• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

poljoprivredni kviz/ lektorski iscjedak

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ova tema je zamišljena kao svojevrsni kviz , ne kao kviz znanja , bingo ili kladonica .
Nema mogučnosti zarade osim žuljeva na guzici i internet megabajti .

No , kako nas ima stvarno s raznih strana a nijedna strana nije ista niti isto zvuči .

Radilo bi se o pogađanju značenja pojmova iz naših ili susjednih sela opčina ili iza brega .

Ja bi počel s pojmom :demižonjka .

Bilo bi zanimljivo kad se otkrije značenje da ako tko zna obrazloži od kuda dolazi taj pojam itd...pomalo lektorska misija malih glava .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@puknuti,to sam ti i ja, međimurka antialkoholičarka znala.

Jedna međimurska -

karnička?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
karnička je mala zdjela za odlaganje sitnih novaca , u staro vrijeme zlatnika ?


No , baš niste trebali navaliti na demižonjku vi koji ste cicali iz nje dan nakon kaj ste odbacili maminu sisu
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
To je nešto između cisterne (velikog bureta) i kozarca za sokove koji imaju u sebi promile.:drink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije @puknuti,nije - prevelika je za to, a i nisi rekao kako izgleda i od čega je napravljena.
karnička je plitka drvena posuda sa dva uha - ručke ko dlan široke, kao malo korito. U njoj sam ja nosila šrot pajcekima. I raznu zrnatu hranu.

Šta su maže?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
demežonjka je staklena posuda opletena s drvenim šibama , najčešće vrbe (žute ili smeđe) .
može biti volumena od 1 litre do 20 pa čak i 50 litara ( tolike sam ja vidio) .
u njeima se držalo vino i rakija ..nosilo na polje , u goste itd
demejana.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Točno. u njima se čuvala pšenica, a bez nijih se nije mogla ovršiti nakon žetve,a kada su došli prvi kombajni za žetvu - nekadašnji vrečari, svaka ih je kuća morala imati.
Nekada je snaha kada je dolazila u muževu kuću morala u miraz donjeti maže i ponjavu. To se doma prelo i izrađivalo na tkalačkom stanu.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Il bu treba vodu dotociti,jel pravi gazda nesme brez vina stati,to je deviza na nasem bregu.:icon_jook:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Daj ne fantaziraj - de ti v Prelogu možeš najti brega?
Jedino ak ti žena ima cice peticu.:icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Najža je tavan (na hiži --> na 'iži --> najži --> najža).
 

Najnoviji postovi

Na vrh