• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pošumljavanje

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ marko Sta nece tu bagrem prerast ostalo i zagusit? Tresnju i orahe si naveo za tehniku?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
koliko godina treba takav raspored (1x1 ) obraživati dok ne" zagrize" vegetacija šume ?

Agaciji ne treba obrada, ona sve utusi,,,
mozda nebi bilo lose poflaksati koji puta samo u prvoj godini,,,
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Glede rasporeda 1x1, tjera ga u visinu, orezivat grane na bagremu i za pet godina možeš imati na hektaru 100 metara drva. Ali pod uvjetom da malo vodiš brigu o tome ili ostaviš pa imaš stupove po pet metara. Ako čepuješ bagrem nakon sadnje trebali bi imati isti porast, barem dva metra godišnje u visinu. Sklop ih tjera prema gore. Održavaš ga kako želiš, ako želiš kolce za paradajze režeš nakon treće godine, ako želiš ipak šumu onda u nekakvu proredu ideš nakon pete. Sve to ovisi o stanju na terenu.

Bolje je posaditi malo mješovito. I divlja trešnja i orasi relativno brzo rastu. Ja sam jednu divlju trešnju posadio u lješnjacima. Dvije godine stara je bila visoka četiri metra. Ide i ona za svjetlom ako je u sklopu. Ne moraju orah i trešnja biti samo za tehniku, bagrem također. Sada sam bio u doznaci bagrema koji je sađen prije 40 godina. 50, 60 cm promjeri. Jest da je prvi metar istrulio, ali jedna ophodnja bagrema su skoro četiri bukve i pet hrasta, a cijena mu je 500 kuna, a bukve jedva 400.
Ako voliš više trešnju od bagrema onda joj malo oslobodiš ili posadiš svaki drugi red po širini trešnju i onda u proredi bacaš bagrem van, ma imaš mogućnosti ako želiš saditi milijun. Šteta je što se barem ne dobiju sadnice od države, ne moraju dati poticaj za sadnju, barem da daju sadnice. To bi onda bio posao.
 

Larix

Novi član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
6
Pošumljavanje se radi na zemlji na kojoj do sada nije bila šuma. Ako je na šumskom zemljištu onda se zove obnova šume.
Savjetodavna služba nekad daje sadnice i pomaže u vezi toga. Najbolje ih je nazvati ili otići u njihov ured.
Uspjeh jako ovisi o kvaliteti tla. Ako je tlo na kojem je bila šuma i nema korova, kupina, mogu rasti i kvalitetnije vrste. Ako je tlo slabe kvalitete prvo se mora posaditi neka pionirska vrsta koja će pripremiti tlo za bolje vrste.
Bagrem (agacija) je obično najjednostavniji, raste brzo, otporan je, ima dobro tvrdo drvo, dobar je za peć, može se prodati, dobar je i za pčele, oko njega nema puno posla, nadjača korov i kupinu.
Ako ima puno vode u šumi, dobra je joha (jalša) za saditi. U gorju je dobra smreka ili bor, u Dalmaciji bor
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Imam jedan problem, susjed je poceo posumljavati poljoprivrednu parcelu hrastom, tik do moje parcele, pola metra od medje. Znam da nakon 10ak godina kad hrast izraste od moje parcele nece biti nista, jer ce bit u sjeni (parcele se pruzaju istok-zapad, on je juzno od moje). Jel postoji kakav zakon ili legalan nacin da ga sprijecim u tome? Obe parcele su oranice ali je on na svoju ruku poceo posumljavat
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
uzmeš malčer i odmakneš 3-4 metra susjedovu šumu od svoje parcele...
nego, nije nužno dokazano da će ti šuma svojom sjenom radit štetu, moguće da uz novonastale klimatske promjene ta šuma tebi učini uslugu...jer će usjevi biti djelomično zaštićeni od prejakog sunca...

ili kad to dobro zaraste u korove napraviš :fiery:
i nitko nezna tko je to vužgal...


i da, sad za ozbiljno, zakon o šumama ne predviđa sadnju šuma na poljoprivrednom zemljištu, niti zakon o poljoprivrednom zemljištu ne dozvoljava sadnju šuma osim ako je to rasadnik, voćnjak ili energetski nasad kratkih ophodnji...
stvar je u tome u kojoj je kategoriji to poljoprivredno zemljište po urbanističkom planu, jer na vrijednom i osobito vrijednom (P i P1) nebi smjeli sadit klasičnu šumu...ima i nekih kaznenih odredbi...
ugl, komunalni redar, poljoprivredni inspektor, šumarski inspektor su nadležni...treba bit malo i uporan da ih se animira...
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Uslugu cinit nece, jer plavno je podrucje i koji god komadic zemlje je u sjeni je konstantno zivo blato.
A drugo,, ako sadi po metra od medje, sta ce bit s tim korjenom koji ce se sirit na moju parcelu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Tvoja je parcela koliko znam samo do određene dubine . Ili možda griješim?!?!?
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Problem je u sjeni i podvodnom podrucju, ako ne mogu nista legalno rjesit sadim agaciju gusto u 3 reda metar i po u sirinu pa nek se misli
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sve što prijeđe među je tvoje, a ako ti korijenje radi štetu, međaš je dužan otkloniti štetu i platiti odštetu...

zakon o obveznim odnosima članak 8...pa čitaj dalje...:(wait):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako je podvodno onda ti posadi nešto što uživa u vodi.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
I ja imam sličnu situaciju s susjedima sadili šumu pola metra od međe,a meni se u glavi nešto vrti da sam prije negdje čito da ima pravilo kako se sadi šuma tj.koliko se mora odmaći od međe i slično a sad to ne mogu nać,dal tko to zna ili ima nekakav link.?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
E sad, ne bih znao točno (kad je ) šuma u pitanju. Ali općenito susjed na svojoj parceli može sadit da međe, ali sve što prelazi među u zraku i zemlji pripada tebi. Ako pak tebi radi štetu , sve što prelazi među, dužan ti je nadoknaditi štetu.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
E to je naj teže takvima reć da nadoknade štetu a kad posječeš grane odmah nevalja.
 
Na vrh