• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

POLJOPRIVREDNA KOMORA

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Šta bi trebala raditi Poljoprivredna komora? Hoće li ona biti "trut" ili bi moglo biti neke kotisti od svega toga?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
U Zakonu o polj. komori pise da je cilj komore:

promicanja, zaštite i zastupanja interesa poljoprivrednih proizvođača,
- savjetovanja poljoprivrednih proizvođača,
- poticanja unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje i seoskog prostora.

http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=12656

(vjerojatno je vec objavljeno u narodnim novinama. Treba potraziti na www.nn.hr)

Dakle, koliko ja vidim, novo je to da je clanarina obavezna :(
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Glavni je cilj komore da se prinudno prikupljenom članarinom stvori ekonomska baza za zapošljavanje na dobro plaćenim pozicijama prijatelja, rodbine itd. agitatora i promotora komore.
To je i komfortna pozicija za parkiranje nepovoljnih politićkih suradnika, kojih se želiš otrijesti, a puno znaju, pa im moraš nećim (novcima) začepit usta, i usto im uzet konce iz ruku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
tine kaže:
Glavni je cilj komore da se prinudno prikupljenom članarinom stvori ekonomska baza za zapošljavanje na dobro plaćenim pozicijama prijatelja, rodbine itd. agitatora i promotora komore.
To je i komfortna pozicija za parkiranje nepovoljnih politićkih suradnika, kojih se želiš otrijesti, a puno znaju, pa im moraš nećim (novcima) začepit usta, i usto im uzet konce iz ruku.
Živio Tine!!!
Pa nije valjda tak i u Sloveniji???
Nego mali ispravak: umjesto nećim (novcima) treba glasiti nečijim novcima (članarinom) :( ili :)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Tako je u svim uslovima, kad se nešto nameće odozgo. Služi za parking kadrova, pranje novca itd.
To i nema veze s društvenim sistemom i okolinom. Dešava se i na Istoku kao i na Zapadu. To je ljudskoj prirodi.

Malo drugaćije su komore u Z. Europi, koje su bile izrastle odozdo zbog interesa članova.
No. ne treba se zavaravat, da tamo nema stranputica.
Razlika je u tom, da je tamo primarni cilj djelovanje u korist članova, a prisutnost velikih novca i utjecaja vuće političare ko muhe na gov*o.

Na našim prostorima ciljevi su to, što je tamo eksces, a djelovanje u korist članova je nešto, što se možda desi, kad su svi dobili svoje.


ZJ kaže:
Nego mali ispravak: umjesto nećim (novcima) treba glasiti nečijim novcima (članarinom) :( ili :)

Mišljeno je ko objekat (ćime), ne definicija posjeda (čije), kojim se zaćepe usta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
tine kaže:
...
ZJ kaže:
Nego mali ispravak: umjesto nećim (novcima) treba glasiti nečijim novcima (članarinom) :( ili :)

Mišljeno je ko objekat (ćime), ne definicija posjeda (čije), kojim se zaćepe usta.

Ispravak je bil sarkazam, samo neznam jel bi se toj činjenici smijal ili plakal?
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
meni se čini da će ova komora za raziku od gospodarske i obrtničke biti baš strukovna,tj ne okuplja sve moguće djelatnosti i interese nego samo poljoprivredu, a poljoprivrednici su takvi da neće slijegati "ramenima" ako nešto plaćaju, a oni koji ih zastupaju spavaju i misle samo na sebe. Pa ipak su poljoprivrednici ti koji imaju traktore,"kuku i motiku" u svojim rukama (a i naučili su već koliko sati treba traktorom do Zagreba ) i neće baš mirno gladat svoje kolege kako ne rade ništa... MIslim da je ključno pitanje hoće li seljaci nametnutu komoru iskoristiti i natjerati da to zaista bude njihova "firma" ili je lakše vikat da to ništ ne valja odma i startu i pomirit se s tim da je to sve niškorist?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Meduza kaže:
meni se čini da će ova komora za raziku od gospodarske i obrtničke biti baš strukovna,tj ne okuplja sve moguće djelatnosti i interese nego samo poljoprivredu, a poljoprivrednici su takvi da neće slijegati "ramenima" ako nešto plaćaju, a oni koji ih zastupaju spavaju i misle samo na sebe. Pa ipak su poljoprivrednici ti koji imaju traktore,"kuku i motiku" u svojim rukama (a i naučili su već koliko sati treba traktorom do Zagreba ) i neće baš mirno gladat svoje kolege kako ne rade ništa... MIslim da je ključno pitanje hoće li seljaci nametnutu komoru iskoristiti i natjerati da to zaista bude njihova "firma" ili je lakše vikat da to ništ ne valja odma i startu i pomirit se s tim da je to sve niškorist?
Ti očito nisi još bil član nekakve komore, pa si još nadobudan...
No pozlatile ti se riječi...
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
ZJ, šta to znaći "nadobudan"? (Da budim nadu možda ?) Jel to obratno od "beznadan" ? Jel bolje ovu temu promatrati nadobudno :shock: ili beznadno :cry: ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Meduza kaže:
ZJ, šta to znaći "nadobudan"? (Da budim nadu možda ?) Jel to obratno od "beznadan" ? Jel bolje ovu temu promatrati nadobudno :shock: ili beznadno :cry: ?
Prije bi rekel beznadno (član sam jedne komore, silom prilika, i njih jedino zanima članarina, a nemaš s kim razgovarati o konkretnom problemu). Bojim se da bu tak i s ovom komorom. Samo me zanima kolika bude članarina i budu li poticaji koje dobivamo pokrili njezin iznos?
To ti je leglo privilegija i lopovluka. Videl si ove poljoprivredne udruge. U ovo se još budu i umiješali i "profesionalci" koji samo znaju profesionalno musti novce koje članovi moraju uplaćivati.
Ovo s komorom mi liči na tjeranje u zadruge, nažalost. Jer ako se nekaj MORA, onda od toga malo koristi.
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
etu se slažem s tobom! Ako je prisilno, nije ohrabrujuće da će izać najbolje, međutim prema nekom šuškanju koje sam načuo da u EU nema obaveznih članstava (a mi ćemo zasigurno brzo tamo :partyman: ), pa će se to primjenit i na nas, a to važi i za ove druge komore. Koliko je to dobro,a koliko loše, vidit ćemo. Na prvu pomisao je dobro,ali na drugu i treću... mislim da je jako loše, ali ako idem u tu analizu bojim se da će Forum biti premali i da ću uzaći iz okvira...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Meduza kaže:
etu se slažem s tobom! Ako je prisilno, nije ohrabrujuće da će izać najbolje, međutim prema nekom šuškanju koje sam načuo da u EU nema obaveznih članstava (a mi ćemo zasigurno brzo tamo :partyman: ), pa će se to primjenit i na nas, a to važi i za ove druge komore. Koliko je to dobro,a koliko loše, vidit ćemo. Na prvu pomisao je dobro,ali na drugu i treću... mislim da je jako loše, ali ako idem u tu analizu bojim se da će Forum biti premali i da ću uzaći iz okvira...
Prvo, nadam se da NIKAD nebumo ušli u EU, jer to znači da se barem pola članova ovdje više nebu bavilo poljoprivredom.
Drugo, nek Tine reče kak je u Sloveniji. Čisto sumnjam da se ne plaća komorski doprinos. Čak bi rekel da je to harač.
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Nisam ni ja ljubitelj EU, ne vidim ništa dobro da će nam donijeti. Pa mi njih trebamo da kupe ono što im možemo ponudit, a to su "samo": zdrava hrana (ekološka) , pitka voda, jadranski i kontinentalni turizam, kulturni (povijesni) turizam, gastronomija, specijaliteti za zaštitom zemljopisnog podrijetla (kulen, paški sir, pršuti), .....
Mislim da kad bi mi bili članica neke marginalne međunarodne zajednice npr sa Kubom, Malezijom, Papuom novom gvinejom i Libijom ili pak potpuno "nesvrstani" da bi Evropsko tržište opet od nas kupovalo to blago jer ga nemaju, a ovako će kupiti od nas izvore tih blaga pa ćemo mi to kupovati od njih.... Stvarno ne vidim zašto mi njih toliko trebamo?!
Uglavnom u tom kontekstu, mislim da je dobro i"prisilno" okupiti seljake u Komoru nego čekati da se oni spontano i dragovoljno organiziraju, jer ćemo se mi sami po sebi udružiti za 100 godina, a u međuvremenu će nas sputavati oni koji misle da mi ne bi trebali saditi vinograde jer ih oni imaju dovoljno, da je dobro otvoriti tržište rada, tako da kod nas mogu doći raditi iz Tunguzije, a mi ako želimo možemo isto tako ići raditi gdje želimo (čitaj: možemo se iseliti)...itd

E što bi se ja sad raspisao.... :?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
E momci, dobro došli u klubu.

Komora je uglavnom parking za zaslužene kadre izbaćene iz politike, ili stavljene na 'čekanje'.
Članovi su dužni plaćat članarinu, da imaju gore pomenuti što bacat kroz prozor (i svojima).

To je to.

Komore su u germanskim državama izrasle odozdo i imaju sasvim drugaćiji pomen i ulogu kao što se planira u našim prostorima.

Tu se ju stvara da služi za kulisu, pasivizira seljake u vidu "Što se žalite, rješite to putem komore...", politika će se uvijek moći pozivat na rješenja postignuta s poljoprivrednicima itd.

Manite nadu, da u EU ne mora postojat komora s obaveznim članstvom. To ima vezu samo s kompatibilnošću rukovodstva s aktualnom vlašću.
Kod nas je 'desna' vlada ukinula obavezno članstvo u gospodarskoj komori zbog njim protivnog vodstva, a nisu dirali ni obrtnu, ni poljoprivrednu komoru.

Od svega se najviše čuje od komore, kako je njezina zasluga da savetodavna služba radi besplatno.
Hvala lepa. Da je to moje, sve bi izbacio, da si otvore obrt ili doo, pa nek nude savete, koji mogu bit i 95 posto subvencionirani sa strane države, a svako će ozbiljno pomislit, kom će dat tih svojih 5 posto učešća.
Siguran sam, da bi se trošak savetodavne službe u državnom budžetu preko noći smanjio na manje od pola sadašnjeg.

Nije problem, da su ljudi loši, nego su se prilagodili sistemu, koji od njih traži uglavnom odanost, ne daje im šanse napredka...
Može si svako zamislit, kakav je poduhvat u takvoj poludržavnoj službi, ako želi neko da se služba pretplati na strućne inozemne novine, koje koštaju 20 eura na godinu.
A na sajmove ionako idu šefovi s švalerkama, da tamo dižu dnevnice i idu u zoološki vrt...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Meduza, eto ti iskustvo iz prve ruke. Nije mi te namjera bila povrijediti s onim nadobudan, već ti malo otvoriti oči.
 
K

korisnik2408

Guest
Naravno da ce to biti hrpa trutova koje cemo placati. Nace se tu posao i za kojeg tatinog sina da se eto uhljebi. Slicno kako to radi gospodarska komora. Sada me zanim ako imam d. o. o. koje se izmedju ostalog bavi poljoprivredom (upisan u upisnik poljoprivrednih gospodarstava) i placam clanstvo u gospodarskoj komori (nadanovi trutovi) da li
cu placati jos i ovima?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
dobro koliko tih trutova bumo imali na grbači i mi i država,jel po svemu neko je smislil još jedan način da bere pare nizašto.
od zadruge,poljoprivredne službe,gradske ,županiske,državne,HPA(stočarska) i ni sam neznam kojih više a korist od njih svih skupa je nikakva,više saznaš i pametnjih savjeta i pomoči dobiš u birtiji.
po meni nek me svati ko kak oče svi bi oni pare a nebi radili. jel koristi tak od njih nikakve.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Po onom starom politicarskom pravilu "Kad nesto ne zelis rijesiti osnuj komisiju". I kud ces vece srece kad za to mozes uzeti i dodatnu lovu ....
 
Na vrh