• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pošumljavanje

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ja svake jeseni zasadim desetak sadnica i više akacije, brzo raste i dobra je za ogrjev, počupam gdje god nađem mladih , a i hrastove sadim iz državne šume kad se sjetim, da su moji starci tako radili danas ja ne bi morao kupovati drvo za ogrjev.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ja svake jeseni zasadim desetak sadnica i više akacije, brzo raste i dobra je za ogrjev, počupam gdje god nađem mladih , a i hrastove sadim iz državne šume kad se sjetim, da su moji starci tako radili danas ja ne bi morao kupovati drvo za ogrjev.

Da i ja tako planiram imam nekoliko rupa obraslih paprati koje se ne mogu nikako obrađivat pa sam došao na ideju da zasadim drveće...samo hrast presporo raste pa je depresivan,recimo ni djeci neće poslužiti kako treba za ogrjev.

prođi u Jasku, HŠ imaju svega i svačega u uzgoju, a ako nemaju, znaju gdje ima, čak i sjeme samo ti mogu nabaviti...

http://www.sumins.hr/hr/istraz/rasadnik/index.html


Hvala ti na preporuci,bio sam prošlih godina u rasadniku Jaska ali mislim da nemaju bagrema ali ima dobrog crnog bora visina od zemlje 50-60cm po 3-4 kune ako kome treba(kad već pričamo da kažem da ljudi znaju)...ali dobra je ideja otići ću opet ili nazvati i pitati da li imaju bagrema
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Ima li ko od vas iskustva sa sadnjom Americkog crvenog hrasta? Cuo sam jako brzo raste.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ima li ko od vas iskustva sa sadnjom Americkog crvenog hrasta? Cuo sam jako brzo raste.

sadila je nešto šumarija iz Čazme. Vidio sam to i iskreno ne znam što bih ti rekao, jer ne znam kad je sađeno, koliko je posađeno. izgleda recimo, dobro i ako se dobro sjećam vidio sam ih nekoliko koji su dosta nisko rašljavi. Imali su neku proredu i sve je išlo u ogrjev i dosta je bila debela bjeljika.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav svima.... Novi sam ovdje, pa me samo zanima što je to "Jaska", i gdje mogu naći tu instituciju na području Slav.Broda? I da li je dozvoljeno otuđivanje sadnica iz državnih šuma, jer zadnje što mi treba je tužba za otuđivanje državne imovine?!?!? Imam nešto malo mlade grabove šume (oko 3-4 tisuće komada), tata sadio prije 10-ak godina, pa bi ja htio nastaviti, imam još oko 1 ha zemlje! Zanimaju me sadnice jasena ili bukve!!! Do sad nisam znao da se to može negdje kupiti, sad moram naći tu jasku....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pozdrav svima.... Novi sam ovdje, pa me samo zanima što je to "Jaska", i gdje mogu naći tu instituciju na području Slav.Broda? I da li je dozvoljeno otuđivanje sadnica iz državnih šuma, jer zadnje što mi treba je tužba za otuđivanje državne imovine?!?!? Imam nešto malo mlade grabove šume (oko 3-4 tisuće komada), tata sadio prije 10-ak godina, pa bi ja htio nastaviti, imam još oko 1 ha zemlje! Zanimaju me sadnice jasena ili bukve!!! Do sad nisam znao da se to može negdje kupiti, sad moram naći tu jasku....

Jasen i bukva ti nikako ne idu zajedno, a što se tiče kupovine sadnica, odeš u prvu šumariju i kažeš da ti trebaju sadnice i možeš ih dobiti besplatno. Ja se nadam da je još uvijek tako.
Šumarija Slavonski Brod
Petra Krešimira IV bb
tel: 035/ 214 001
fax: 035/ 214 003
e-mail: sumarija-slavonski-brod@hrsume.hr
zovi ih, šalji mail, pitaj ih što te zanima.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ma i nisam mislio mjesano, vec mi je jedan dio dosta podvodan i tu raste dosta jasena(samoniklog), a ovo gdje je grab sam mislio nastaviti s bukvom! To s "jaskom" sam se baš osramotio, al jbg tko pita, ne skita! HVALA PUNO, odmah ću sutra zvati!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Eto, živjele nam naše hrvatske šume. Danas sam dobio informaciju da ove godine neće biti ništa od poticaja na sadnju sadnica. Sve novce OKFŠ-a su si uzele siromašne hrvatske šume. Tako treba. Gamadi smrdljiva.
Plus što sam čuo još jednu lijepu vijest, da bi na mojem kraju doznaku i otpremu trebao raditi ni manje ni više nego drvokradica koji nam je pokrao šumu 2002. godine., a čovjek koji je odradio najviše doznaka i imao ukupno najviše obrađenih predmeta će izgleda dobiti otkaz. Sve ljepše od ljepšeg. A ja pripremao dvije i pol rali za pošumljavanje. Ako ne pripremim ove godine, ode sve u vražju mater, a onda još jedna sretna vijest, ako pošumim ove, ne mogu tražili lovu sljedeće godine, uz malu vjerojatnost da će biti raspoloživ taj dio OKFŠ-a za privatne šume.
Pa koja smo mi jebena država. Ovaj osjećaj koji sada imam je nešto neprocjenjivo.
Mislim da će na posječeno ići bagrem koji sam posijao ove godine.
Privatnici će vršiti doznaku i otpremu od 1. siječnja sljedeće godine i nadam se da ću ja biti među njima.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ima li netko od vas iskustva sa posumljavanjem iskopanim sadnicama bukve iz sume ?
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Nebi li trebao brati u jesen male bukvice i to posumljavat ,a ne sadnice. Bukvice su ti jos manje od zira
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pa ne znam ??! Zato pitam ! Imam jedan komad zemlje omedjen sumom sa dva kraja, a brdo je i to poprilicno pa bi radije tu posadio bukvu i grab. Barem neka korist od te zemlje !
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Posadi bukvu i grab. Plus ako imaš kitnjaka u susjednim šumama. Neka raste. I divlju trešnju.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Evo mene opet, znam da ovo nije dio teme, ali je svakako zanimljivo. ZG županija je imala otvoren natječaj još uvijek je otvoren do 15.11.14. vezano za poljoprivredu i šumarstvo.
Meni je bio posebno zanimljiva bila točka 10. Ulaganja u okrupnjavanje i sređivanje poljoprivrednog i/ili šumskog zemljišnog posjeda.
I po natječaju sam iskopirao sve ugovore, troškove i poslao 9.5.
Kako je prošlo mjesec i pol dana išao sam pogledati na stranice županije i jedna predivna vijest. Osjećaj je neopisiv.

"Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije objavljuje
PONIŠTENJE DIJELA NATJEČAJA
za dodjelu potpora u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu
u Zagrebačkoj županiji u 2014. godini
U Natječaju za dodjelu potpora u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu u Zagrebačkoj županiji u 2014. godini od 10. ožujka 2014. u točki 1. Predmet natječaja poništava se stavak:
10. ULAGANJA U OKRUPNJAVANJE I SREĐIVANJE POLJOPRIVREDNOG I/ILI ŠUMSKOG ZEMLJIŠNOG POSJEDA"

Dok neki beru dobru lovu, odnosno već su je pobrali i međusobno podijelili, za neke nema niti lipe. Tko je bliži kopanji, taj će se najesti.
Gdje god piknem, pogodim u drek. Strašno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Možda im je nestalo love, svi ti natječaji su do isteka sredstava. Ja sam prošle godine podnio za voćarstvo i dobio lovu za mjesec i pol.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Baš i ne vjerujem da im je nestalo love, jer još uvijek na radio Vrbovcu pozivaju ljude da se prijave za subvencije zagrebačke županije.
Zvao sam, ali mi nisu željeli reći koliko je novca predviđeno za pojedinu kategoriju.
Nisam im rekao da sam se javio na natječaj, ali čekam pismeni odgovor.
Nadao sam se nekoj lovi, ali da je bazen pun novčanica od 100 eura i jednim drekom, ja bih izvukao drek.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Eto da ne ostanem nedorečen, pitao sam ih zašto je poništen natječaj.
Dakle, od svih 10 točaka, jedino ova zadnja okrupnjavanje nije usklađena s nekim europskim odredbama o financiranju i subvencioniranju ruralnih područja, te je zbog toga natječaj poništen.

Dalje, ukupno je predviđeno 5950000 kuna. Za šumarstvo ukupno 150 000 kuna. Što je 2,5 %. Za uzgojne radove 80000, a za okrupnjavanje polj. i šumskog zemljišta 70000 kuna.

Ja sam jedini do sada ove godine poslao zahtjev za subvencije u šumarstvu.
Ukupno za sve natječaje je pristiglo 59 prijava i sve su obrađene. :(clap):
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Na web-u sam našao podatak da je dobro pošumljavati sa crnim orahom , bagremom i divljom trešnjom:
"Bagrem treba obavezno biti u podlojnoj etaži crnog oraha, dok divlja trešnja treba biti raspoređena uprskavanjem."
Običnim riječnikom što to znači tj. kako se sadi?
Imam ilovasto-pješčano tj. kiselo tlo na brežuljkastom terenu. Jel te vrste idu na to? Trešnja i bagrem sam siguran da idu, a crni orah - ne znam!
Vajmutov bor - borovac sa mekim bodljikama mi se isto čini OK, no napada ga neka gljivična bolest prema napisima sa web-a. Crveni hrast spominju kao brzorastuće drvo za pješčane terene. Jel i njih da uzmem u obzir i kako se oni sade? Inače imam nekoliko velikih stabala sa 60cm-im deblom borovca i jedan slučajno posađen crveni hrast cca. 30cm debla. U jednoj šumi imam odličan uspjeh sa bukvom. Kao dječak sam sa roditeljima radio prorjedu i sad imam visoke debele bukve u gustom sklopu. Šuma koja je napravila čistinu po tlu - milina!
Jednu manju parcelu u nizini mislim pošumiti paulownijom - za pokus!
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovako, što želiš raditi? Saditi drvo za ogrjev? Tehniku?
Možeš i bagrem i trešnju i crni orah. Poredao sam ih od najmanje vrijednih prema najvrednijima.
Koliku površinu želiš pošumiti?
Ovo na američkom borovcu je rak kore. Raste brzo i do metar godišnjeg visinskog prirasta (čak i više).
Crveni hrast ću ja posaditi ove godine. Bagrem također. Crni orah neću. Cilj mi je proizvodnja biomase. Bagrem ću sadtii 1.5 x 1.5 metar. Crveni hrast kao da sadim lužnjak. Metar sa metar.
Ako rastu trešnja i bagrem, onda ide i orah. Na virovitičkoj strani Bilogore su upravo takve šume. Bagremici s trešnjama i običnim orahom.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh