• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomor tovnih pilića

Annea

Novi član
Tu od
12 Ruj 2014
Poruka
7
Pozdrav.. nadam se da će mi netko ovdje moći pomoći.
Imam tovne kokoške stare mjesec i 6 dana, i već su mi 3 krepale u zadnjih 2 tjedna. Držim ih u kavezu (nije im tijesno) pod je posut pilotom.. nije im mokro..imaju sijalicu.. Danas kad sam išla do njih našla sam jedno koje je "palo".. jedva se micalo.. teško je disalo, i zijevčalo kao da se davi.Odmah sam ga izdvojila i po glavi pošpricala vodom.. i iz ruke mu dala da pije vodu i malo se oporavilo. Počelo normalno hodati i izgledalo je sasvim normalno. Međutim, kada sam otišla nakon sat vremena bilo je mrtvo. Zna li netko o čemu se radi? Hvala.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pa ima hrpa mogućih razloga.Jel bilo kakvih simptoma ili su samo od jednom odapeli?A koliko ih imate?
Odgovorite na pitanja da odgonetnemo o ćemu je rijeć.
 
Posljednje uređivanje:

Annea

Novi član
Tu od
12 Ruj 2014
Poruka
7
Pa ima hrpa mogućih razloga.Jel bilo kakvih simptoma ili su samo od jednom odapeli?A koliko ih imate?
Odgovorite na pitanja da odgonetnemo o ćemu je rijeć.

Ima ih sada 26.. a nije bilo nikakvih simptoma vidljivih..

Otac mi se bavi stolarstvom..i uvijek ima u garaži piljevinu.. ima raznih vrsta drveta vjerojatno..zašto, jel ima to veze neke?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
moji su jedne godine svi pokrepali jer je mater stavila hrastovu piljevinu zabunom i iste simptome su imali,,jeli su tu piljevinu a ona je puna tanina(otrov)za piliće
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
može biti od srca, ako ne kunjaju i kašlju te ako nemaju proljev vjerojatno je takvo nešto u pitanju daj im vitamine u vodu za početak.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Za poćetak bi trebalo neke vitamine dati tipa muvisel,kostovit ili probajte pronać kod vas neke druge.A možda je to prirodna selekcija uvijek 1-2 krepane ,ali je opet neobićno da na tak malu kolićinu uginu 3 komada.Jer mi smo imali po 100 komada pa bi 1-3 uginula
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja koristim svakakvu piljevinu. Kad nema jelovog hoblovinja koristim hrastovu, a u nedostatku obje, cak sam i od iverica i ivarpana koristio.... no, problema nikada nisam imao !!
A ovaj problem kod Annee .... Moguce da je srce !? Tak se inace zivotinje ponasaju kod infarkta ! Imao sam slucaj, ali sa svinjom ....
 

Annea

Novi član
Tu od
12 Ruj 2014
Poruka
7
Kod nas ima onaj živimicin.. i to su isto kao neki vitamini.. kupit ću to i dat im.
 

Annea

Novi član
Tu od
12 Ruj 2014
Poruka
7
Pokušat ću i to provjeriti.. stavit ću im odsada slamu sjeckanu..pa će mo vidjeti.. :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja isto ko zac koristim svakakvu piljevinu,i nema frke.
Bitno je da je prostorija prozracena i da voda koju im dajes nije slucajno zatrovana,dal ju piju dosta?
Malo su premali da bi od srca rikavali.
Meni su lani jedna tura poceli rikavat 5dana prije klanja pokrepalo mi ih je 13 komada,uzas.
Pazi da im nije prevruce jer imaju dosta perja!
 

Annea

Novi član
Tu od
12 Ruj 2014
Poruka
7
Ja koristim svakakvu piljevinu. Kad nema jelovog hoblovinja koristim hrastovu, a u nedostatku obje, cak sam i od iverica i ivarpana koristio.... no, problema nikada nisam imao !!
A ovaj problem kod Annee .... Moguce da je srce !? Tak se inace zivotinje ponasaju kod infarkta ! Imao sam slucaj, ali sa svinjom ....


Imal pomoći ako je infarkt u pitanju? Neki lijekovi, posebna briga..?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mislim da kod infarkta nema neke prevelike pomoci ... Koliko su teski ti pilici ( ili tovne kokosi sto vec ) ? Ako su ti premasni, onda je to uzrok zatajenja srca !
Vitamini ti sad sigurno nece nista pomoci !!
Ako su "plavi" ( na glavi se vidi i dijelovima gdje nema perja... pa cak i ukoceni ) onda ti je sigurno infarkt !
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Jer dezinfikovan kavez,meni je jedne godine,15 od40crklo,objekat de sam ih drzo,je bio zapusten i pun djubreta,to sam lepo raspremi i poprsko krecom,al ne dovoljno,pa mi je lokalni veterinar,reko da ponovo prekrecim detaljno prostoriju i nakon toga nijedno nije crklo
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Koliko se god godina bavim tovom pilica, nikada nisam dezifinciral prostoriju i nikada nisam imao problema zbog toga. Samo je dobro ocistim i provjetrim.
Ali.... hranim ih dva puta godisnje. Proljece i Jesen. Tako da, ako neko ima u turnusima, misljenja sam da je dezinfekcija potrebna !!
 

Annea

Novi član
Tu od
12 Ruj 2014
Poruka
7
Ja isto ko zac koristim svakakvu piljevinu,i nema frke.
Bitno je da je prostorija prozracena i da voda koju im dajes nije slucajno zatrovana,dal ju piju dosta?
Malo su premali da bi od srca rikavali.
Meni su lani jedna tura poceli rikavat 5dana prije klanja pokrepalo mi ih je 13 komada,uzas.
Pazi da im nije prevruce jer imaju dosta perja!

Vodu im mijenjam 2 puta dnevno.. dajem im čistu vodu koju i doma pijemo. Danas sam išla kod lokalnog veterinara, i dao mi je GEOMYCIN prašak.. da im u vodu stavim.. valjda ce biti ok. Nije im vruće jer je prostorija prozračna..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
da li pile poplavi ili je normalne boje,ako je od srca,vrlo cesto promijeni boju u plavu..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Meni je jedna tura od 50 kom bila nikakva nikak nisu napredovali i bili neki mlitavi jedan dio pokrepo ostalima smo sami presudili jer nista od njih bilo mi je muka ih gledat i moro sam si ocistit prostor za novu turu od 40kom!!
 
Na vrh