• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak kardana WALTERSCHEID

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Riječ je o kardanu Walterscheid, kardan je klasični od prikolice za gnoj s kvačilom (kuplung, ne znam pravilan izraz).
Prikolica je na generalnom remontu pa na red dolazi i kardan.
Već par godina prilikom rada zna provrtiti (prokrči), pa je konačno došao na red za servis.

Riječ je o slijedećem kardanu s limun cijevi:





Prilikom otvaranja zatekao sam prilično očajno stanje :frown:,
ni jedan od 12 "čekića" (ne znam točan izraz ali radi se elementima na slici nije bio ispravan). Stanje prikazano na slijedećim slikama:




Mene zanima jel to moguće kupiti taj set za reparaciju i kolika bi bila cijena, može i neki zamjenski elementi ili ako odgovaraju od cerjaka možda ?

Našao sam u njemačkoj, cijena za 8 komada u kompletu s oprugama 16 EUR.

http://www.dringenberg-shop.de/Reparatur-Satz-AG106-Walterscheid-

Kardan je odličan i bez imalo lufta u križevima, a i kvalitetan je te bih ga volio složiti.
Jel imate kakav dobar savjet :) ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Nazovi zastupnike tog proizvođača kod nas.
Mislim da ih drži Ferenčak, možda i trgo-agencija, izguglaj malo, svašta se da naći, ima sigurno i kod nas u HR
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

kupio kod švabe , računaj još 10 eura za poštu .
Ako odeš npr kod ovog u samobor nije isključeno da buš kupil to od "običnog željeza" .

vaš velečasni
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Puknuti jasno mi je o čemu pričaš, iskustvo :S...

Našao sam novu spojku (kompletnu glavu), ne znam za proizvođača za
310 kn, sad je pitanje koliko mi je isplativ popravak.

Trebam 12 komada ( to je očito za 60 kN) komad je 13 kn + opruge jer je pitanje u kakvom su stanju stare.
A razmišljam uzeti svih 16 koliko ih stane i onda imam kardan koji će se aktivirat na 90 kN...
A taj posao će izaći oko 250 kn, sad se pitam što raditi...
Ovakvu glavu neću više naći, a pitanje je kakve dijelove kupljene kod nas ću unutra staviti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Da ne ''naletiš'' na neke smećeste varijante da ti i ja moje iskustvo dam , kupio sam kopiju tog kardana i nakon prilično kratkog rada svi ti sigurnosni čepovi su se bukvalno raspali i pohabali Kardan je korišten na prikolici sa pogonom i nije često radio taj preskakač ali je opet brzo stradao
Što znači ako hoćeš dobru reparaciju ne razmišljaj o nekim ''zamjenskim'' čašicama
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Znam o čemu pričaš, našao sam Walterscheid (kažu original set),
za 143 kn komplet zubi i opruge. Jedino je problem što trebam dva seta.

Pa reparacija ispadne 290 kn + poštarina. A mogu kupiti cijelu sklopku za 310 kn.

Bitno je da postoje dijelovi pa sad znam što i kako, pa ću vidjeti što ću napraviti.

Evo za ubuduće ako netko bude trebao dijelove ima ferenčak (cerjak i walterscheid) i POD dežanovac.

Ne znam koliko je pametno stavit cerjakove zube u walterscheid kardan, to je cjenovno povoljnija varijanta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Kojeg kvaliteta sklopku ? ako je kao moja što je bila ona ne valja ni 31kn
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Nisam pitao kojeg je kvaliteta, ali firma je zastupnik za Tehnos,
čovjek je korektan i voli pomoći i mislim da ima Cerjakove sklopke,
za sve strojeve koje proda daje kardane te marke i nema baš reklamacija.

Uglavnom radi se o pouzdanom čovjeku.

Što mislite ( svako mišljenje je dobrodošlo), o stavljanju slovenskih
šalica - zubaca u njemački kardan ?
Jel to isto ili slično ? Kojeg bi to vijeka bilo, hmm...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Kupi jednog i probaj ga turpijom i brusilicom (tj. usporedi sa starim podrobljenima).
Onda buš sve znal.
Ak je to unutra dobro masno, nebi trebalo biti problema, tak da mi nije baš jasno zakaj su se ovi tvoji podrobili.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Čini mi se da ću kupiti kod ferenčaka dva kompleta po 8 zubi i odma pojačat sklopku,
u jedan red ću staviti malu i veliku oprugu dok ću u drugi staviti samo veliku oprugu.

Još jedno pitanje, ležaj križa kardana se okreće u vilici na jednom manjem kardanu za špricu, kako to riješavate ?
Jel dobra ideja malo pecnut pa obrusit modalarskom brusilicom - biaxom ?

Trenutno sam u remontu kardana pa kad ih sve sredim onda će doći i neka slika :))...
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

isti takav kardan imam na samoutovarnoj sip prikolici, 16 šnapera unutra + deblji i unutar debljeg tanji federčići nutra, rastavljan bio jer su se federii jednostavno podrobili od krčanja tokom dugo godina (nije mogo preterat bez krčanja na preši s dva noža na sip nrp 19)
a drugi kardan koji imam na sip krpan 30 đubretarki ima dugačiju čegrtaljku, izvana izgleda kao okrugla cijev, a unutra nema nazubljenje gdje usjedaju šnaperi nego kao valovito..(neznam kak da drugačije objasnim), ima 12 šnapera s duplim federima i jači je osjetno....

no, ovo pišem jer, ova čegrtaljka kao na slici i ta druga vrsta koju imam, nemaju iste debljine šnapera! ova šta ima 12 šnapera, iz nje šnaper ne paše u ovu sa 16. tako da pazi da ne kupiš krive. opet, obrnuto, ako šnaper ne leži fiksno u svom ležištu, ako ima lufta, prvo krčanje ga zdrobi (govorim iz iskustva jer sam tak prošo)

a ako ti je ta druga glava polovna, bježi od tog...jer nečeš znat njezino stanje dok je ne kupiš a većina ih ima s*ebane federe i šnapere poderane...

ima ih za kupiti u trgo-agenciji u križevcima, sao imaju neku razliku u materijalu, neznam točno (jedni su boje olova, drugi sjajni, koja je razlika neznam)
jedino se nesjećam cijene...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Čini mi se da ću kupiti kod ferenčaka dva kompleta po 8 zubi i odma pojačat sklopku,
u jedan red ću staviti malu i veliku oprugu dok ću u drugi staviti samo veliku oprugu.
Ovo mi se ne sviđa. Na ovaj način nebuš baš pojačal kardan, već samo više opteretil ove s duplim federima. Ili svi ili nikaj.


Još jedno pitanje, ležaj križa kardana se okreće u vilici na jednom manjem kardanu za špricu, kako to riješavate ?
Jel dobra ideja malo pecnut pa obrusit modalarskom brusilicom - biaxom ?
...
Nebi ja to. Radije zalijepi šalice križa sa Loctite 648.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

ZJ, znaš u čemu je problem, nakon rastavljanja sam pronašao 12 velikih federa i 10 malih,
donji dio je bio kompletan duplim federima dok gornji je bio s 4 zuba ( 2 sa duplim i 2 sa po jednim).
Ako pitaš kako se podrobilo, prikolica je 68 godište i to je njen kardan :), uredno je sve održavano ali godine čine svoje...
I što kad ga zaljepim kako ću ga kasnije izbit van, znaš i sam kakva je kvaliteta današnjih križeva ... ?

Borky, zvao sam trgoagenciju i kažu da nemoj tu zube - šalice :S, jel je i tvoj imao 16 rupa a samo 12 je popunjeno ?
Isto je proizvođač walterscheid ?
Ovo je stariji model i u katalogu ne mogu pronaći baš to, ima slično dimenzijama ali se ipak razlikuje.

Kardani ti se djele po momentu kod kojeg proradi osiguranje, i naravno prema nekim drugim stvarima...
Ako je konstrukcijski isti onda je razlika u momentu kod kojeg proradi osiguranje.
 
Posljednje uređivanje:

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Ak ti se vrti salica h vilici, malo nakirnaj dosjed h vilici... Variti ne!!!
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

čudno da nemaju u trgoagenciji, prije sam ja tamo kupio (dobro ima to 4 godine već)
sad ti neznam točno koji je proizvođač al vidim prema slici da mi izgleda potpuno isti i cijev i sve isto. moj je imo 16, no njih 8 su bili dupli federi, a 8 samo deblji, to znam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Nemaš brige. Ak zalijepiš, da se to poslije rastaviti.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

tak je na mojoj nivi jen gelipter napikal križe kardana švajsaparatom i to po dvije tri točke po šalici ko to napravi to treba :icon_hang: velika je muka to sad osloboditi da se ne uništi vilica i prirubnnica. A nije valjda čul za taj locktite:pig:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Evo još poneka slika, radi se o kardanu silokombajna PZ Zweegers MH 80 s.
Kardan je s račnom, proizvođač je Walterscheid.

Zanimljiv sistem, na dnu ima 6 opruga na kojima su šalice. Na dnu kućišta ima 3 koso upuštena utora na koje nasjedaju šalice.
Izgleda da Walterscheid više ne koristi ovaj sistem pošto u novom katalogu ovog sistema račne nema (ili ja nisam vidio...). Srećom ovaj je potpuno ispravan :).




 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Da, ali to je samo freilauf spojka, a nije zaštita od preopterećenja.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Znam, jasno mi je to :). Ali mi nije jasno jel onaj prvi ima isto sistem račne i sistem proklizavanja ili samo proklizavanje ? Ali dobro to ću vidjeti kad ga složim.
Silokombajn ima remen pa on prokliže, ovo je također originalni kardan za taj stroj (onaj koji je dolazio po preporuci proizvođača).
 

Najnoviji postovi

Na vrh