična dva tijela posao bi bio pravi i ravnomjeran koliko se može sa ovom kombinacijom napraviti...mislim,mislim da nebi smio imati problema vući pri tolikoj dubini eto ta četiri radna tijela

.....hvala za mišljenje...uvijek dobrodošlo!!!

ÄŒekaj nisam te skužio ono da znaš od koga sam ja to nabavio ili si ti imao tako nešto slično..??
 
R

Ratarko

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Ne sada nećeš imati problema ...

Ono što sam rekao je da sam ja imao pet radnih tijela koja su na sebi imala po 15 cm bočna krilca , sa obje strane , površine ljudskog dlana ili nešto veće ...iza toga je išla tanjurača sa 28 diskova ...e vidiš to je bilo malo teže za rad . Ovaj tvoj podrivač neće puno zemlje izbacivati van ...da ima bočna pera vidio bi onda posla ali kažem to onda treba i jak traktor za rad .

A ono za nabavu nisam mislio od kojeg čovjeka si to nabavio nego od kojeg je to stroja bilo ...kužiš , nemoj se odmah plašiti ;)
To je bila jedna velika cisterna za gnoj koja je imala iza sebe taj podrivač ...sa njom se išlo po livadama i ulagala se gnojnica u tlo ...zato kažem da ti taj podrivač neće puno zemlje izbacivati na površinu , to mu nije niti bila prvotna namjena .
Isto tako to su imali samo veliki kombinati a isto tako to je bila promašena investicija ...
 
K

krx pozega

Guest
Re: Plitko podrivanje gruberom

Ma sve pet...
Naravno da bih i ja sad već znao ;) kakve bi motike,radna tijela i ostalo trebao za najbolje odrađeni posao..
Ja sam uvjeren da će ovo biti prava stvar opet kažem za moje kapacitete što zemlje a i snage sa kojom raspolažem(mora da puše :p )...budemo sve vidjeli u radu
Agdje je petica za zalaganje.. :cry: ;)
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Plitko podrivanje gruberom

KRX :scratch ovo ce biti mozda nemoguca misija za tvoj traktor ideja nije losa,naprotiv ima takvih prikljucaka.Mozda da si stavio nesto kao na kultivatoru - rajceru
 
Na vrh