• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje i sadnja vinograda - šta i kako?

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Koje se ono Fertina gnjojivo u malom pakovanju stavlja uz trs da bolje potjera, jednom sam stavio i otišlo dva metra u zrak do jeseni :)
 

dejan98

Član
Tu od
22 Stu 2015
Poruka
38
Pa za sada su sve to samo planovi pa se polako raspitujem sta i kako. Koja je minimalna sirina za obradu traktorom?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Po meni je to preširoko i gubljenje određeni broj redova na određenu širinu, a samim tim i količina. Ja bi išao na manje traktore, gabaritno manje i automatski uže redove.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Kod mene se sade 170-180 i to novi nasadi,ja imam nesto i na 160,steta je stavljat tako široko puno se izgubi
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Nisu francuzi pali s marsa pa siju na 75-80 kukuruz.
Tako i ovo. Na jednom dobijes na drugom izgubis.
Vecina mi je na dva metra i tu nikad nemam prinose ni blizu kao tamo di je na 2.70
Za usporedbu prosle godine je bilo cca 10 vs 15 t. po ha u korist sirokog.
Naravno puno ovisi o poneblju, orjentaciji redova...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Na jednom vinogradu smo napravili redukciju tak oda se iskrčio svak idrugi red, a razmak između redova je bio 1,6m, znači kad smo svak idrugi izvadili razmak je bio 3,2m između redova, a prinos grožđa nikad bolji, vinograd je dobio puno zraka i sunca pa je tako ostalo par godina dok se nije u potpunosti iskrčilo.

Po meni bi recimo bilo odealno 2,2m između redova, tak da komotno IMT 539 ulazi unutra sa špricom, frezom i malčerom.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Neznam,ja nisam to primjetio,kod nas bude po 2 kg po trsu i to je recimo prosjek a bude i po 3 i vise,redovi na 170, razamak u redu od trsa do trsa 80 cm, ja sam stavio 1000 trsi na 1450m2...ako je vinograd uredan onda je i rodan
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
U mom kraju su posađene stotine ha novih vinograda, na cca 140-150cm (ne znam točno, vinograd je ograđen), izgleda usko za današnje vrijeme. Obrađuju zemlju Goldonijem od 50ks, a za špricanje imaju PAUK (kotači su mu u prvom i trećem redu), znači "jaši" iznad loze.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Danas sam se išel malo rekreirat sa ovim ručnim kultivatorom. A što reć .... Igračka koja napravi nekakav posao. Nikaj ozbiljno.
 

Prilozi

  • DSC_0169.jpg
    DSC_0169.jpg
    83.7 KB · Pregleda: 152
  • DSC_0170.jpg
    DSC_0170.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 145

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Molio bih preporuku meliorativne gnojidbe kod sadnje vinograda. Tlo je pjeskovito, a rezultati analize su;
pH-KCL 5,28
pH H2O 6,16
AL-P2O5 32,00 mg/100gtla
AL-K2O 13,71 mg/100gtla
CaCo3% 0,00 "
Camg/100g 146
humus 1,06

Koju količinu i kojeg gnojiva bi preporučili-mineralnog i organskog peletiranog i koliko i čega za kalcifikaciju. Najbolje nešto da se može razbacati rasipačem
Hvala....
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
Pozdrav. Posadio sam nekih 90-ak trsova, 3 sorte, sve crno. Preorao sam zemlju, posadio trseve, međutim sada između redova raste samo korov. Frezam i okopavam (sad već treći put). Moram do jeseni nešto posijati. Moje pitanje je što posijati između redova? da li samo travu ili možda može nešto drugo? npr bijela niska djetelina?

kod sadnje stavio sve u rupu što treba, ali mogu li još nečime možda folijarno prihraniti?
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Bok.Novi sam u svijetu vinogradarstva pa me zanimaju neke stvari.U proljeće podižem novi vinograd na mjestu starog koji je iskorijenjen davne 2000…U jesen je navežen stajaki gnoj,vapno i izrigolovano je.Sadit ću najvjerovatnije graševinu i plavca mali ali samo za svoje potrebe.Zanima me dali da sadim na razmak od 1,2 m ili na 2 m.I na koju razdaljinu da sadim lozu…
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Najbolje razmak između redova ostavit za mehanizaciju...ako imaš traktor nemoj manje od 150-60 tako imam ja i traktor širine metar prolazi bez problema...a trs od trsa može 80cm sasvim dosta
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Nemam traktor,ja sam planirao na nekih 1,20 pa kositi kosilicom i flaksericom zato pitam za mišljenje.Nemislim se bavit profesionalnim vinogradarstvom već za osobne potrebe…
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh