• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrebna površina za uzgoj koza

farmboy

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
20
može li mi tko reći koliko bih mogao otprilike imati koza sa 20-ak ha zemlje?
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Re: potrebna površina za uzgoj koza

kakve zemlje? oranice,pašnjaci il kao u Gabre i mene kamen,kamen pa travka???najprije napiši sa čim rspolažeš pa da se može dat neki prijedlog....i u kom si dijelu kugle zemaljske....
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: potrebna površina za uzgoj koza

Zavisi kak hoces proizvoditi,ako je za stalski uzgoj i onda da na toj zemlji proizvodis vlastitu hranu,zitarice,i krmu(lucernu) mogao bi komotno 100-120kom cak i vise.
Samo da bi to bil "posel" treba puno vise od samo 20ha zemlje!
 
Posljednje uređivanje:

farmboy

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
20
Re: potrebna površina za uzgoj koza

oko 12 ha su oranice, a ostalo su livade
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Re: potrebna površina za uzgoj koza

Probaj malo googlati, prije cca godinu dvije sam naletio na jednu prezentaciju gdje je bilo ljepo opisano sve, od broja životinja, površina potrebnih za uzgoj do potrebne radne snage. Sad sam probao naći ali neide mi.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: potrebna površina za uzgoj koza

Pogledaj si u literaturi potraži pojam "Uvjetno grlo po jedinici površine" davno je bilo ali ako me sjećanje služi za ovce i koze je koeficijent 0,15 po ha to ti ispada okvirno 7 koza po hektaru ti imaš 20 ha dakle 140 koza
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Re: potrebna površina za uzgoj koza

standard eu je ako se ne varam jedna krava il jedno uvjetno govedo(druga stoka iste vrste do 500 kg težine) po hektaru pašnjaka(bez žbunja stabala il kamena)...znači teoretski bi mogao na jedan hektar imat 8-10 grla ako pašnjake koristiš kao pregonske(znači ogradiš jedan dio pa držiš dan dva pa premjestiš i sve tako,da se šta manje zagadjuje a šta brže oporavlja trava)....za štalski uzgoj ti treba kroz cijelu godinu cca 2-3 kg sijena il kvalitetne trave po grlu uz dohranu krmnom smjesom (koncentrat il sam napraviš) u vrijeme gravidnosti i laktacije 200-500 grama po grlu....sve ovisi koliko koja pojede i šta daje...na oranice zasadiš šta ti treba za hranu,najbolje se raspitaj kod ratara na podforumu koliko čega i kako.....a najprije vidi kakve bi koze držao,mlijeko,meso il kombinacija pa po tome onda radiš plan usmjereno....zaboravih,kad se ojare onda nemaš grla onoliko koliko si imao.recimo 100 komada,nego imaš sveukupno 200-300 il više pa i to uzmi u kalkulaciju...pa jarci pa remont stada....uffffffffff
 

Najnoviji postovi

Na vrh