• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje i sadnja vinograda - šta i kako?

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Imam betonske, zalim sto nemam metalne.
Sve je na strani metalnih, ali ih treba gusce postavit od betonskih.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Betonski su na 8 trsova, metalne stavljam svakih 5 trsova. Mislim da je na 80cm sađeno pa ispada 4 metra. Proslo bi i na 4.80 ali ne bocne redove koji su najvise izlozeni vjetru.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
Uzas kaj mi rade po vinogradu...stetu bum videl ili dok bum rezal ili na proljece dok nebude pocelo bujati...
Do onda se nadam da bum ih cim vise polovil...
IMG_20240127_143209.jpg
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Planiram posaditi nešto stolnih sorti pa me interesira upotrebljavate li kod sadnje stakleni krš/prašinu. Vidio sam u nekoliko navrata da su ljudi pomiješali sa zemljom taj sitni krš te zatrpali tom smjesom korjen kako ga ne bi uništili voluhari i slični gospodari podzemlja. Imali to smisla?
 

Krunc

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
6
Jučer sam posadio malo silvanca zelenog i zweigelda i u rupe sam stavio samo malo gnojiva i zatim posadio.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Koje područje. Ja imam cijepove ali nisam pametan. Oko mene sto ljudi-sto razlicitih odgovora. 5. mjesec sigurno ne mogu čekati i sad razmišljam da posadim i parafinski dio zaštitim ili zemljom ili staklenkom, okrenutom naopako
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
Sa staklenkom ti nije dobro jer ce po suncu zakuhat....bit ce 50° u staklenki...zatrpaj sa zemljom...tako sam ja prosle godine....

1000009744.jpg

Kod mene zamjena stupova...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Prije tamo 35 godina smo mlade trse posadili i zagrnuli s zemljom. Kako su dolazili topliji dani išli smo ih otkopavati i postepeno ih izlagali suncu. A onda su tržište preplavili parafinirani cijepovi. S njima sve to je postalo lakše i robusnije.

IMG_20240302_131316.jpg
Meni su "moji dečki", zetovi, pomogli zamijeniti sve početne stupove i podupore. Baš su nadrapali taj dan.

IMG_20240304_165644.jpg
Mlade trse, cijepove graševine, 18 kom, za popunu umjesto onih koje sam morao izvaditi, sam kupio, spremni su i čekaju, ali ja ih još ne budem išao saditi, mislim da bi bilo suviše rano za sadnju. Bude još dana i za to...
 
  • Like
Reactions: H&S

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
... Meni su "moji dečki", zetovi, pomogli zamijeniti sve početne stupove i podupore. Baš su nadrapali taj dan....
...jer poznato je da tko ima zeta, ima i magarca ;)
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
Bez obzira na.parafin ja sam ih prosle godine pokrio zemljom jer sam rano sadio pa da.sunce ne ugrije i potjeraju prerano u slucaju da bude mraza...maknuo zemlju kad dovoljno zatoplilo...tako cu i ove godine jer planiram negdje pocetkom 4mj sadit....
 
  • Like
Reactions: H&S

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Eh, ja slušao i sad su cijepovi potjerali. Zatrpavanje više nije opcija jer ću potrgati pupove koji su se već raspuknuli. Msm da ću staviti bocu i zagrnuti sa zemljom da se ne grije previse. Druge mi nema. Ili prektiti nečim...agrotekstilom ili onim filcom što se stavlja ispod nasipa da ne probija trava
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,546
Zatrpaj ih sa žutim pijeskom iz šume ko mene ga ima u šumi uz put.Sa njim smo zatrpavali cijepove dok nisu došli parafinirani cijepovi.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Da ali ću potrgati pupove koji su u biti otvoreni skroz. Prelaze u sitne listiće
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
nećeš ih potrgati sigurno...nabacaj rahlu zemlju gore...ja sam prošle godine uzeo u hladnjači sadnice koje su potjerale nekih 4-5cm...ali su izboji bili potpuni bijeli jer su bili bez sunca. zasipao ih zemljom da ne smrznu ali i da ih sunce ne sprži...sve je preživjelo...ništa se nije potrgalo...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,029
Koje sorte su kod vas već tako krenule?

Kod mene lugoš uz kuću, 9 različitih sorti. Pupovi jesu nabubrili, ali ništa još ne kreće.

A uz kuću su u uvijek ranije krenu nego kod kolege u vinogradu..
 

Ruović

Novi član
Tu od
1 Tra 2024
Poruka
1
Pozdrav svima,

Planiramo da ove ili sledeće godine podignemo vinograd na našem placu koji se nalazi u blizini Kragujevca. Plac je ukupne veličine oko 40 ari, ali deo koji želimo da obradimo za podizanje vinograda je veličine 1 ar.

Mene interesuje kako bi Vi pripremili zemljište za sadnju vinove loze na manjim površinama?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh