• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje i sadnja vinograda - šta i kako?

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,289
Lanac je za napinjanje...na svakom stupu bude kuka koja bude drzala zicu...izmedu stupova je 2.5m...i zica je inox pa se nebi smjela previse rasteci...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Deda zasto bit veci vjernik od pape🤔?
Taj princip se godinama koristi nikad nitko nije imao problema, ni za žicom ni sa lancem, ja ne znam kakve žice ti koristiš ali moje se minimalno rastegnu zato i postoji lanac da možeš regulirat, umjesto da kažeš bravo, ti ideš odmah na kritiku i to totalno neutemeljenu!
@llmb0611 samo je bitno da ih na vrijeme spustiš, sad ih stavi ispod prve žice ispod mladica i kad ti se red objesi kad budu mladice barem 40-50cm samo je podigneš i riješiš sam cijeli vinograd, brže od toga ne ide, ide ustvari, postoji priključak koji podiže mladice i vuče žicu ali to nama nema smisla.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,371
Krumpi,malo bolje čitaj. Ja nisam kritiziral nego pital. A ti odma na zadnje noge
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,289
@Deda Marek je normalno pital...i ja sam.mu odgovoril...
sistem mi djeluje dobro i zato sam ga isprobal... nadam se da bude funkcioniral...ako nebude onda bum mijenjal... mogel bi funkcionirati jer su mi mali razmaki između stupova, dobra je žica koja se nebi trebala previše rastezati, kuke na svakom stupu budu držale žicu....nadam se da nebude problema...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Kod mene su stupovi svakih 5,25-5,50m i nema greške samo jaka glava ako treba i anker i nema greške, žica se nategne a prema potrebi stavim još plastične vezice ako se negdje zica otvori više nego šta ja želim ali u pravilu nema greške sa žicom
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Pojela mi voluharica 5 trseva...😡😡 trogodisnje...na prvu zicu vezane...😡😡
Kupio druge...ali nisam stigao posaditi...stavio u kantu sa zemljom i gnojem i vodom...cekaju u podrumu...ostavio ih dole u podrumu na svijetlom mjestu da se malo prilagode jer su bile.u hladnjaci...nisam.mogao odmah na sunce... da li je pametno sad ih saditi u ovo blato ili nek cekaju u kanti?
ako ti je vinograd na brdu onda nema blata. možes saditi.
ako je u močvari počekaj malo. najbolje ti je da iskopaš rupe prije (odma sada po blatu) i ostaviš par dana da se rupe posuše.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Meni se stvarno čini ovo super sa pokretnom žicom.

Krumpironja@ može još slika kako je to riješeno na srednjim stubovima (držači), da ne razmišljam puno.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
... da li je pametno sad ih saditi u ovo blato ili nek cekaju u kanti?
Ja posadim uvjek par komada u plastične kese, pa što kod se ne primi zamjenim u ljeto, kesu samo rasječeš i sa zemljom sve posadiše. Nema greške.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,289
S obzirom da mi je vecina trseva sad treca godina, polako proucavam daljnji nacin uzgoja, tj. formiranje. Kod nas je ocito najzastupljeniji Guyot. Jednostruki ili dvostruki? Nekako vise vucem.na jednostruki jer mi nije cilj kolicina... Rade bi manje opteretio trs a da bude kvalitetnije. Koja su vasa iskustva?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,289
ako ti je vinograd na brdu onda nema blata. možes saditi.
ako je u močvari počekaj malo. najbolje ti je da iskopaš rupe prije (odma sada po blatu) i ostaviš par dana da se rupe posuše.
Iskopao jucer popodne rupe...ostavio malo da se osuse...onda pocela natrag kisa...a dns cijeli dan pada...i to bas jako...pricekat ce sadnja jos koji dan...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
S obzirom da mi je vecina trseva sad treca godina, polako proucavam daljnji nacin uzgoja, tj. formiranje. Kod nas je ocito najzastupljeniji Guyot. Jednostruki ili dvostruki? Nekako vise vucem.na jednostruki jer mi nije cilj kolicina... Rade bi manje opteretio trs a da bude kvalitetnije. Koja su vasa iskustva?
Kod sadnje trsova si zauzeo razmak koji diktora jednostruki ili dvostruki lucanj, sad je to gotovo.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ma je...ja sadim na 75 i imam dupli po 12 pupova...sadnja ne diktira nista, moja preporuka je dupli i pratit deblo trsa, trs ima dva glavna kapilarna puta i bolje je da su oba aktivna, prati struku i čitaj, tu na forumu nemaš puno vinogradara
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Koja to sorta ima 12 pupova na 37,5cm? Toliko je od jednog trsa do polovice, a toliko treba i od drugog trsa do iste polovice. Ili kako to ti imaš?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Pa di piše da na žici mora bit jedan lucanj?
Nikad nisi vidio dva lucnja u preklopu?
Godinama tako radim i svi oko mene i nikad nije bilo problema, prođeš jednom samo pobacaš mladice bez ploda i gotovo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Napravim ali rijetko, ja izbjegavam napraviti preklop dva lucnja. To kod mene oblikuje jako gusti sklop lisne mase.
Da li su po tome Vaše sorte manje bujnosti, s manje lisne mase, kad Vi to prakticirate kao redovito?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ne upravo suprotno, kod nas imaš lisne mase koliko hoćeš, ali ja ne vidim u čemu je problem, redovito se prska i šiša, previše kompliciraš, nema šta ne može, evo kad budem sliko kolce za žicu slikat ću ti i zonu glavne žice da vidiš, makne se mladice di nema ploda ostalo sve ostaje i pup sa dva izdanka sve ostaje sve funkcionira sve veselo raste, uopće ne čistim zaperke samo šišam i špricam, kad bi ja pipljavio ko ti nebi stigo ni desetinu odradit😂 a ove godine sam kupio i svoj šišač tako da će sve bit puno lakše, a vidio si moje vinograde puno puta po forumu tako da znaš da imam lisne mase koliko hoćeš. 20210713_154212.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Super onda, svatko neka radi kako mu je najbolje, važno je brati zdravo i kvalitetno grožđe.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Ova "priča" bude dobila svoj epilog tek onda, dok kolega koji je postavio pitanje: kako oblikovati trsove, na dva ili jedan lucanj, počne uočavati problematiku tijekom vegetacije, u svojem vinogradu i "počne razmišljati svojom glavom". Ne ne vrijeđam niti omalovažavam, ali to bude točno tako.
Bude gledao, vidio "razvoj događaja, uviđao problematiku pristupa mladicama i grožđu", bude skužio kako ih bude lakše lakirao sa zaštitnim sredstvima i onda se možda bude sjetio, o čemu sam tipkao u ovoj temi.
Ovo kako nastupa forumaš @Krumpironja je jedan od načina "masovne proizvodnje", kakav ne bude prakticirao naš forumaš na početku sadnje vinograda. @Krumpironja ima vinograda u vlasništvu i obradi sam, koliko u mojim krajevima ima nas 20 ili više. On forsira količinu, ne mari za mnoge detalje na koje mi drugi, mali obratimo pažnju.
Loše je ako veliki proizvođači bilo čega obnevide, postanu zaslijepljeni svojom uspješnošću u nečemu, pa pritom izgube filing da možda i drugi ljudi znaju nešto, imaju svoju dobru praksu, piju svoje odlično vino i pritom uživaju, iako ništa ne zarađuju. Tanka je crta između svega toga. Kolega bude posadio, bude učio i naučio i skužio kroz život tko je od nas bio ili nije bio u pravu, gdje sam griješio savjetom ja, a gdje je neki drugi savjet ispao promašaj.
Neka ipak vjeruje samo sebi i svojim spoznajama, k meni neka dođe na kupicu vina, z mojih goric/vinograda, jednako on ili @Krumpironja ako ih put nanese blizu Varaždina. 🥂
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh