• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podešavanje Lombardini dizela na Labinprogres frezi

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Pozdrav ekipi,
Jucer sam malo ozivio nakon cca 10 godina nerada jedan mtk Labinprogres Mondial 108D (Goldoni) koji ima Lombardini 520 dizelasa (325 ccm, 6-7 KS, oznaka LDS 520 ili 6LD325). Promijenio mu ulje i filter ulja, izvadio staru naftu, promijenio filter u tanku i stavio novu, ocistio i nauljio filter zraka, stavio nove gume i zracnice i goldoni je upalio nakon kratkog plesa sa spagom za paljenje. :)
Radio sam s njim 2 sata po masliniku.
No imam 2 problema, cini mi se da su povezana:
1) Minimum - tj. nedostatak istog. Ako spustim gas ispod cca 1/4, ugasi se instantno.
2) Dim - kojeg ima previse. Ne znam da li je to normalno, ali brate mili dimi previse za moj ukus i nadisem se tog otrova malo previse.
Znam da dolje gdje je poluga za gasenje ima par vijaka za stelanje rada, pa ako netko zna kako to podesiti da manje dimi i da radi stabilno na minimumu, bilo bi jako lijepo to procitati.
Evo fotke tog dijela za podesavanje:
https://www.dropbox.com/s/ila22p4a73212lc/Mondial108D_08.jpg
Ovdje su ostale fotke freze: https://www.dropbox.com/sh/fz6otkteae2demc/jwU3Iwo76W
Hvala unaprijed.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Izgleda treba promenuti diznu koja je moguc krivac dimljenje i element PVP krivac nerada niskog gasa
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Izgleda treba promenuti diznu koja je moguc krivac dimljenje i element PVP krivac nerada niskog gasa

Nema nacina mozda ocistiti diznu, onako kako se radi za benzinske injektore? Nemam iskustva s dizelasima, uvijek sam imao benzince. :) Ako se mora mijenjati, da li mozda znas red velicine cijene dizne?
PVP element - ne znam sto je to, moze pojasnjenje, link, otprilike cijena?
Hvala.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Nema nacina mozda ocistiti diznu, onako kako se radi za benzinske injektore? Nemam iskustva s dizelasima, uvijek sam imao benzince. :) Ako se mora mijenjati, da li mozda znas red velicine cijene dizne?
PVP element - ne znam sto je to, moze pojasnjenje, link, otprilike cijena?
Hvala.

Gledam ove upute za podesavanje rada:
https://www.dropbox.com/s/blpvvc7axv1tr7q/štelanje dizel mašine.jpg

Mislis da se podesavanje minimuma ne moze rjesiti najdonjim vijkom? Ja ne znam da li on samo ogranicava hod sajle gasa, u kojem slucaju to ne rjesava nista, jer ce opet minimum biti previsok, ili utjece na kolicinu ubrizganog dizela na minimumu, u kojem slucaju bi moglo rjesiti problem.

A glede dimljenja, u trecem pasusu, glede podesavanja dostave pumpe, kaze ako dimi na full opterecenju, da se malo zavrne najgornji vijak. No meni dimi uvijek, na bilo kojem gasu.
Od mogucih uzroka (black smoke), manual kaze slijedece:
a) wrong injector setting - to bi mogla biti zacepljena dizna, sto se u injektoru da podesavati?
b) wrong injection pump setting - to bi mogli biti oni vijci, gore spomenuti?
c) retarded injection timing - to nekako ne vjerujem da se poremetilo, ali tko zna...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da na onim sarafima stelas ler to postelaj.
Daj probaj skinut filter zraka pa vidi jel ima promjene u dimu.
Trebalo bi ju dobro oprat minivosem jer ce ti se ovak pregrijavat!
Koje si ulje stavil,i nadam se da ga nisi stavil ni milimetra iznad max?
Posto dugo nije radila moguce je da nakon nekog vremena bude manje dimila ak jos motor ok.

Kad sprobas bez filtera i ak je isto,najgornji saraf polako stezi dok radi i trebala bi se smanjivat dim pa joj daj gasa dosta ak jos dimi stezi i dalje dok dim nebu lagan i smije zadimit samo kad joj se naglo da gas pa kad dode na max okretaje mora imat snage a nesmije cjelo vrijeme dimit.
Ler gas si postelaj na najdolnjem sarafu stezi ga dok nebu radila mirno i tiho sama.
 
Posljednje uređivanje:

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Gledam ove upute za podesavanje rada:
https://www.dropbox.com/s/blpvvc7axv1tr7q/štelanje dizel mašine.jpg

Mislis da se podesavanje minimuma ne moze rjesiti najdonjim vijkom? Ja ne znam da li on samo ogranicava hod sajle gasa, u kojem slucaju to ne rjesava nista, jer ce opet minimum biti previsok, ili utjece na kolicinu ubrizganog dizela na minimumu, u kojem slucaju bi moglo rjesiti problem.

A glede dimljenja, u trecem pasusu, glede podesavanja dostave pumpe, kaze ako dimi na full opterecenju, da se malo zavrne najgornji vijak. No meni dimi uvijek, na bilo kojem gasu.
Od mogucih uzroka (black smoke), manual kaze slijedece:
a) wrong injector setting - to bi mogla biti zacepljena dizna, sto se u injektoru da podesavati?
b) wrong injection pump setting - to bi mogli biti oni vijci, gore spomenuti?
c) retarded injection timing - to nekako ne vjerujem da se poremetilo, ali tko zna...

Jeste najdonji viljak je za stelanje ler gasa(idling), probaj nejga malo zategni i ako opet gasi znaci da nije nesto u redu sa ubrizgavanje.

ipak nije paljen 10godina tako da velika mogucnost je da dizna i element so korozirani, tamo su tolerancije 0.001mm tako mala korozija dovolno je da poremeti rad.
kod nama element i dizna su po 20eura znaci ukupno 40e.
kupi element u dizni i odnesu bosch pumpu i diznu(kuciste dizne) kod majstora i on neka zameni i nasteluje ti samo treba da namontiras.

E sad zavisi koliko je upotrebjlavan da palenje moze otici u kasnije (retarded), zavisi koliko su potroseni tockici klackalici bosch pumpe, sto vise se trose to vise ide u kasnije, tako je bilo kod mog tomo vinkovica.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Da na onim sarafima stelas ler to postelaj.
Daj probaj skinut filter zraka pa vidi jel ima promjene u dimu.
Trebalo bi ju dobro oprat minivosem jer ce ti se ovak pregrijavat!
Koje si ulje stavil,i nadam se da ga nisi stavil ni milimetra iznad max?
Posto dugo nije radila moguce je da nakon nekog vremena bude manje dimila ak jos motor ok.

Ok, probat cu ovo s filterom.
Je, trebalo bi oprati, nisam stigo. Imas neki prijedlog kako odmastit? Jer samo prskanjem vodom ne vjerujem da cu ista postic. Mozda stavit IVASOL u posudicu za miniwash?
Stavio sam INA Delta 5, 1,3 litre, tada mi je sipka pokazala max, iako su u entradi rekli da navodno ide 1.5l ako se mijenja filter ulja.
Dimila je ona i prije, sjecam se zadnjeg frezanja mog dida prije cca 10 god.
Ona nije puno radila, sto se ja sjecam, ali je vrlo vjerojatno slampavo odrzavana.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Jeste najdonji viljak je za stelanje ler gasa(idling), probaj nejga malo zategni i ako opet gasi znaci da nije nesto u redu sa ubrizgavanje.

ipak nije paljen 10godina tako da velika mogucnost je da dizna i element so korozirani, tamo su tolerancije 0.001mm tako mala korozija dovolno je da poremeti rad.
kod nama element i dizna su po 20eura znaci ukupno 40e.
kupi element u dizni i odnesu bosch pumpu i diznu(kuciste dizne) kod majstora i on neka zameni i nasteluje ti samo treba da namontiras.

E sad zavisi koliko je upotrebjlavan da palenje moze otici u kasnije (retarded), zavisi koliko su potroseni tockici klackalici bosch pumpe, sto vise se trose to vise ide u kasnije, tako je bilo kod mog tomo vinkovica.

Hmm. Probat cu ono s filterom zraka za dimljenje i namjestit lergas sa sarafom i eventualno probat malo zasarafit najgornji saraf. Ako ne upali, ide cijela kod mehanicara, jer vidim da je moguce vise simptoma, a ja nemam vremena pogadjati.
Ako netko zna kvalitetnog mehanicara u Istri, idealno Puli, sad je vrijeme da ga kazete. :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ok, probat cu ovo s filterom.
Je, trebalo bi oprati, nisam stigo. Imas neki prijedlog kako odmastit? Jer samo prskanjem vodom ne vjerujem da cu ista postic. Mozda stavit IVASOL u posudicu za miniwash?
Stavio sam INA Delta 5, 1,3 litre, tada mi je sipka pokazala max, iako su u entradi rekli da navodno ide 1.5l ako se mijenja filter ulja.
Dimila je ona i prije, sjecam se zadnjeg frezanja mog dida prije cca 10 god.
Ona nije puno radila, sto se ja sjecam, ali je vrlo vjerojatno slampavo odrzavana.

Procitaj moj post iznad ima dopunu.
Ivasol naspricaj ostavi 15min i dobro isperi minivosem ak ne ode sve opet ponovi jer ti je jako mastan!
Nek ti bude tak pa kad se skroz ohladi izmjeri i ak je izmedu min i max ok je samo prije svakog rada ga provjeri.

Ja bi rade stavil ina super 5 nego deltu jer je to ipak stari diesel i to ulje bolje podnosi naprezanja i dobro je za disele.
 
T

Todi

Guest
Pozdrav kolega,
dim o kojem govorite pretpostavljam da je crne boje,jer ima različitih dimljenja(boje dima) motora,
obzirom da se radi o stroju-motoru koji nije duže vremena stajao,ima puno faktora čimbenika za dimljenje,
ako se radi o crnom dimu,a mislim da je tako,omjer goriva i zraka je produkt istog,sagorijevanje,
preporuka je svakako zamijeniti uložak dizne i istu podesiti na odgovarajući tlak(bar) ubrizgavanja,dobro očistiti uložak filtera zraka i ulje u kučištu dolijati do označene crtice,provjeriti zračnost ventila,za početak toliko jer ponavljam razloga može biti jako puno,ovako virtualno teško je podesiti ugodit rad motora,
LP
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Pozdrav kolega,
dim o kojem govorite pretpostavljam da je crne boje,jer ima različitih dimljenja(boje dima) motora,
obzirom da se radi o stroju-motoru koji nije duže vremena stajao,ima puno faktora čimbenika za dimljenje,
ako se radi o crnom dimu,a mislim da je tako,omjer goriva i zraka je produkt istog,sagorijevanje,
preporuka je svakako zamijeniti uložak dizne i istu podesiti na odgovarajući tlak(bar) ubrizgavanja,dobro očistiti uložak filtera zraka i ulje u kučištu dolijati do označene crtice,provjeriti zračnost ventila,za početak toliko jer ponavljam razloga može biti jako puno,ovako virtualno teško je podesiti ugodit rad motora,
LP

Ako cemo iskreno, dim nije crne boje, nego onak vise sive, svjetlo sive. No buduci je u manualu bio izbor crnog i bijelog dima, meni je vise vuklo na crno. :)
Dakle, boja nije ni priblizno slicna starim dizel kramama kad stisnu gas na uzbrdici. :)
Evo, ako to mijenja dijagnostiku, ispricavam se svima.
Filter ima dvije metalne resetke, jedna u gornjem, jedna u donjem dijelu. Ulja je bilo tocno do predvidjene razine. Nisam stigao ocistiti ni jednu resetku, to je slijedece. Problem je sto nemam kompresor, pa mogu samo oprat u nafti. Eventualno skocit onda na benzinsku pa propuhat. Problem je sto zivim u gradu, a stroj je 20ak km dalje na selu, pa to malo otezava sve skupa.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Procitaj moj post iznad ima dopunu.
Ivasol naspricaj ostavi 15min i dobro isperi minivosem ak ne ode sve opet ponovi jer ti je jako mastan!
Nek ti bude tak pa kad se skroz ohladi izmjeri i ak je izmedu min i max ok je samo prije svakog rada ga provjeri.

Ja bi rade stavil ina super 5 nego deltu jer je to ipak stari diesel i to ulje bolje podnosi naprezanja i dobro je za disele.

Mislis super 3? A jedni govore da je D5 puno bolji od S3, drugi drugo. Sad ostaje ovaj kad je vec uliven. Hvala za onu dopunu, probat cu mozda vec ovaj vikend se malo igrat s tim sarafima/vijcima/vidama. :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mislis super 3? A jedni govore da je D5 puno bolji od S3, drugi drugo. Sad ostaje ovaj kad je vec uliven. Hvala za onu dopunu, probat cu mozda vec ovaj vikend se malo igrat s tim sarafima/vijcima/vidama. :)

Mislil sam na super 5 malo je skuplji od s3 a jako slicna ulja.
Mislim da je delta 5 10w40 i po strukturi je tecnije od super 5 koji je 15w40 i super je za staru dieselsku tehnologiju.
Kad bus isel tam obavezno ju operi i skini filter zraka prvo pa probaj pa ak nema promjena onda stelaj.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Mislil sam na super 5 malo je skuplji od s3 a jako slicna ulja.
Mislim da je delta 5 10w40 i po strukturi je tecnije od super 5 koji je 15w40 i super je za staru dieselsku tehnologiju.
Kad bus isel tam obavezno ju operi i skini filter zraka prvo pa probaj pa ak nema promjena onda stelaj.

Ah, nisam ni znao da postoji super 5. Na ininoj benzinskoj su imali super 3 i delta 5. :(
No dobro, slijedece godine ide super 5 unutra.
Hvala na savjetima, javim se nakon sessiona sa strojcekom.
:)
 
T

Todi

Guest
Ako cemo iskreno, dim nije crne boje, nego onak vise sive, svjetlo sive. No buduci je u manualu bio izbor crnog i bijelog dima, meni je vise vuklo na crno. :)
Dakle, boja nije ni priblizno slicna starim dizel kramama kad stisnu gas na uzbrdici. :)
Evo, ako to mijenja dijagnostiku, ispricavam se svima.
Filter ima dvije metalne resetke, jedna u gornjem, jedna u donjem dijelu. Ulja je bilo tocno do predvidjene razine. Nisam stigao ocistiti ni jednu resetku, to je slijedece. Problem je sto nemam kompresor, pa mogu samo oprat u nafti. Eventualno skocit onda na benzinsku pa propuhat. Problem je sto zivim u gradu, a stroj je 20ak km dalje na selu, pa to malo otezava sve skupa.

ako je tako,onda se definitivno radi o dizni(piša gorivo),znači zamjena uloška i podešavanje dizne, a tek onda možemo dalje analizirati kvar
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Al ak je radila nek ju prvo postela pa bu vidio,ak bu isto onda nova dizna i stelanje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dobar bosista ce odmah primetiti kako baca dizna i na kojem pritisku baca. nekad se moze dostelovati i to je najbolje ako se uspe a da baca u finu maglu naftu. noviji ulosci su vecinom jako losi i kratkog veka bar kod nas. posto je stajala dugo verovatno je ona najveci uzrocnik tog dima ali belo siv dim moze i od lose kompresije biti.probaj prvo sa diznom pa ako nesmanji dim negine otvaranje i pregled motora
 
T

Todi

Guest
to sam odmah sugerirao, nisam htio biti grub, ali nakon dugog stajanja vjerojatno su karike zapekle, prvo urediti diznu,a kasnije korak po korak dalje ili vozi to kod Bagera u garažu i miran si:icon_keel:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nema tu grub ili nije grub. posle 10godina dobro je uopste upalio. a i pre je dimio. prema tome tropa od odrzavanja. svi teraju dok neskapa skroz pa ondo sta mu bi. ja imam pacijente koji zalivaju mesecima skoro svaki dan sa dmb dizel pumpama. ulje nepromenu ni u 3-4 god cak i vise .teraju nasmrt motore i posle se cude. e takve nestedim uopste. i najmanju sitnicu mu upisujem da kupi namerno.sve treba odrzavati i sredjivati na vreme. moj motor na frezi kipor radi u teskim uslovima ali ga i odmorio i menjam ulje na 50-70 cas rada. to je nikakva stavka a puno znaci.a da negovorim za ostalo
 
T

Todi

Guest
potpis,
samo što se ljudi-korisnici strojeva toga ne drže,
osobno mijenjam ulje u strojevima svako proljeće, bez obzira na radne sate i uslove rada, mislim da je to najmanje što mogu učiniti za njih,a naravno kasnije se to vraća
 
Na vrh