• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poljska roto kosa 165 2

B

BAGERISTA

Guest
Ako gledamo logički...i kad se kosa vozi na lancu koji je privezan za traktor, opet če se podizati ako traktor dođe na kakvu neravninu, pošto je kosa ovješene na lancu isto kao i na hidrauliku...ja bi prije rekao da je lanac zato da se olakša hidraulik, odnosno da kosa ostane visjeti na lancu kad je spustiš, a na ne hidrauliku, ako čemo več tako...druge svrhe ne vidim.

Po meni,m,,baš nije tako,,,,ali nema veze,,,,,,,,,8),,ja kažem da če šetat gore dole,,,,i da dole če ič,,koliko je pusti lanac,,,a onkako je hidraulika neda ispod toga....(neznam ako se uspijemo razumit),,,..
nači kad je peljaš na hidraulici,,more se dizat,,,ali spuštat se neče,,to je logički,,,a kad je nalancu ona cijelo vrijeme stoji na tvrdom,,mada je i to bit,,jer inače neče šetat gore dole,,samo nož,,,več če ga držat fiksnog.........a to kod kose striožne je jako bitno,,jer inače se nož diže i po ravnom,,,ako nije legla na lance...



Šta se dešava na takvoj kosi,,,kad bi je spustio do kraja dole,,,,bi se digla od poda na početku,,,nači di je najduže,,,,,to kad napraviš na strižnoj,,se nož jednostavno digne.......na početku,,,a i ne hoda ljepo po neravninama...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Aha..kužem te sad bageru....ti lanci su onda bitni samo kod strižne kose pošto se ona drugačije ponaša na terenu od rotacione ;)
 
B

BAGERISTA

Guest
Da,:D,,,na to sam mislija,,jer kod ove bez lanaca nemoreš kosit,,a neznam kako se ponaša,,kod rotacionih,,,ali kod ove,,,kad lanac pukne,,,imaš problema,,jer je stavno moraš na hidraulici dizat-spuštat..i držat u nekom livelu...zato sam i govorija za lance,,,,a mislija da je isto i kod ove..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
@Bagerista ne razumijem kako da nemožeš kositi bez tog lanca!?:scratch
Svaka kosa bi trebala da ima tzv. "plaz" na kome se kliže po zemlji i tako kopira teren. Ako kosa ne leži slobodno na tlu nemože pravilno kopirati teren, kod nekih modela većeg zahvata postoje i opruge za rasterećenje koje drže kosu tako da ne leži punom težinom na zemlji. Ali svaka mora biti u kontaktu sa tlom i ovješena tako da njen ugao nagiba ne zavisi od ugla nagiba traktora. Ako je na bilo koji način ograničena u kretanju gore-dole, neće dobro kositi. Ako traktor recimo lijevom stranom uđe u jarak kosa će se podići tako da vrh neće biti na zemlji i kosiće višlje nego što kosi peta.
Što se tiče ovog lanca, mislim da se on zakači u transportu tako da se hidrulik rastereti i ne drži kosu do njive. A u košnji taj lanac slobodno visi.
 
B

BAGERISTA

Guest
Jaoooooo,,,,sad ču pokušat obijasnit...

Glej kod ove kose,,,je stvarno tako,,,
Nači,,kosa je namiještena kod,,,,te visine,,i tome najviše služe lanci,,je drže na jednoj visini,,ne kosu več njezinu šasiju,,,,,.a nož varira po terenu,,,nači kopira teren,,,i jednostavno kad bi je pustija bez lanaca,,do dole,,kosa bi se digla,na početku,,,od zemlje,,,i vijeruj mi da nebiš moga je tako vuč,,,jednostavno nema veze s košnjom ni ičim,,,,pa ako treba poslikat ču je sutra pa ti stavim da vidiš,,kako ču ja lance riješit sad..prije sam ima jedan lanac koji se na pola dijelija na oba dvije strane na luku od kose,,,a sad,,če svaka strana imat svoj lanac,,baš radi,toga da jednako leži,,,,,kad je spuštena..............

Kosa ima svoje pete po kojima kliže,,,ide,,,dok kosiš,,,ali one ne određuju visinu,,,,čak je još jedna stvar bitna,,,kod dizanja,,ima poluga koja je povezana preko jedne poluge ispod ruke,,tako da prilikom dizanja određuje koliko če se než dignut prije ili kasnije na špicu,,,nego na peti,,koja je odmah do kotača,,,i to se isto uštima,,,i to je to,,,nači kad krene dizanje da se kosa jednako diže...

Sad,,kad bi nju pustio na hidrauliku do kraja,,,,,a da nema lanca,,onda kad biš uša u brazdu,,ili na vrh,,kosa bi jednostavno ostavila nepokošeno,,,odnosno digla bi se od poda,,,a ovako,,je sigurno da če nož kopirat teren,,i to mogu reč,,u dosta velikim nagibima,,,,jer ovoj ne smeta more delat i dignuta......

za ovo sam siguran i pokušat ču ti dočarat slikama,,,,ako uspijem a nadam se da oču,,,a kod ostalih kosa,,kao roto,,,neznam dali treba,,,uopšte ovo....

Kod stare strižne imaš nazubljenu šipku kojom određuješ visinu,,,same šasije,,a da pustiš previše pukla bi bijela(drveni komad koji pokreče nož)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Shvatam o čemu govoriš, ne moraš se truditi oko slika. A kako da nemaš graničnik na hidrulci, pa do njega samo spustiš ručicu i to je to. Ovo čemu ti pričaš je tako sa svakom kosom, ako bi spustio poluge do kraja i moja bi diskosna isto tako pala. Međutim ja postavim graničnik i do njega gurnem ručicu hidrulike to je to, samo teraj. Kad treba malo podići to radim preko ručice kipe pošto kosa ima hidrulični cilindar za sklapanje pa sa njim mogu malo podići kosu taman koliko treba za okretanje. Ove lancove bi mogao i ja montirati na svoju kosu al nema potrebe jer ima graničnik. A kad se kosa spusti na zemlju, ram nije toliko težak da bi predstavljao problem za hidrulik.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ma imam i ja graničnik,,,ali dela do sad tako,,pa ču ostat,,,i dalje,...ne košta ništa.

Znao sam ,,,,da govorimo isto,,,samo svako na svoj način,,a na kraju opet se vratili na početak...:mrgreen::p

Kod mene idu lanci,,pa ako niš rasterečena hidraulika,,,mada njoj nije ni teško,,ali več kad jesu,,opet dobro..:D:Dneka se voze neče teško........
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
jel ima tko kakvu internet adresu prodavača koji ima te kose u ponudi?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dino te poljske su odlične kose,ima ju šogor več 7godina i na nju još nije ključem pipno a svake godine pokosi oko 30-40 rali ovisi o umjetnoj travi koliko otkosa uhvati. Ima 185cm i tera ju sa Zetorom 6340 i ide ko curica,samo zuji nema rondanja. Dok na tim crvenim jednom prijatelju nakon 4godine je otpao tanjur,rasipao se je ležaj,kupio novi i te raj dalje.
 
S

smit1967

Guest
Svaka čast,,,,kosa ko grom,,,nadam se da če opravdat svaku kunu,,,,,i nek kosi bez greške.........:supz::supz:

Lanac se kopča i naštima,,,,,da kad pustiš kosu,,,da ostane uvijek na istoj visini,,,nači,spuistiš hidrauliku do kraja,,i deri,,,,,to ima skoro svaka kosa,,,pa tako i moja strižna,,,,,,,,:p:psamo šta je bolje kad su dva,,jer ne vuče stalno u jednu stranu,,kad je spuštena,......
ja imam ovaku istu 135cm, ali samo dva noza... dali neko zna kako ugraditi jos dva ili jedan a da se ne podudara sa drugim bubnjem... to sam ja osjetio kao manu... pa olim pomoc
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Većina 135-ica ima po dva noža. S kojim traktorom kosiš? Da nije spor na kardanu. Probaj manja brzina veći gas pa onda pogledaj da li ostaje između.
 
S

smit1967

Guest
kosim sa store 404 duplak...prva brza ili trca spora... ostaje gotov uvijek. jedino rijesenje je ubacit treci pa pokusat, jel ima neka mogucnost zakretanja jednog bubnja samo na nekliko cm da se izbjegne podudaranje... pogledaj na slici kod mene na prof.. hvala
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
kosim sa store 404 duplak...prva brza ili trca spora... ostaje gotov uvijek. jedino rijesenje je ubacit treci pa pokusat, jel ima neka mogucnost zakretanja jednog bubnja samo na nekliko cm da se izbjegne podudaranje... pogledaj na slici kod mene na prof.. hvala

šta štore nema 6 brzina? a ne 3 brze i 3 spore o_O:rolleyess:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
pa i ima 6, odosno 3 i 3, šest ne može imati jedino 5 jer se rikverc nikad ne broji, neki govore da ima 5, a neki 10 isto ti je 5sporih+5 brzih=10
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
pa i ima 6, odosno 3 i 3, šest ne može imati jedino 5 jer se rikverc nikad ne broji, neki govore da ima 5, a neki 10 isto ti je 5sporih+5 brzih=10

nemoj mi pričat,na školskom poligonu di imam praksu poljoprivrednici imaju štorea 404 i ima 6 brzina i 2 rikverca...pa sam sjedio na njemu i šaltao ga
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
kosim sa store 404 duplak...prva brza ili trca spora... ostaje gotov uvijek. jedino rijesenje je ubacit treci pa pokusat, jel ima neka mogucnost zakretanja jednog bubnja samo na nekliko cm da se izbjegne podudaranje... pogledaj na slici kod mene na prof.. hvala

Može se zakrenuti ali moraš izvući glavnu pogonsku osvinu iz jednog bubnja da možeš osloboditi zupčanike pa onda zakrenuti bubanj dok je onaj drugi fiksan. Sad ako si me išta skonto dobro je.
 
S

smit1967

Guest
Može se zakrenuti ali moraš izvući glavnu pogonsku osvinu iz jednog bubnja da možeš osloboditi zupčanike pa onda zakrenuti bubanj dok je onaj drugi fiksan. Sad ako si me išta skonto dobro je.
to sigurno moze? znaci povadim sve iz jednog bublja do zupcanika na vrhu i onda koliko mi treba zakrenem?...
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Otvori gornji poklopac kuda ide glavna pogonska osovina za oba bubnja bit će ti sve jasno..

Evo slika , poklopac označen strelicom.



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:
S

smit1967

Guest
Otvori gornji poklopac kuda ide glavna pogonska osovina za oba bubnja bit će ti sve jasno..

Evo slika , poklopac označen strelicom.



Uploaded with ImageShack.us
hvala , pokusat cu sutra, pa valda pomogne... opet hvala velika...
 
Na vrh