• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pod u stali ...

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav iako nisam u stocarstvu -govedarstvu postavit cu pitanje koje je meni postavio kolega da rijesi problem kod svog brata koji ima stalu i 30 -50 muznih krava.
Problem je u tome sto je sklizav pod.Dok je kolega radio stalu i pod je lijepo izvuko da bude lijep gladak i ravan a sad je to problem jer se je vec druga mlada junica ili krava ozlijedila tj slomi nogu ili kukove i mora na klanje.Pitanje je kako i sa cime ste vi to rijesavali da bude pod manje klizav ili opce ne klizav?!
Hvala na pomoci i sugestijama !!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Postoje specialne mašine, koje režu male kanaliće u beton.
Time ne oštete strukturu, a naprave sigurnije površine za stoku.

Ne znam da li to postoji u Hrvatskoj.
Znam da (bar) jedan to radi u Sloveniji, a još ih je više u Austriji, a za Italiju da se ne priča.

Što su duže takvi objekti u upotrebi, više je problema i time se pojave i te usluge.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
To se zove frezani beton..... Radi se slično ko s asvaltom na cesti....
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
E to sam mu i ja savjetovao!! Hmmm treba se raspitati za takvu masinu ...
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Ja mislim da bi se to moglo sa sitnilicom za kamen, ali ne da ju zabiješ u beton nego ju držiš na hidrauliki i onda kak ima one šiljke samo da dodiruju površinu betona, barem mislim da bi to tak trebalo biti.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Eto jos jedna dobra ideja. Idem probat po internetu nac taj stroj jer be znam kako to izgleda.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Koliko vidim to je prikljucak za traktor ili stroj. Kako sa tim uci u stalu:(think):
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Pa kaj nema ta štala nekakva veča vrata jer kak si rekel unutra ide od 30 - 50 krava pa kak misli vaditi gnoj iznutra, sigurno nebude ručno.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Mi smo to rijesili u nasoj stali utapanjem pune cigle u cement. Ona je grublja i nema klizanje izmedju cigli su napravljene fuge = linije malo udubljene tako da ivice cigle nijesu ostre ali ni cigla klizava.Zatim sigla se jako brzo susi, brze od betona. Preko cigle posusujemo pilotinu( umjesto slame) a nabavljamo je na pilanama. Redovno odnosno 2 puta godisnje obradjujemo papke jer obradjeni papci povecavaju sigurnost ustajanja.
Pozdrav.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Najjeftinija opcija ti je uzet flex, diamant šajbu i zretat fuge nekih 2-3 mm dubine.

diamant šajba - jeftinjara iz baumaxa za 100kn, flex vjerojatno imaš ak i ne uzmeš isto neku jeftinjaru al ga držiš na lagano i natopiš beton da ga ne ubije prašina...

Ja sam tak rezal frendu na rampi ( kosini ) na ulazu u podrumsku garažu. Još si staviš neku letvu pa ideš uz nju i fuge su ti lijepe ravne...

Ak možeš doć do one građevinske motorke s velkom dijamant šajbom još bolje i bržije si gotov...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
I kod mene je pod od pune cigle i zadovoljan sam.Uskoro planiram rad na jos jedom redu vezova i ponovo cu stavit punu ciglu.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Ja sam u jednom dijelu štale(najstarijem) gdje je se pod usklizao izrezao na način kako je zwer rekao i nema više sklizanja..
Ovako kao na slici
Velika7255.JPG
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Radimo štalu za muzne krave od drvene konstrukcije sa daskom okolo
i sad razmišljamo o jaslama i vezovima pa smo u razmišljanju kako to
jednostavno napraviti , dali ima netko koju sliku takve štale iznutra.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Spremamo se obnavljati stalu pa me zanima u vezi poda, jel se jos nesto stavlja u beton (neki preparat, pitam radi amonijaka) ili klasika 4+1 (znaci 4 lopate sljunka, 1 cementa), ili da mjesamo ipak 3+1?
Dali da stavim kakvu armaturu ili nije potrebno?
I jel da beton ostane glatki ili da napravimo onako crte po njemu da se stoka ne sklize?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Moj savjet ti je da napraviš crte po betonu jer se stoka tako manje kliže. Kod mene je to provjereno jer je jedna strana glatka, a druga sa crtama i puno bolja je ta sa crtama. E sad za beton ne znam, ali mislim da nema potrebe za 3+1 već da je dovoljno i 4+1, ali to nek ti odgovori netko stručniji. Mislim da u moj pod nije stavljano ništa u beton, ali provjerim pa napišem šta saznam :).
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Meni se najvise svidja kako je Sima odradio noviji objekat za krave, takav cu i ja da napravim :)
 
I

igebich

Guest
Dobar dan,ovako imam jedno kratko pitanje za koje nisam siguran ni ja ni majstori za odgovor...
Zanima me Stala za krave,Vezani sistem iza krava rešetke,Zanima me dubina na početku i dubina na kraju koliko mora biti pad za gnojnicu ako je kanal dug 17 metara pod kojim padom bi trebalo složit da to sve ljepo i uredno teče u Septičku jamu..Hvala svima ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh