• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnica: Koji plug za koji traktor

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nema veze zahvat pluga s gaženjem brazde. Važno je koliko plug daleko odmiče zemlju odnosno koliko širok jarak napravi.
Gume 16,9 su uže od niskoprofilnih radijalki 420/70 npr.
Na mojem su takve gume, a OLT-ov plug ima 12" željezo i dovoljno odmiče da guma ne gazi brazdu.
 
Posljednje uređivanje:

eldanchi

Novi član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
6
Poštovani znalci, došlo vrijeme oranja a ja kao početnik u poljoprivredi još nemam plug za svoje povrće... Imam traktor Iseki 22ks. Zemlja je ilovača, teren na brijegu. Koji plug kupiti?

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Neki jednobrazdni od 12". Samo mora imati kategoriju 1N prihvata, kak plug za Tomu Vinkovića.
 

eldanchi

Novi član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
6
Kupio dvobrazni 10 cola od Tome Vinković... Kako ja orem nizbrdo, ide pjesma...


Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Koji dvobrazni plug bi preporučili za Torpedo 45 Ks? Zemlja je podravska ravnica? Ravnjak ili okretač plug?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne veći od 2x12". Sam se moraš odlučiti jel želiš razoravati i naoravati ili orati sve na jednu stranu. Okretač je uvijek u prednosti, ali to košta.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Kakav da zemem plug za univerzala 445 (bez duple vuče) za ilovaču (zagorski bregeci) i oranje na manjim kosinama?
Koje su opće razlike, čitam da ima nekakvih plugova slavonaca, okretača i pitaj boga kaj sve ne :confused: niš mi nije jasno :confused::confused::confused:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ako imaš drobne viška za zimsku brazdu si uzmi 1x16 olta ili imta i ori ko čovek, a za proljetnu i ugar neki olt ili imt 2x10, po mogućnosti visoki. Ja malu prednost dajem olt plugovima jer ljepše rade, okreću, na manjim brzinama, ali se nijansu teže vuku.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zagi,
ima u Zagorju zemlje različite težine za oranje. Ja imam zemlje gdje mogu s dupljakom 50 KS orati s 2x14", ali i takve gdje 1x14 neide dublje od 20 cm. Kak si do sad obrađival svoju težu zemlju? Prema njoj se ravnaj. Ako imaš tak tešku zamlju kak je jedna moja njiva, onda obavezno 1-brazdni. Okretač je za naše brege bolji jel možeš orati na koju stran ti paše. Nažalost, dosta je skuplji. Nakon kaj sam probal plug s predplužnikima, videl sam koliko kvalitetnije ore od onog bez njih. Dosta pomognu i deflektori, ali samo ako je brazda dovoljno duboka.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Do sad mi je oral susjed s velikim Sameom. Pital bum suseda kak su njegvi dojmovi te zemlje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nikaj ti susjedu ne vjeruj,nego,ako imaš mogućnosti posudi plug ili dva,pa probaj!
Meni se čini da Kawasaki dobro veli, 1x14" ili 16",i 2x10".
Nisu tako skupi,i dobro ih je imati...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako more bez lijevog oranja onda more jeftinije kupiti plug. Ako ima takvih njiva gdje treba orati na lijevu stran onda nažalost ne bu prešel tak jeftino.

Edit:

Gogo ti dobro predlaže. Posudi plugove za probu. Ako imaš priliku to je najbolje. Onda buš točno videl kak se tvoj traktor ponaša s određenim plugom - i kvalitetu oranja i koliko mu je ili nije teško za vleči.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Imaš kaj za orati? Dojdem ja z plugom k tebi pa buš probal 2x12 slavonca ak hočeš :(call):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Slavonac i Universal su kak rit i uho.
Prenisko mu je položaj treće točke i hidraulika ne dela kak spada.
Gledi OLT Posavca 2x10" ili kakvog stranjskog, Eberhardta npr.
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Imaš kaj za orati? Dojdem ja z plugom k tebi pa buš probal 2x12 slavonca ak hočeš :(call):

Pa imam za orati dosta toga :icon_mrgreen: Bumo se dogovorili jen vikend pa skoknes do mene pa da vidimo :drink:

Slavina i Universal su kak rit i uho.
Prenisko mu je položaj treće točke i hidraulika ne dela kak spada.
Gledi OLT Posavca 2x10" ili kakvog stranjskog, Eberhardta npr.

Slavonac, Posavac, koja je razlika, su to samo imena modela ili kaj? Kaj nema plug Zagorac? :icon_mrgreen:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,693
Ak imaš mješovite zemlje (teška, laka) onda si uzmeš 2x10 i sa tim moreš orat praktički sve. Ak te zanima jednobrazni onda 1x14. Nema potrebe uzimat nešto veće i mučit sebe i traktor.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ako gledas jednobrazni, moj glas ide definitivno za IMT 610.10, 16 cola. Zaorava sve na što naiđe, a lagano ga vuče traktor.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Za početak budem gledal da uzmem neki 2x10 :) hvala svima na savjetima!
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Za sad ne planiramo špricat, nemamo tolko da se nebi dalo vremenski pofrezat protiv korova.
 
Na vrh