• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc, ispit iz mehanizacije...

K

kju_

Guest
Hello,

molim pomoć. Može li mi netko pojasniti kakvi su to plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama? Mislim, samo ime dosta kaže ali kako nemam neku značajniju predodžbu o kakvim alatima u rotaciji se radi... :( i šta rade osim što rotiraju :lol:
Također, lopata na plugu - na koju shemu funkcionira? Pretpostavljam da odmiče dijelove tla... :mrgreen:

Zahvaljujem!
 
B

Bobo

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Tu se radi o (U narodu poznatom) "lopataru"

Zemlja iza njega izgleda kao kad poores, tj ucinak je isti. Farmeri po europi takav stroj masovno koriste da bi "poorali" uvratine...

Bio je i na youotube-u video clip kako taj stroj radi, a ako ga nadjem, postavit cu ga.

Dakle radi se o stroju koji na sebi ima stihace, asove, kako ih tko zove i osovina s ekscentrima ih zabada u zemlju i odbacuje plastice iza.

Sve se na videu vidi, samo ako ga nadjem.
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Hvala najljepša, spašavaš me ovim objašnjenjima!

Smijem još nešto pitati? Trebam konkretan odgovor a vidim da poznaješ poljoprivredne strojeve. Zanima me - vučeni plug se spaja u jednoj točki, polunošeni na dvije (vučeni ima nekoliko kotača, polunošeni samo jedan). Na koliko se točaka i kakvih (kojih?) spaja NOŠENI PLUG??? Strah me uopće spomenuti šta ja mislim jer bi ono što izvalim moglo lako u neki spomenar najvećih baljezgarija sa područja mehanizacije :)
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

I još jedno pitanje, da zadržim reputaciju :mrgreen: šta je ekscentar?
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Nošeni plug se spaja sa tri točke. To je mislim najčešće spajanje, mislim neznam koji stariji a i noviji traktor to nema.
 
B

Bobo

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Noseni se spaja na tri tocke.

Dvije donje poluge i jedna gornja "top-link" poluga...

Ak ne znas kak to treba izgledati, evo i slikica:
Obrisan neispravan link.


Ekscentar ti je nesto sto nije u centru :blackeye

Dakle, koljeno na radilici motora se ne krece u centru, vec u ekscentru. Dakle imas kruzno tijelo na koje je van centra prikljucen neki nosac, te taj nosac za tijelo "lopatara" te na taj nacin zabada i vadi lopatu u/iz zemlje.

Dakle kao one sinje na parnim lokomotivama sto se nalaze na kotacima... Ne znam kak oda bolje objasnim ;)
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Ovo sa plugovima rotirajućim, da nije možda ovo:
Obrisan neispravan link.
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Top-link... sad se sjećam, jednom davno mi je dida pričao o njoj a kako narod naš adaptira strane riječi, zvao ju je "topling" poluga... To je u biti većina ovih "modernih" plugova, jel? Ove donje dvije toćke su hidraulične pa omogućuju da se plug digne pri transportu npr. do polja, ako se sjećam dobro... :?:

Ekscentar... nije u centru, kažeš :mrgreen: mislim da znam na šta misliš, samo mi reci jesu ekscentri uzglobljeni ili su "ravni"? Sad ću i ja krenuti apstrahirati s objašnjenjima :D
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Patrik kaže:
Ovo sa plugovima rotirajućim, da nije možda ovo:
Obrisan neispravan link.

Nešto mi video trokira pa ću probati poslije, ali velika hvala!!!
 
B

Bobo

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Ne znam na sto mislis, pokusat cu potraziti neki primjer ekscentra, pa poslat sliku, jer nisam najbolji s objasnjenjima...

Vec neko vrijeme postoji i hidraulicni top-link, tak oda se moze iz kabine namjestati uzduzni nagib nekog prikljucka. Hidraulicni top-link je nasao odlicnu primjenu na natjecanjima oraca, gdje obje brazde pluga ulaze na istom mijesu u zemlju.

Sad trazim po youtube-u "lopataer" i koliko vidim da su u zadnej vrijeme uznapredovali, pa su to ogromne masine iza kojih zemlja ostaje vrlo rahla...

Stariji modeli koje sam ja vidio u radu su bili normalni prikljucci, koji su samo zemlju uzburali i iza njih je trebalo prije sjetve pripremati zemlju. iza ovih "modernih" lopatara ne treba nista raditi, samo sjetva.

Nisu me ti prikljucci zanimali, pa nisam nista trazio po internetu o njima, ali evo sad vidim da sam u prvom postu pogrijesio :oops:
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Misliš na ovo (spomenuo si youtube clip sa lopatarom još u prvom replyju):
klik
našla ovdje na forumu...
 
B

Bobo

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

TO JE TO!!!

Svaka cast... Znam da sam negdje nedavno vidio, i nikako se sjetiti gdje :oops:

Uglavnom, vidis kako one osovine skacu gore-dolje? One nisu u centru, i to je "ekscentar" daklekad nesto "ometa pravilno kruzno kretanje"

Bolje ne znam objasniti ;)
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Kad sam spomenula uzglobljeno, mislila sam na ovo:

300px-Eccentric_%26_rod_003.jpg


i slaže se sa onim što si rekao o lokomotivama:

180px-CSD_310.093_eccentric.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Ja i dalje ne kuzim sto mislis pod tim "uzglobljeno" ali nema veze, glavno da si skuzila sto je lopatar, sto je ekscentar i tako jos par stvari ;)
 
K

kju_

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Uzglobljeno - nalik koljenu ili lakatnom zglobu - dvije poluge spojene u jednoj točki - pogledaj prvu sliku koju sam ubacila sa Wiki. Mislim na ovu točku cca na sredini, spojeno npr. šarafom ili štajaznam čim nalik. Uglavnom, omogućuje savijanje koje ne bi bilo izvedivo da se radi o jednoj polugi.

Samo, da pitam još nešto, ovaj kontinuitet pitanja će se nastaviti jer sam odlučila natezati se sa Mehanizacijom (ispit) a mene zanima je li OK da ih sve na ovu shemu sa strojevima trpam u ovaj thread? Da ne kontaminiram ostatak foruma... :mrgreen:

Svako dobro!
 
B

Bobo

Guest
Re: plugovi sa rotirajućim alatima i lopatama?

Bilo bi najbolje da ti napravim posebnu temu po OSTALO pod nazivom "POMOC PRI ISPITU" ili tako nesto...

Davnih dana sam mehaniku polozio...
 
B

Bobo

Guest
Svi komentari premjesteni u podforum OSTALO i ovdje pitaj sto god te zanima oko mehanizacije ili cega vec, a da mi mozemo pomoci.
 
K

kju_

Guest
Novo pitanje - korpe u žitnom kombajnu.

Čujem, u kontekstu sada aktualne žetve ječma na primjer, u slučaju velikog loma presušene sjemenske robe da je uzrok tome "pritezanje korpi". S druge strane, "olabavljene korpe" rezultiraju sa zrnima na klasnom vretenu koje se nije propisno izlomilo i oslobodilo sjemenke.
Može li mi tko objasniti kako korpe izgledaju, gdje se nalaze u kombajnu i baciti eventualno kakvu konkretnu sliku?
U biti, šta je to? Sada mi dolazi dosta lomljenog sjemena koje u sjemenskoj robi čini primjesu, pa bi bilo korisno znati o čemu se točno radi.

Hvala ;)
 
B

Bobo

Guest
Ovako, ovo cu pokusati objasniti uz pomoc par slika, i jednog video clipa...

Na kombajnu postoji jedan "valjak" koji je u biti nosac za poprecno postavljene "letve" te se taj cijeli "valjak" naziva BUBANJ. Bubanj se rotira i ispod njega nam dolazi pokosena masa (Klasovi i slama, te zrno) rotirajuci bubanj sabija i gnjeci tu masu uz KORPU, koja na sebi ima takve rupice da kroz njih propada zrno, te sve sitnije od zrna. Zrno dalje ide na sita itd, a mi cemo se vratiti na korpu...

korpa je ovo crveno zaokruzeno na slici:
Obrisan neispravan link.

Bubanj je ovo iznad nje...

Korpa se moze primicati bubnju i odmicati od njega. Ako je korpa previse priblizena bubnju, dolazi do loma zrna, te vrlo lako moze doci do zagusenja bubnja, posto treba puno mase progurati kroz takav mali prostor. Onda se dogodi ovo:
Obrisan neispravan link.

na slici se vidi dio korpe, te jedna "letva" na bubnju. Takodjer se moze vidjeti resetkasta struktura korpe na jednom dijelu slike. Imas i kukuruznu korpu koja ima vece rupe na sebi, posto je zrno kukuruza vece od zitnog, a i treba korpa biti jace izradjena, posto je teze oruniti klip kukuruza, nego klas zita.

Korpa se isto tako moze previse odmaci od bubnja, te se pokosena mas vrlo lako prolaziti kroz bubanj, te se nece sve zrno istresti van iz klasova, te dolazi do velikog rasipa...

korpa se moze stelati na ulazu u bubanj i na izlazu (naprijedi nazad) radi sto boljeg vrsenja, te u cilju smanjenja rasipanja i loma zrna...

I za kraj, jedna animacija da vidis kako radi bubanj i korpa kao cjelina ( a i ostatak kombajna)

[youtube:3d7qgu1s]W2iQLn14GuU[/youtube:3d7qgu1s]
 
K

kju_

Guest
:shock: :shock: :shock:
GRAND MASTER RESPECT za objašnjenje :mrgreen: i hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh