• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pošumljavanje

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ako želiš posadi hrast.
Vjerojatno je ovaj krš što sad raste malo pripremio zemlju.
Ako imaš kome prodati drvo koje je gore sruši i prodaj ili malo priredi i bolje ostavi ako ima i to je to.
Ili drvo iskoristi za sebe i pomalčiraj i sadi novu šumu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nema tu sada neke sreće , slikaću par slika kada budem išao pa i ti procijeni.
 
E

el pibe

Guest
Imam i sam sličan slučaj.Već se podosta dugo borim sa zaraslom površinom segment po segment.Sad je ostao onaj naj nepristupačniji dio.Sve što sam do sad očistio bilo je u grmlju i kupini ali tu redovito kosim tako da je na tim mjestima počela rasti kvalitetna trava i korova nema.Bilo je poneko stablo nešto sam srušio,nešto ostavio i pokoji panj to sam isčupao_Ono što sam vidio da tamo gdje je orah taj je sve zatro ispod njega nema nikakvog korova.Ovo zaraslo ako očistiš znači samo sjeća ili malčiranje ne bu dobro.Sve će ti do jeseni zarasti i buknuti još više.Tu bi trebalo znači plus sjeću i malčiranje napraviti i obradu tla i počupati svo korijenje i ukloniti panjeve.To je najbolja solucija ali i najviše košta.Samo takvu pripremljenu površinu bolje isplanirati za voćnjak ili njivu za šumu ne znam ak je isplativo.Na tvome mjestu bi gledao ako ti je to zemljište negdi blizu i na oku pusti unutra ovce ili krave neka briju.Malo dok ne dobiješ viziju i bolju sliku zemljišta i što bi tamo bilo najisplativije.Vjeruj ovce ili krave rješavaju stvar efikasno.Kasnije kad ostane pokoji grm kojem one ne mogu ništa to se lako posječe.Jer pošumljavanje na takvom terenu(zapuštenoj njivi) nema smisla teško će se izboriti i sve što ćeš posaditi u takav okoliš i ako se izbori tu ti nastupa divljač i obrstit će ti takvo drveće odmah u startu,nađu ga kao detektor isprobano.Još ako je neka voćarica to im je poslastica.A sad saditi planski šumu pu špagi i briga dok se to drvo ne izbori tu nemaš isplativosti.Jedino orasi koji bi davali plodove a kasnije u penziji ih možeš prodati kao tehničko drvo.Za bukvu,hrast i bagrem tu ja ne vidim isplativost preveliki ulog.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ak je jeftino ,zemi,,,skuplje bu ,,očisti ,zruši kaj ima i zasadi Kanadsku topolu -dvogodišnju,ona ti je več kao sadnica visoka oko 4 metra pa kad krene nebu ju sustiglo ništ,,,a kam vodi budučnost i sam vidiš ,,drvo bu skupo ,zemlja isto,položaj bi trebal odgovarat ,jer je uz rijeku ,a nije prevlažno -idealno za topolu.Jedino ti početnih godina treba malo očistit oko njih i nekak ih zaštitit da ti srnjaci ne ogule koru rogovima ,,,u nizozemskoj sam videl de su bile ogromne topole na večem razmaku posađene u redove i na veliki razmak ,a između njih se sije normalno žito ,kukuruz ,,kaj ove gore biljke ne uzmu i prodre dublje ,iskoristi topola,,,a za oranje ne smeta jer korijenje strada svake godine na istoj dubini od samog početka,,,i kasnije uopče nama problema...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Znam ja da je najjeftinije krčenje uz pomoć ovaca i svinja ali to otpada jer je daleko od kuće.
Divljači mislim da u tom sektoru nema skoro nikako jer je to jedna izolovana dionica šume a sve okolo su njive i urbano je , kuće.

Razmišljao sam o topoli ali sam nedovoljno informisan , isto razmišljam o bagremu jer mi on nekako dođe najjednostavniji.
Parcela se vodi kao njiva , a pošto mi je podaleko od kuće a i zarasla je poprilično a nije ni neka velika površina (3600M2) pitanje je koliko je rentabilno imati njivu na 13km od kuće a taj pravac mi je neusputan iako je sve asfalt do nje.
Šuma mi zvuči razumnije.
Mada da imam nekoga sa šumskim malčerom da je ''zgazi'' možda bi se uputio i u tom pravcu.
Ostaje da se vidi koliko jeftino može da se kupi...........
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Danas sam išao do one parcele o kojoj sam pričao , evo par slika.
 

Prilozi

  • IMG00162.jpg
    IMG00162.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 155
  • IMG00163.jpg
    IMG00163.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 156
  • IMG00164.jpg
    IMG00164.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 150

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
savo...13 km od kuće...kad nešto zdeblja mislim da buš ti predaleko da to srušiš...to budu lokalci pobrali...
...ja nebi ni za 1000 ojra to uzeo...ali bi za 300...:(wait):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nešto manje od 'iljade se traži , a nešto malo više od 300 ću da ponudim pa neka bude sa njom šta hoće.


Lokalci su miroljubivi , hoću reći da je okolo dosta dobre šume i ko bi bio lud da siječe moje najlošije , a još tome da dodaju da sam prilično ''kvalitetna budala'' onda me ti likovi zaobilaze u širem luku tako da sa time nemam problema.
Nije meni daleko otići tih 13 kilometara ali za bilo koje ratarske poslove je daleko otići nekoliko puta da bi se sve uradilo , oranje,frezanje,sijanje,prskanje,pa opet možda prskanje,pa žetva, pa onda milion puta da se obiđe i vidi kako je stanje.
Tu treba nešto jednostavno kao što je šuma koja bi bila brzorastuća i ekonomski opravdana u kraćem roku kao recimo bagrem ili nešto slično.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
taman da ne malčiraš da vas troje dođe s pilama ,,i samo ovo poruši nagrneš na hrpe z RUSOM i spališ,,,a onda s Bagremom nemreš fulat ,,pa nikak-e tu bi ti jedino mogel bit problem ak se pobune ovi do tebe kaj obrađuju zemlju,jer bagrem tu onda nebi smjel sadit,,Ak zasadiš bagrem ,za dvije godine između zasadiš kanadsku topolu na veči razmak i uzmeš sadnice 2 godine stare -to su ti cca 4-5 m visoke,bagreb buš polako vadil več za 7-8 godina i rasel bu novi iz panjeva,a topole budu razgranate visoko i nebu velike zasjene,,ja bi tak jer to je najjeftinija opcija i najjednostavnija a zemlja bu samo skuplja ,jeftinija sigurno nebu !
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne znam u koju temu bi stavil ovo što ću napisati, a želim svima dati do znanja kakvih ljudi ima u šumariji. Trenutno sam na području Ličko senjske županije, točnije u Udbini, Radimo nešto na objektu ovdašnje šumarije . Ta drvenjara se nalazi u šumi, 2km od glavnog puta. Jučer nas je gore zateklo nevrjeme, zatrpao snijeg i unatoč našim pozivima da dođu po nas .... nitko nije došao. Iako imaju dva Timbera, njima je bilo bitnije radno vrijeme nego da nam pomognu da se spustimo. Ostali smo gore bez drva. I samo je sreća naša što smo imali lance za snijeg pa smo se uspjeli sami probiti do civilizacije. Kako je to bilo dugotrajno i mučno, priča je za neki drugi put.
Eto, ako ima netko iz te šumerije da je ovo pročitao..... Veliko im hvala što su strojevi i radno vrijeme bitnije od ljudskih života !!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Znam da te moj odgovor neće utješiti niti smiriti, ali njima nije u opisu posla spašavanje ljudi, niti su za to plaćeni. Zamisli da su prijavili glavnom sindikalisti da su išli spašavati ljude bez radnog naloga. Čovječe, što je tebi. Prvo moraju ispuniti prijavu stručnom suradniku za ZNR. Onda to on mora odobriti. I najranije u ponedjeljak bi došli po vas.
 
E

el pibe

Guest
Savo da te malo utješim.Evo malo mojeg džumbusa:mad::
 

Prilozi

  • 001.jpg
    001.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 118
  • 002.jpg
    002.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 113
  • 003.jpg
    003.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 117
  • 004.jpg
    004.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 113

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@mcmarko.... nije to tako ovdje. priča ima svoj cijeli sadržaj sasvim drugačiji, a bilo bi previše texta da sve pišem. A nije ni mjesto za to. Puno toga je ovdje neslužbeno .... A vjeruj, tako je kako sam i napisao
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
U takvom slučaju nabijem i sindikalca i gazdu. Otišel bi svojim traktorom pomoči a ne čekati i pitati ženu jeli smijem izači van jer jako puše.
 

Najnoviji postovi

Na vrh