• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pogon firewood processor-a , traktor ili zaseban motor ?

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Hm , da nije 30% malo previše da varira ? Nebih se baš složio da bi taj pad bio zanemariv
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
pa 15% visi od nominalnog u praznom hodu i 15% nizi pod punim opterecenjem, mislim da banseku nebi smetalo, a ni hidro pumpi, tj protoku ulja. Ako nebi bilo vise od 30% bilo bi prihvatljivo, npr ako je nominalno da radi na 2000 okr, podesima ga 2300, pa pod opterecenjem padne na 1700. Pade mi napamet tempomat, heheh
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Postoje i regulatori broja obrtaja koji su eksterni i mogu se nadodati negdje na motor , vežu se sa radilicom (ili nečim drugim okretnim) i spajaju se na polugu gasa
Takav regulator ima na vojnom agregatu na kojem je LA300 benzinac kao na većini motokultivatora i regulator mu stoji čeono na radilici , to bi možda moglo da se negdje nađe
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
zasad je sve u razmisljanjima, iznio sam problem, a na temelju vasih "za i protiv", te problema koji me mogu ocekivati a koje ste vi prepoznali, na kraju cu imati zakljucak jeli opravdano ili ne, a na stranu i to sto puknuti kaze da uvijek postoji taj izazov da se nesto napravi i to zna prevladati, nadam se da me razumijete, jer ima nas ovdje mnogo takvih.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma sve ok , ''razrađujemo'' ideju i to je dobro , svako ima ponešto za dodati i ukazati na moguću prepreku
Evo iskopao sam sliku tog agregata na koji sam mislio , zagledaj se malo bolje desno na slici vidjećeš polugu koja ide na karburator
16056.gif
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
da to je tako za benzin, dizel vec ima na bosch pumpi okretaje koju su sinhronizirani sa motorom, tako da uzima impuls okretaja sa bosch pumpe i odmah i tu i podesava u samoj bosch pumpi
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da , u pravu su , auti nemaju baš tak dobar regulator kao traktoti .
Stalno treba" petljati" po gasu .Agregat je posebna priča
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Kolike bi po vama bile oscilacije okretaja u navedenom rezimu rada, ipak je to dizel, koji radi na 2000 okretaja motora,dakle sa rezervom snage, vjerujem da nebi trebalo biti puno oscilacija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Teško bušu uopće namjestil fiksni gas na pumpi s svorežimskim regulatorom (ima samo regulaciju ler gasa i punog gasa, a nema regulacije snage). Vanjski regulator je "must have" na automobilskim motorima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Napravi jedan eksperiment , sjedi u golfa dizela i vozi se sa njime po nekoj blagoj uzbrdici koja ti otprilike zahtijeva 1/5 snage motora pa stisni kvačilo bez popuštanja gasa i vidi za koliko će obrtaji da se podignu
Ovo nikako nije neki mjerodavan eksperimen ali je eksperiment
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
a ned mi se sad petljati sa tim regulatorom, onda projekt najvjerovatnije otpda

Napravi jedan eksperiment , sjedi u golfa dizela i vozi se sa njime po nekoj blagoj uzbrdici koja ti otprilike zahtijeva 1/5 snage motora pa stisni kvačilo bez popuštanja gasa i vidi za koliko će obrtaji da se podignu
Ovo nikako nije neki mjerodavan eksperimen ali je eksperiment

gdje naci golfa 2 da je registriran,hehe, sve vise sam ubijedjen u tvoju tvrdnju da nebi ovo funcioniralo sa ovakvim motorom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nemoj da te ja demorališem , ja samo iznosim svoje mišljenje što nemora značiti da sam 100% u pravu , možda i ja griješim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
PS, nemoj se obeshrabriti. Bilo je takvih motora i u industrijskoj izvedbi. To znači da oni imaju boš-pumpu sa sverežimskim regulatorom ;)
Možda se postojeća dade doraditi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Pa da. Doradiš pumpu, a onda samo mijenjaš motore s otpada :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
hehe, kakvo mijenjanje motora, pa valjda ce se ni odmah pravi koji moze uraditi 1000 sati, to je kao da predje 50 000 km,

a 1000 sati je 5000 metara drva, ili na 1000 sati usteda goriva minimalno 1000 litara,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja sam na nekom agregatu vidio golfov motor ali nisam se zanimao jeli mu njegova dorađena pumpa ili ima regulator posebno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Ako je agregat, mogu biti dvije varijante:
- posebni regulator s malim astatizmom, pogonjen od bregaste ili remenice, koji korigira gas na boš-pumpi
- regulator na originalnoj boš-pumpi, posebno podešen za usko područje (3000rpm), također s malim astatizmom.
Rekel bi da je ova druga varijanta, jer je jeftinija.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
meni potpuno nepoznato podrucje i termini, u pocetku se sve cinilo jednostavno, medjutim izgleda i nije bas
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nije to tako strašno , regulator se može i napraviti bez problema
Improvizacija je majka svih budževina
 
Na vrh