Malo o kraljici.
Queen Mary 2 - kraljica svih brodova
RMS Queen Mary 2 (također QM2) je britanski prekooceanski brod izgrađen 2003. godine za Cunard Line, nazvan po starijem brodu iste kompanije RMS Queen Mary. Po izgradnji u francuskom brodogradilištu Chantiers de l'Atlantique, Queen Mary 2 je bio najduži, najširi, najviši i sa 148 528 tona najveći putnički brod ikada izgrađen. Primat u veličini, sa svojih 154 407 tona, preoteo mu je cruiser Freedom of the Seas u travnju 2006., dok je dimenzije broda nadmašio aktualni najveći putnički brod, cruiser Oasis of the Seas, izgrađen 2009. Queen Mary 2 prvi je veliki prekooceanski brod izgrađen nakon 1967., i trenutno jedini brod takve vrste u službi.
12. siječnja 2004. isplovljava na svoje prvo putovanje iz
Southamptona za
Fort Lauderdale na
Floridi u
SAD-u, s 2620 putnika pod zapovjedništvom kapetana Ronalda Warwicka, dugogodišnjeg kapetana
Queen Elizabeth 2. Program putovanja uključuje transatlantske prelaske, krstarenja na
Karibima,
Sjevernoj Americi, sjevernoj Europi i Skandinaviji,
Sredozemlju i sjevernoj
Africi i putovanja oko svijeta. Za vrijeme
Olimpijskih igara u Ateni, bio je privezan u
Pireju kao hotel, te je tom prigodom ugostio britanskog premijera
Blaira, francuskog predsjednika
Chiraca, bivšeg američkog predsjednika
Busha i
košarkašku reprezentaciju SAD-a. U siječnju
2006. krenuo je na put oko
Južne Amerike.
Kao što je boravak na brodu nezaboravno iskustvo, posebno kad je s tim putovanjem počinjao nov život, tako i prvi kontakt s predivnim 345 metara dugim brodom Queen Mary 2 nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Brodovi nalik Queen Maryju 2, koji nosi titulu najdužeg, najšireg, najvišeg i najskupljeg prekooceanskog broda na svijetu, potiču emocije, a njihov ples na valovima i sigurnost koju ostavljaju na beskonačnoj pučini kao da su nostalgija za nekim bivšim, boljim i radosnijim vremenima. Putovanja brodom iz Europe u Ameriku, iz Starog u Novi svijet, imala su dostojanstveniju dimenziju od one koju nude pretrpane ekonomske klase brzih zrakoplova. Višetjedni boravak na Queen Maryju u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata ostavljao je dovoljno vremena da se emigranti duhovno pripreme za novo doba svog života.
Danas mnogi od iseljenika, koji su egzil iz rodne zemlje – bila ona Hrvatska, Italija, Francuska bilo Njemačka – započeli na tom kultnom brodu, kupuju aranžmane za putovanja brodom Queen Mary 2 koji nudi visok standard i usluge primjerene 21. stoljeću. Kao što je prvi brod Queen Mary značio nadu i odlazak u „bolje sutra” za sve one koji su imali sreću ili „nesreću” da budu na njemu, tako i moderna, visokosofisticirana verzija istoimenog broda sa sufiksom 2 označava pripadnost društvu blagostanja, materijalno osiguranih ljudi ili pak turistički osviještenih i znatiželjnih modernih nomada koji strpljivo skupljaju dolare da bi proveli sedam dana na najprestižnijem brodu na svijetu.
Ploveći div
Brodarska tvrtka Cunard vlasnik je 880 milijuna dolara vrijednog broda Queen Mary 2. Za sve koji su spremni za dvotjedni aranžman izdvojiti minimalnih 4.500 tisuća dolara do onih koji će boravak na kraljici među svim svjetskim brodovima platiti čak 50 tisuća dolara, dobro je znati da ih u raskošnoj utrobi gigantskog broda čeka deset restorana, pet bazena, plesne dvorane, brojni barovi, filmska dvorana za tisuću posjetitelja, fitnes centri i saloni za uljepšavanje, butici svjetski poznatih dizajnerskih marki i kao iznenađenje za kraj – luksuzni smještaj za pse! Kućni ljubimci idu s vama.
Amerikanci kažu da Queen Mary 2 posjeduje prepoznatljiv pariški šarm što je svakako zasluga francuskog brodogradilišta Chaniters de l’Atlantique, u kojem je brod začet i „porođen” prije nepune dvije godine. Avanturu boravka na tom romantičnom plovećem divu preporučujemo svakome čiji kućni budžet to može preživjeti kao i sanjarima i onima upornima koji „znaju štedjeti novac” za takav jedinstveni događaj.