• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pošumljavanje

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Danas posadio sa skvo 50 divljih tresanja. 👨‍🌾

Dragi forumasi,htio bih jos Lipu i Brezu posadit,nemogu nabaviti nigdje ovdje na sjeveru Horvatistana,ako moze pomoc. 👨‍🌾
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Društvo, već 10. godinu za redom pošumljavam sve bregove, kosine i nedostupne travnjake sa crnogoricom. Sve gdje ne mogu proći s traktorom ide u crnogoricu, pa netko bude već rušil i užival u tome.

Radi se o običnoj smreki, sadnja na 2,5 m širine, starosti 2+2, visine 40 cm, sadim pod motiku i tako sam već posadio 3500 kom. Neke su već stare preko 20 godina i uglavnom se sve prima.

No muči me kako tako male smreke zaštiti od flakserice ili Total špriciva?
Do sad sam tako riješio 5000 kom, sad sadim 1600. napatio sam se s prethodnih 5000 kom što se tiće održavanja parcele.

Ne bi ih htio odrezati smreku s flaxericom ili pošpricati totalom i stavljam plastične kolce kod svake. No što staviti na pod oko nje? onak radijus pola metra da ništa ispod nje ne raste pa da ne moram ni blizu?

U takvom slučaju nebi trebao ni kolac...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Novinski papir ili one vrtex navlake ako hoćeš "eko" jel, mada je i crtex polipropilen.
Ako ne, onda najlon ali, to je sranje jer oni jeftini od sunca popucaju i onda se razlete koje kuda.

Možda na trimer onu kopačicu pa oko njih okopati? 🤷🏻‍♂️
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
oko same sadnice cijev sivu za odvodnju (plastičnu) promjer 10 cm ili slično...odrežeš dvadest cm i razrešeš ju uzdužno...
najbolje kontaktirati lokalne vodomeštre za otpadne komade...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Ok je taj savjet za flaksanje. Tak sam i sam zaštitil kad sam orahe posadil, ali za špricanje baš i nije.
Kolega je imal borove godinama i susretal se sa istim problemom. On je meni pričal da je na špricu složil kao neki tulacna pol odrezan kaj nije po borovima šprical, ali nije ni to bilo baš super.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
dobra stvar ako nema trave...inače zapinje za sve i svakaj, i nakraju otkineš mlaznicu... 🤭 ...probal sam to davno...jedino ak je tehnika napredovala, al meni to i dalje smrdi na PRC
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,354
Imaš i skuplje verzije. Stihl,Gardena itd. Osobno ne koristim pa baš neznam kak se ponaša
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ima možda nešto tipa cerada? sadnice su visoke cca 20 cm vani i 20 cm korjenje u rupi... bilo kakvo frezanje bu diglo sve...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
A kod mene opet suprotno, ljudi krče šume da bi napravili oranice, a kukaju kako ne vrijedi radit...ja sam u ideji samo ne nam kako je izvodivo, da prenamjenim oranicu i posadim šumu, imam tu oko 3ha podkućnice, oko 2 je oranica a poljoprivredom se svejedno ne bavim niti namjeravam
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ja svugdje gdje ne mogu normalno obrađivati s traktorom drmam smreke.
I svaka smreka dobiva plastični kolac. Do sada sam nadrmal 5 000 smreka, još ih imam 400 za posaditi. Vidite jasno s donje strane starije smreke cca 10 god kad sam bil glup da i gore nisam posadil... i s gornje srane sve zapušteno od susjeda, jedino ja mohikanac kosim i to s ručnim malčerom a koristi nikakve... e pa sad bu... za moje sinove pa makar neka...
 

Prilozi

  • sm,.jpg
    sm,.jpg
    65.2 KB · Pregleda: 38

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Da, 2+2 su sadnice, kupio sam ih prije nove godine u Molvama preko facebook oglasa... čovjek to doma uzgaja, ima gredice sadnica...
Kvalitetne su, dobrog bogatog korijena...

Još da znam odnosno da sam toliko pametan što saditi na kvalitetnom i ravnom zemljištu, bio bi glavna faca... uzgojiti nije problem, prodati postaje problem...
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Evo u našoj šumi lijepo prirodno rastu mlade bukve, samo kaj se ih ni moj sin nemu dočekao 😀

Screenshot_2023-02-07-12-41-30-41_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh